Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: efect de fade-off iluminat interior
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
marian_ariciuc
imi poate descrie cineva cum se realizeaza dpdv electric efectul de fade off al iluminatului plafonierei? cu ce tranzistor? unde e pozitionat pe placa uch-ului?

soft nu prea ma interezeaza multe detalii, ci doar cum dezactivez cu DDT acest efect de fade?
stiu ca software se realizeaza cu variatia factorului de umplere("piviem");

rolul topicului este acela de a ma lamuri cum se realizeaza electric acest efect de fadeoff;

stiu ca la plafonierele loganului, firul comun este +ul(rosu), firul alb, in stby(masina incuiata sau plafoniera stinsa automat), firul alb este +, plafoniera fiind stinsa automat are becul cu ambele borne la +... in momentul cand se descuie/deschide vreo usa, firul alb devine minus....
FRATELLO
Eu stiam altceva ...
Firele de la lampa plafoniera :
- firul rosu = plus, dat de UCH, care dispare automat dupa 30 minute (acest timp se poate micsora cu DDT)
- firul negru= masa permanenta
- firul alb = tot minus, dar dat din UCH - comanda PWM (pulse width modulation - comanda in impulsuri) pentru dimmer plafoniera ; si acest minus este "taiat" dupa 30 minute.
Nu cred ca poti aprinde un bec cu plus la ambele borne ...
marian_ariciuc
@Fratello,
ma bucur ca ti-a atras atentia acest topic.

pai ai dreptate in privinta rosului si a negrului, insa partea cu aprindera unui bec cu ambele borne la + ai inteles-o sau am exprimat-o eu gresit!
deci: firul comun din plafoniera este rosu!
situatia 1: butonul plafonierei pe automat: cand se deschide usa/descuie masina, albul devine minus(celalalt fir rosu este permanent plus), albul devenind minus, becul se aprinde...normal...
efectul de fade-off(STINGERE treptata), se obtine comanand un tranzistor, triac, mosfet, ce-o fi nu se stie (desi ma indoiesc ca este tranzistor sau mosfet), efectul de fade se obtine prin schimbarea treptata a polaritatii firului alb...
lucru trambitat si confirmat(verificat si de mine cu becul nu cu voltmetrul), pe celalat forum de catre Ivan Marian, la topicul cu montarea celei de-a doua plafoniere pentru pasagerii spate.
situatia 2: becul este permanent legt la plus si daca se vrea aprinderea manuala, se apasa butonul si la borna "comutabila" a becului se comuta la minusul permanent(la negru).

pentru mine e neclar, cum face uch-ul schimbarea polaritatii firului alb, din + in - si invers....
as vrea pareri, potentiale scheme...sunt destui electronisti ce-si pot exprima parerea...

treaba cu dezactivarea din UCH a efectului de fade-off, m-a lamurit colegul torquemada:
In UCH in Ecrane de configuration la configuration uch ai
autplaf / autorization eclailage interieur și pil_plaf /gestion tempo et extinction progresive asta trebuie pusă pe non
marian_ariciuc
pana la urma in montajul meu, am decis sa folosesc un mosfet canal n, s-ar potrivi bine in circuit...
kert
Ar fi mai usor daca ai spune ce vrei sa faci de fapt.
Nu-mi dau seama ce vrei "sa construiesti"...
Poate te ajuta (2 posibile scheme):
[attachmentid=1627997056]
torquemada
În principiu vrea copierea funcționării plafonierei de pe X52, adică aprinderea și stingerea treptată (cu fade-in și fade-out), la X90 fade-in-ul lipsind.
kert
Pai sa zica ce (cite) fire ajung la plafoniera (si de unde vin... +12V, uch, etc.) si cum se comporta la descuierea/incuierea masinii, punerea/luarea contactului poate gasim o solutie.
Plafoniera se comporta ca si la cele vechi cu diferenta ca in loc sa se stinga cu fade o face brusc?
Aia "veche" are aprindere trepatata?
marian_ariciuc
DA!
ma ajuta acele posibilitati de conectare! smile.gif

vreau sa fac un montaj care sa aprinda si sa stinga plafoniera(in cazul meu: ILUMINATUL DE NEAM PROST din interiorul masinii(torquemada poate confirma)), cu efect de fade;
dar fade d-ala adevarat, cu modificarea factorului de umplere bit cu bit (ca sa se vede frumos, sa nu se vede urat noaptea);

in plus, ca sa nu fie deranjul doar pentru atat, in jucarie munceste un 12f683; are pini liberi, asa ca m-am hotarat sa-i trag o iesire si o intrare care masoara tensiunea pe baterie, in felul acesta stie cand motorul a fost oprit si comanda descuierea usii apoi sa aprinda lumina interioara... sleep.gif

asta-nseamna sa nu te plictisesti de logan blush.gif ...

LE: am totul facut(program pentru microcontroler, simulare, cablaj desenat, doar ca tre sa fac un montaj de proba cu tranzistor npn sau canal n, sa vad cum se comporta, ajustaje, etc,
apoi fac versiunea finala care o voi lega direct la UCH, cele 3 fire rosu negru alb se leaga la uch(cu acelasi fel de papuci), din modul ies 5;
-3 pentru iluminat,
-alte doua care reprezinta un contact liber de potential care il pot lega ori la contactul usii fata(si descuie toata masina, in cazul meu si al unora cu uch mai nout), ori il leg la butonul de incuiere descuiere de pe consola.
marian_ariciuc
am facut fizic si testat montajul: munceste! sleep.gif
potentialilor doritori atasez pcb-ul pentru realizare cu metoda fier calcat, o poza din care se intelege cum trebuie sa se lipeasca piesele, cu mentiunea ca tranzistorii sunt BC-817(40), si cel care comanda plafoniera este un mosfet canal N, cu Ids - 5.1A, nu stiu modelul exact exact acum..imediat ce-l ghicesc il si spun.
mentionez ca se incalzeste pana la un anumit nivel dar suportabil la mana.
PS: zip-ul este hexul ce se va urca in microcontrolerul 12F683!!! pe poza "lipire piese" am scris 675 dar hexul este compilat pentru 683!

facilitatile jucariei:
-aprinde cu fade lumina interioara, stinge cu fade lumina interioara.
-aprinde lumina interioara la oprirea motorului si o mentine aprinsa pana se va deschide usa.
-descuie masina la oprirea motorului
si cam atat...alte idei, n-ar fi rele.
alte intrebari, sugestii, sunt deschis.
PS2: cine vrea sa vanda jucaria s-o faca sanatos!
mult noroc!

11 Aug 2015, 12:49:
alta chestie interesanta, este vesnica discutie ca albul devine + dupa ce se incuie masina, surpriza, fara nici un bec, albul nu mai devine +! motivul e ca nu mai are sarcina si drept urmare tranzistorul din UCH nu mai iese din conductie...

era sa uit: nu am mai facut nimic in UCH, merge si asa, fara sa dezactivez fadeul interior uch-ului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.