Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: preparare jante SH
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Uncle-Sam
mi-am achizitionat de curand niste jante de aro 10, am dat vopseaua jos de pe ele, o sa ma apuc sa le iau la smirghel. In cazu asta vreau sa stiu ce sa aplic pe ele inainte sa le dau cu spray pt jante. exclusa varianta "da grund cu pensula. Exista spray cu grund sau ceva de genu?
Daedalus
Pai ia-le bine la perie de sarma, sa fie suprafata cat mai neteda, fara scobituri, apoi da-i cu pensula un strat de grund f. subtire si intins bine sa prinda bine pe janta si apoi cu spray-ul nu cred ca se mai vede ca ai dat cu pensula inainte cu grund. Nu ar trebui sa fie nici o problema. Incearca cu o alta suprafata sa vezi cum iese sau chiar pe o portiune de janta si vezi daca iti place
SiloS
In nici un caz cu pensula . iti trebuie un aparat ... un fel de polizor .... are chestia rotitoare facuta in asa fel incat iti lasa janta fina si preparta pt vopsit .

© Discovery channel . Am vazut la emisiunea "Wheeler Dealer" .
m_and_trix
Dupa ce le cureti de rugina dai cu fiuller la pistol sau sprey ca sunt si dupa aia vopsea.
Uncle-Sam
le-am dat foc sa arda vopseaua, am dat-o jos, le-am smirgheluit, dupa care am dat juma de spray cu grund pe ele si dupaia vreo 2 straturi de vopsea de jante
SiloS
poze ?
ydaniel
merge si cu pensula ,dar trebuie sa ai incheietura buna.pai la compresor e cel mai bine(al meu e decedat) si cu vopsea de jenti sau cu emaur si iese super,dar nu trebuie sa mai aibe vopsea veche sau alte resturi pe janta.
Uncle-Sam
Puozâ. A ramas vopsea, dar nu s-a vazut nici macar cand am dat cu sprayu cu grund. doar la cel argintiu
vis-a-vis
Cat ai dat pe ele?
Uncle-Sam
pe janta cred ca 500. in total 800 cu tot cu cauciuc (,) ca nu le dadeau separat. oricum sunt multumit ca am gasit
b64chr
800 RON?
Nu-i cam mult?
tatabobu
Cred ca a vrut sa zica 800 de mii/ roata.
Uncle-Sam
lei vechi
steph
bucata ???
mimunku
le pui pe 1100? am mai vazut una asa si arata super !
ydaniel
da 800.000 rol una,da le va pune pe 1100!:P
tunderbird
Unchiule, le-ai roluit inainte de a le vopsi?
SiloS
Sa intelegem ca restul rotilor le aveai ?
ydaniel
mai el,a cumparat 4 roti cu tot cu caucioace:P
Uncle-Sam
asa, asa daniel! cearta-i biggrin.gif am roluit una ca restu mi-a zis ca nu e nevoie...
Xplode
Cine a zis ca nu-i nevoie? Vecinaul tau de la nr 5? smile.gif Baga-le ma la roluit ca lumea si vine masina aia ma!!!
Uncle-Sam
Vecine de la 5, iau jantele tale, le prind cu holzsuruburi la mine si vand masina cool.gif
Uitati produsu final si masina pe care vrea vecinu meu de la 5 sa o cumpere biggrin.gif
II mai pun ma jantele sau o iei asa? radmasa.gif
jaf
nu-s cam grele gentile ? eu am vrut sa-mi pe dacia mea dar m-am razgandit cand am auzit ca o sa mi se duca mult mai repede planetare, motor, directie, bucse, etc etc ..
Uncle-Sam
nu, ca cele originale sunt pe 15 si au aceeasi greutate
tunderbird
QUOTE(Uncle-Sam @ 7 Nov 2005, 22:49)
asa, asa daniel! cearta-i biggrin.gif am roluit una ca restu mi-a zis ca nu e nevoie...
*



Pai spune-ne si noua unde se pot rolui jante de tabla mai mari de 13".
Uncle-Sam
in vitan vis-a-vis de standurile de cauciucuri (la vulcanizarile alea)
Xplode
Mai in a doua poza puteai sa incadrezi si masina vecinului de la 5. Sa vedem ce zice lumea...s-o cumpar...sa nu? That is the question.
Nice job with the rims anyway.
alex_axn
nu au cam multe prezoane jantele astea noi?
Uncle-Sam
sunt 6, dar intra pt ca sunt 3 cu 3.
alex_axn
mam gandit la asta.. dar am zis ca nu se potriveste.. oricum de apreciat efortul tau. bravo!
ydaniel
arata binisor jentile la final!anvelopele sunt noi?
Uncle-Sam
noi. 165/65/14
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.