Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reparatie in regie proprie sau service
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
stany
buna ziua!
Am si eu o rugaminte la cei care au mai trecut prin asta sa ma ajute cu un sfat.
Miercuri seara am avut un accident in iasi...a intrat unul cu un scuter in lateralul meu , cand sa plece de la semafor a dat sa schimbe brusc banda si nu s-a mai uitat ca eram in dreapta lui si a intrat in roata mi-a luat oglinda a venit cu mana sau cotul nu pot sa imi dau seama in parbriz apoi a cazut in lateralul masinii.
Ca pagube parbrizul a plecat din colt de langa stalp din 3 puncte si de la drumul pana la Vaslui si AC a ajuns pana aproape de jumatatea acestuia, oglinda julita si clemele rupte la carcasa si la ornamentul de pe portiera, portiera o zgarietura de vreo 10 cm, aripa niste ciupituri in vopsea, bara julita in partea stanga , grila proiector cleme rupte si janta julita.
Asigurarea este la mult laudata firma Euroins.. am luat actele de la cel cu scuterul am si proces verbal de la politie , nu am fost de acord cu amiabila.
Voi cum ma sfatuiti sa fac ...sa aleg reparatia in regie proprie sau sa aleg service-ul. problema cu service-ul ar fi ca imi raman destule degete la o mana daca le numar pe astea care sunt de acord sa repare masina si dupa sa le fie virati banii de asigurator.
Orice sfat este binevenit! multumesc frumos !

7 Jun 2015, 12:37:
ar mai fi o intrebare. trebuiesc si declaratiile date la politie cand ma duc la asigurator?
prody
Nu trebuiesc declaratiile, te duci cu PV , autorizatia de reparatie si documentele tale . In anumite cazuri asiguratorul poate sa solicite declaratie prin adresa la politie insa nu cred ca e cazul aici . Du-te la un service de parbrize si vezi cam cat ar costa parbrizul ( unul cat-de-cat ok , nu vreo chinezarie prin care vezi ca prin dioptrii ) si pe la un alt service sa iti estimeze restul reparatiei . Asa , poti sa iti faci o idee daca iti ajung banii pe care ii vor oferi cei de la Euroins pentru reparatie in regie proprie . Daca nu iti convine ce iti ofera, spune-le sa iti arate devizul estimativ si ce preturi au folosit .
stany
multumesc frumos. am deschis dosarul. nu au cerut declaratiile dar chiar si cu procesul verbal de la politie nu au vrut sa deschida dosarul fara poze cu motocicleta aluia ...noroc ca omul a fost intelegator si a trimis niste poze daca nu stai si il cauta...am fost la service, a ramas ca luni sa o duc deja la reparat. Cam curios cum de se misca treburile asa de repede. probabil de la dauna mica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.