Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor in privinta legarii unui amplif.
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
StefanT
Am achizitionat prin daewooclub.ro un amplificator American Legacy LA290. 4*100W. Intampin insa anumite dificultati in conecatare acestuia la HeadUnitul meu, Panasonic CQ-VN1100 ( http://image01.otto.de/pool/formatb/557467.jpg ). Acesta din urma are iesiri pre-amplificate de 2,5 V. Ce nu inteleg eu: ampliful are 2 tipuri de prize/mufe in care intra cablurile. Pt Low Input si High Input. Cele pt low input sunt de tipnormal, ca la spatele HU-ului, adica cu 2 fire in mufa. Cele pt High Level sunt de tip cu 4 fire in mufa.
Ce inteleg eu e ca Low Level reprezinta iesiri de 250mV si cele de HL de 2,5 V.
Pe cartea tehnica a cd-playerului meu scrie ca are iesirile pre-amplificate de 2,5 V, deci High level. Insa cartea amplifului nu da modul de conectare intre HU cu iesiri de HL pe canale cum e al meu, adica stanga dreapta cu ampliful.
El prezinta posibilitatile urmatoare:
-Low level 4ch stereo input from 2 ch audio spurce
-low level 4ch stereo input from 4ch audio source
-high levele 4ch stereo input from 4ch audio source (floating conection-ce inseamna?-)
-high level 4 ch stereo input from 4ch audio source (common ground connection-ce inseamna?-)

Asta presupune ca eu nu am cum sa leg cd-ul la acest amplif? Sau ce? Atasez manualul amplifului in pdf si o poza cu spatele sculelor. Daca va mai fi nevoie, voi mai atasa poze.
Sper sa ma ajutati. Ca nu vreau sa ard nimic. Ambele minuni au protectie la scurt-circuit, da mai bine sa fiu prudent.
Multumesc.


http://www.legacycaraudio.com/manuals/LA19...0-1490-1990.pdf
IRONICK
QUOTE(Steffyx @ 5 Nov 2005, 20:00)
El prezinta posibilitatile urmatoare:
-Low level 4ch stereo input from 2 ch audio spurce
-low level 4ch stereo input from 4ch audio source
-high levele 4ch stereo input from 4ch audio source (floating conection-ce inseamna?-)
-high level 4 ch stereo input from 4ch audio source (common ground connection-ce inseamna?-)


common ground - este masa comuna
StefanT
Merci mult. Engleza stiu si eu.
IRONICK
Ai intrebat ce inseamna si am raspuns.
Nu ti se potrivesc cablurile sau ce ? Fa-ti singur cablurile cu RCA-uri.
StefanT
Problema e ca eu pe RCA-ul amplificatorului am Low level si pe RCA-ul CD-playerului am High Level (de 2,5V).
Asta e problema.
IRONICK
QUOTE
Problema e ca eu pe RCA-ul amplificatorului am Low level si pe RCA-ul CD-playerului am High Level (de 2,5V).
Asta am inteles si eu.

Mufele cu 4 pini nu le ai ?
StefanT
Nu. Dar cred ca se gasesc de cumparat. Eu intai sa ma lamuresc ce si unde leg, si apoi cumapr mufele.
IRONICK
Pai dupa cum arata in schema, vedere din fata a mufei (cea pe care o bagi in amplif) ordinea ar trebui sa fie >> left/masa/masa/right.

Faptul ca inlocuiesti Left cu Right nu se arde nimic. Daca nu se potrivesc cum ti-am zis eu nu trebuie decat sa bagi RCA-urile invers in Panasonic-ul tau.
StefanT
Am 2 mufe cu 4 pini:
prima, canalele 1 si 2, + - - + (left, ground, ground, right)
a doua, canalele 3 si 4 + - - +(left, ground, ground, right)

Edit: Daca stii cum se numesc mufele alea cu 4 pini te rog sa imi spui.

Problema e ca nu am in cartea tehnica mod de conectare intre mufa de aia si mufa RCA la CD.
marksman
QUOTE(Steffyx @ 5 Nov 2005, 23:32)

Edit: Daca stii cum se numesc mufele alea cu 4 pini te rog sa imi spui.

Problema e ca nu am in cartea tehnica mod de conectare intre mufa de aia si mufa RCA la CD.
*



Cred ca sunt mufe ISO. Poti sa le cumperi din magazinele de specialitate si sa faci singur legaturile. Bafta!
StefanT
L-am montat, si functioneaza f sexi.
Daca este interesat cineva sa fac poze, sa dau detalii, sa dea PM.
Se poate inchide, multumesc.
IRONICK
QUOTE(Steffyx @ 7 Nov 2005, 18:22)
functioneaza f sexi.
*



blink.gif
StefanT
wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.