Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incarcare freon auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Anunturi - Oferte Permanente
crisadatyres
Incarcam cu freon R134a(TAZZETTI,produs in Italia) instalatiile de climatizare auto.
Aceasta operatie este efectuata de personal calificat in meseria de frigotehnist (experienta 20 ani)
Detin certificare AGFR in conformitate cu regulamentul (UE) NR. 517/2014 si autorizare RAR
Statie profesionala pentru service climatizare- TEXA KONFORT
Pretul promotional pentru urmatoarele operatii este de 50 ron.

1- Scoate freonul si uleiul vechi din autoturism

2-Vacumeaza ( scoate umiditatea)

3-Testeaza instalatia (in vacum) pentru a depista eventuale fisuri

4. Testeaza eventualele scurgeri.

5-Introduce ulei nou (5-20 ml)

6- Introduce FREON in instalatie (50-550gr)

7-Verifica (parametri) buna functionare a instalatiei

8.Durata serviciilor 30 min.

Incarcarea cu freon se executa la sediul din str TUDOR VLADIMIRESCU nr97,CHITILA,jud ILFOV.
FRATELLO
Buna ziua ! Cat freon intra in instalatia unui Logan 1.2 ? Presupunand ca nu mai am deloc .... Multumesc !
george_scala_2004
QUOTE(crisadatyres @ 17 Jun 2015, 22:42)
Incarcam cu freon R134a(TAZZETTI,produs in Italia) instalatiile de climatizare auto.
Aceasta operatie este efectuata de personal calificat in meseria de frigotehnist (experienta 20 ani)
Detin certificare AGFR in conformitate cu regulamentul (UE) NR. 517/2014 si autorizare RAR
Statie profesionala pentru service climatizare- TEXA KONFORT
Pretul promotional pentru urmatoarele operatii este de 50 ron.

1- Scoate freonul si uleiul vechi din autoturism

2-Vacumeaza ( scoate umiditatea)

3-Testeaza instalatia (in vacum) pentru a depista eventuale fisuri

4. Testeaza eventualele scurgeri.

5-Introduce ulei nou (5-20 ml)

6- Introduce FREON in instalatie (50-550gr)

7-Verifica (parametri) buna functionare a instalatiei

8.Durata serviciilor 30 min.

Incarcarea cu freon se executa la sediul din str TUDOR VLADIMIRESCU nr97,CHITILA,jud ILFOV.
*



QUOTE
GENERALITATI VEHICUL
Dacia SOLENZA.
Tip motor: E7J-262
Cilindree: 1390
Tip ambreiaj: 180 CPO 3300
Tip cutie viteze: JH3-051

Capacitate si calitati:
...

e)Denumire:Refrigerant(AC)
Calitate: HFC 134a
Capacitate(aproximativa): ~0,610 kg


f)Denumire: Ulei compresor AC
Calitate: PAG SP10 sau SP20
Capacitate(aproximativa): 135 cmc




nedumerire.gif
IRONICK
ulei se baga cat se scoate
in schimb la freon a devenit o moda sa se bage doar 500
sorin1983
poate a vrut sa spuna ca doar atat freon e in pretul ala... ce e peste se calculeaza la alti bani...
crisadatyres
Sa va raspund pe rand:
1.Fiecare masina are un anumit gramaj, de ex:logan indiferent de motorizare fabricatie pana in iunie 2007 are 650 gr,dupa iunie 2007 are 550 gr(conform autodata).
2. pretul afisat de mine este pt cantitate maxima de 550 gr,peste aceasta cantitate se plateste 15 lei/100gr,revenind la exemplul de mai sus ,loganul pana in iunie 2007 va plati promotia 50 lei+100grX15 lei rezultatul fiind de 65 lei, loganul dupa iunie 2007 va plati doar promotia ,in speta 50 lei.
3. Ulei de compresor doar se completeaza in functie de cat gaseste aparatul,loganul are 135 ml de ulei,daca robotul caseste 105 ml atunci se completeaza gratuit.Daca robotul gaseste mai putin ,pretul este de 2lei/5ml.
Sper ca am lamurit cat de cat problema,va multumesc pt interes!
IRONICK
gresit, 750g are loganul vechi cu uscator separat si 475g cu el integrat
mai putin inseamna eficienta mai scazuta, dar si zgomot de drujba mai putin in sarcina mare
crisadatyres
Aici ai dreptate,dar astea se vad la fata locului. Presupun ca stii ca un compresor nu cupleaza daca are mai mult freon in instalatie decat a fost el setat(sau functioneaza anormal,raceste/nu raceste),rezulta ca nu pot umple decat cat este necesar,nu vreau sa pacalesc pe nimeni,ce am dat eu ca valori sunt generalitati,totul se face in functie de masina.
IRONICK
QUOTE(crisadatyres @ 20 Jun 2015, 10:27)
Aici ai dreptate,dar astea se vad la fata locului. Presupun ca stii ca un compresor nu cupleaza daca are mai mult freon in instalatie decat a fost el setat(sau functioneaza  anormal,raceste/nu raceste),rezulta ca nu pot umple decat cat este necesar,nu vreau sa  pacalesc pe nimeni,ce  am dat eu ca valori sunt generalitati,totul se face in functie de masina.
*


un compresor decupleaza daca are prea multa presiune, prea putina sau nu sunt indeplinite alte conditii venite de la ecu, gen turatie prea mica sau sarcina mare in acceleratie
cantitatea nu poate sa o masoare ecu, ci doar aparatul tau
nu am zis ca vrei sa pacalesti
QUOTE(crisadatyres @ 20 Jun 2015, 12:59)
Inspiram/expiram usor sa echilibram karma. Chill out! Oricum va multumesc pt prezenta pe topicul meu!
*


smile.gif corect
Serginho_vl
Va salut!
Am un Logan 1.6, înmatriculat în iunie 2007. Cum aflu ce cantitate de freon trebuie încărcată?
Mulțumesc!
grig1960
Salut, la Logan cu motor K7M sau K7J, cantitatea de freon este 840 +- 35 grame, iar cea de ulei este 135 ml.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.