Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Logan 1.6 16v,an 2009,km 56000,1 proprietar
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa
animax20000
De vanzare
Dacia Logan, model-PRESTIGE,produs in 2008,inmatriculat in ianuarie 2009
1 proprietar in cartea masinii+masina achizitionata de la reprezentanta
Motor 1.6 16v 105 cp
Km 56000 reali cu carte service+revizii facute la reprezentanta
Culoare: Bleu Extreme
Geamuri electrice fata+spate
Tapiserie+bord in 2 culori(negru+bej)
Oglinzi electrice+incalzite
Geamuri in tenta maro
Inchidere centralizata+alarma
Jante aliaj+cauciucuri originale de vara BARUM
ABS+AFU
4 airbag-uri-fata+laterale scaune fata
Volan+schimbator imbracat in piele
Radio+mp3+4 boxe
Volan reglabil pe inaltime+scaun sofer reglabil pe inaltime
Computer bord
Covorase originale Dacia+tavita portbagaj
Proiectoare ceata
Schimb ulei facut la 54000km(Castrol Magnatec full syntetic)+filtru ulei+filtru aer+montat filtru polen in habitaclu
Curea distributie montata la reprezentanta la 48000 km(in 2014)
Discuri+placute frana+senzor presetupa servodirectie schimbate la 55000km
Taxa de mediu Nu a fost platita(in ianuarie 2009,nu se platea taxa),iar valoarea acesteia este de aproximativ 600 euro
Ca si defecte ar fi unele zgarieturi(e normal ptr o masina din 2009) si de schimbat toba intermediara care face un mic zgomot in mers
Accept testare la reprezentanta sau unde doreste respectivul

Pret 3800 euro tel: 0737447039
espacern
Care este norma depoluare inscrisa in CIV?

La ANAF se calculeaza taxa cu aproximatie?
animax20000
norma este euro 4..cei de la anaf pe baza km facuti si din actele pe care le-am dat mi-au zis ca taxa este de aproximativ 600 euro..daca este mai mult,scadem din pretul masinii,ca sa fie echitabil
iDoctor
cum ? si daca avea 1237 km taxa era infima ? n-are treaba anaful cu nr de km , an fabricatie norma poluare si prima inmatriculare constitue datele importante pentru stabilirea taxei .
uitucul
Frumoasa masinuta, ceva elemente revosite?

PS: aici poti calcula taxa, ca sa fie clar pentru toata lumea, sau in fine, aproximativ smile.gif

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Asist...imbru_2014.html
UXE
O sa fac un pic de offtopic sa explic cum a fost la mine cu taxa. Am trecut personal prin asta acum 3-4 saptamani, deci nu vorbesc din auzite.

Procedura e asa:

Pana sa ajungi la ANAF pentru taxa , trebuie sa dai pe la RAR sa faci autentificarea. Acolo cei de la RAR vad daca s-a platit taxa sau nu. Daca nu, ti se trece pe cartea masinii emisia de CO2 dupa un catalog (baza de date mai exact). Dupa care te duci la ANAF si depui o cerere in care soliciti calcularea taxei de timbru. NU se completeaza nicaieri nr de km. Nu mai e acea foaie. Doar datele tale si ale masinii apar. Dupa 2 zile esti chemat si iti iei decizia de calcul cu care te duci la Casierie (tot la ANAF) sau la Trezorerie.



PS: acel calculator online de la ANAF este destul de precis.. la mine a avut marja de eroare de 100 si ceva de lei la o suma de 2600 de eur.
animax20000
salut.o sa trec astazi special pe la anaf sectorul 5 si o sa fac o poza cu foaia unde trebuiesc trecuti nr de km..si o sa o postez aici ca sa nu mai existe discutii...oricum topicul se poate inchide..masina sa vandut acum 15 minute..multumesc ptr gazduire si o sa postez intr-un topic separat foaia cu nr de km
animax20000
salute oameni buni..dupa cum am promis am fost la anf si am scanat foaia cu ce acte sunt necesare ptr calcularea "Timbrului de mediu"..aviz carcotasilor
argon
Declaratia cu rulajul nu ajuta cu nimic, daca bagi 300.000 km, se scade vreo 20 de euro din taxa, mai nimic.
animax20000
eu am atasat poza ca ca nu mai comenteze lumea si sa vorbeasca din auzit..asa ceva iti cere sa completezi...sa intreb altceva atunci: cine iti da 20 euro de pomana?mie mi-a scazut din taxa care era de aproximativ 700 euro,50 euro..deci cu banii astia am facut rar-ul,am platit taxa de talon,am mancat un hamburger+pepsi si am bagat niste benzina... smile.gif)
UXE
Stai ca nu inteleg, cum adica 'aviz carcotasilor'?

Aici era vorba de completarea nr de km trecuti pe cererea aia care o depui sa obtii decizia de calcul. Ai facut poza la ea?




LE: vad ca ai editat poza.. Tu de unde ai luat declaratia aia? Ti-au dat-o de la ei?

La mine la sectorul 6 arata altfel.


https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formu...AF_296_2013.pdf
animax20000
avis carcotasilor ,de tipul lu" Idoctor..care nu credea asa ceva..am facut poza la ea..uita-te mai sus

15 Jun 2015, 13:17:
am completat si cererea pe care ai atasat-o tu..exista si la sectorul 5 aceasta cerere
UXE
Ciudat, mie nu mi-au cerut sa completez si pe "cealalta" si nici nu m-au intrebat de nr de km.
animax20000
de mintit,nu mint..am pus si actele necesare calcularii taxei de timbru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.