Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cartea de salvare a autoturismului
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2
GIC
QUOTE
O simplă foaie de hârtie poate salva viața șoferilor implicați în accidente rutiere grave. Se numește Carte de salvare la bord, poate fi găsită pe internet și le dă pompierilor de la descarcerare informații vitale pentru operațiune: unde este bateria mașinii, unde sunt airbag-urile, rezervorul, conductele de combustibil sau unde trebuie tăiată caroseria pentru scoaterea rapidă și în siguranță a victimelor.

QUOTE
Șoferii din Romania ar putea primi amendă, dacă vor fi găsiți ca nu respecta ultima noutate in legislația din Romania. Este vorba despre o fisa pe care toți conducătorii auto trebuie sa o aibă în mașină. Se numește cartea de salvare a autoturismului si poate fi descărcata de mai jos.

v. aici.
tunderbird
Si pana reusesc salvatorii sa gaseasca intr-un morman de fiare vechi cartea asta si dupa aceea s-o descifreze, cat dureaza?
In loc sa te concentrezi pe salvarea supravietuitorilor, te afunzi intr-o imbecila cautare a unei carti asa zis "de salvare" despre care nu ai certitudinea ca exista prin grija proprietarului, sau a zburat din masina in momentul impactului dupa care a fost purtata de vant peste meleagurile insorite ale patriei.
O gogomanie de toata frumusetea sau poate vreo "pacaleala" de 1 iulie... smile.gif

Si cu daciile vechi cum ramane? Ca pe siteul acela este doar cartea de salvare numai pentru modelele de plastic, de la Logan in sus...

Magaria asta este similara cu trecerea grupei sanguine pe cardul de sanatate... in schimb de problemele serioase de genul alergiilor de tot felul (inclusiv cele la antibiotice) si de multe alte elemente vitale necesare a fi stiute de medicii de la urgenta in interventiile lor salvatoare, nu-i pasa nimanui.
Highwayman
Si mie mi se pare o prostie. Ar fi mai logic ca pompierii sa aiba la dispozitie o baza de date cu toate informatiile astea.
tunderbird
QUOTE(Highwayman @ 1 Jul 2015, 09:58)
... Ar fi mai logic ca pompierii sa aiba la dispozitie o baza de date cu toate informatiile astea.
*



Corect! Si sa fie temeinic instruiti in identificarea zonelor fierbinti in functie de tipul masinii!

Nu cum a facut un imbecil de pompier (este filmuletul pe youtube) cu ceva timp in urma: a vazut ca iese fum de sub capota unei masini in parcare si a distrus sistematic cu tarnacopul capota motorului si ceea ce mai era prin vecinatate, in loc sa sparga un geam dupa care sa deschida normal capota... iar la final dupa ce a umplut toata masina cu pulbere si spuma, a constatat ca fumul iesea normal de la evacuarea unui webasto si nu era niciun pericol real de incendiu.
GIC
Stiu si eu pompieri la care degeaba le dai hartia in mana ca o nu stiu sa o foloseasca decat la sters. Muschiu' este creierul lor!
Garett
Marfa, am gasit "cartea de salvare" pe site-ul ala numai ca e...in germana!
Cati pompieri stiu limba lui Goethe??
psychoo
Pentru mine nu exista...sa o fac in paint?
andreist
Nu am gasit in surse oficiale ca ar fi obligatorie sau ca iti iei amenda daca nu ai.
djcristi
pt meg2
Garett
Chestia asta e de bula, tipic romaneasca: iei o chestie de afara, te dai rotund ca ai descoperit apa calda, da' fara o minima pregatire: pompierii aia ar trebui sa stea sa faca lectura, (eventual cu dictionarul german-roman in fata, cam tot ce am gasit e in germana) in timp ce victimele isi dau obstescul sfarsit incarcerati! rolleyes.gif
Oricum, din ce am gasit e doar o initiativa a ACR si ISU, nicidecum o lege.
djcristi
nu tb sa cunosti neaparat limba germana, din poza poti deduce cam tot wink.gif
DannyY
La SMURD ar trebui angajati si mecanici auto, ingineri in aeronautica si chiar cosmonauti, iar pompierii sa invete sa stinga incendiile cu cat mai putina apa, ca e scumpa.
Nici un pompier sanatos la cap n-o sa stea sa caute o fituica intr-un morman de fiare in loc sa scoata omul cat mai repede de acolo.
djcristi
pai asta e si ideea, poate masina nu e asa grav avariata, dar este totusi necesara o descarcerare, astfel daca are aceea hartie poate vedea pe unde sa taie usa etc.

Da, intr-o tara moderna ar fi normal sa aiba ei access la o baza de date cu aceste desene si echipamentul tehnic necesar (gen o tableta) ca sa nu fie nevoie de schita din masina.
bucatzel
bun-bun, da' mai precis, unde tin docomentul ala?
in torpedou? Adica trebuie sa dejghioace masina ca sa ajunga la el, sau datoria de suflet a oricarui sofer atunci cand realizeaza ca accidentul nu mai este de evitat e sa scoata documentul de acolo, si sa astepte echipa de interventie cu el in mana? Deh, macar ii da ceva de facut...

Sau avem voie sa-l punem la 'sto, sub roata de rezerva, sa ne putem juca de-a cald-rece cu ei pana il gasesc?
djcristi
scrie clar ca sa tine la parasolarul soferului.
djcristi
de la ce? plicul parasolarului este pe interior. oricum trebuie laminata acea hartie.
b76bgaarh
si cum o mai impaturesti daca e laminata?
Garett
Eu insist: unde scrie in lege, cu subiect si predicat chestia asta? Articolul x aliniatul y.
Multumesc!
djcristi
nu exista nici o lege care sa te oblige sa o ai, deci nu exista amenda.
Alfred
http://media.renault.com/global/en-gb/daci...x?mediaid=59579

RESCUE CODE: two QR code stickers – one on the windscreen and one on the rear window – ensure that at least one should be accessible, regardless of the accident configuration. Using a tablet or smartphone, the fire fighter scans the QR code, gaining immediate access to the vehicle’s fact sheet.
DannyY
Senkiu. Veri impresiv.
Deci hai sa le punem si un cititor QR in ranita, toporu' nu e de ajuns.
Garett
QUOTE(Markos @ 3 Jul 2015, 22:54)
Ne-am obișnuit.
*


Soarta! Sau daca vrei: Ghinion! rolleyes.gif
On-topic: exista totusi vreun training la ISU in directia asta?
Ma gandesc ca daca se apuca aia sa taie furtunul de GPL e cam nashpa!
yoncv
Nu te mai gandi atata, ca vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. Rezervorul GPL are o supapa care se inchide automat in caz de scapari de gaze. Au fost foarte putine accidente in care GPL-ul sa fi explodat in urma unui accident.
Garett
Asa, si? Ii impiedica cineva sa taie rezervorul cu totul?
yoncv
QUOTE(Garett @ 5 Jul 2015, 19:49)
Soarta! Sau daca vrei: Ghinion!  rolleyes.gif
On-topic: exista totusi vreun training la ISU in directia asta?
Ma gandesc ca daca se apuca aia sa taie furtunul de GPL e cam nashpa!
*




QUOTE(Garett @ 5 Jul 2015, 23:24)
Asa, si? Ii impiedica cineva sa taie rezervorul cu totul?
*


Nu prea e acelasi lucru wink.gif
vlad pr
salut. pt clio symbol 2 unde pot gasi cartea de salvare?
Garett
QUOTE(yoncv @ 5 Jul 2015, 23:27)
Nu prea e acelasi lucru wink.gif
*


True!
My bad! smile.gif
yoncv
imbratisare.gif
Markos
QUOTE(vlad pr @ 6 Jul 2015, 17:58)
salut. pt clio symbol 2 unde pot gasi cartea de salvare?
*


La parasolar, s-a mai discutat.
Markos
Cică așa.
espacern
Esti "pregatit"?
Dacia_47_akm.2
Stimati colegi, va rog poate aveti s-au poate reusiti sa gasiti cartea de salvare s-au fisa de descarcerare s-au cum s-o numi, la renault clio 2 symbol, am cautat la astia pe site dar nu reusesc sa gasesc decat la varianta hatchback clio 2(cea cu haion fara portbagaj), o sa spuneti ca seamana, asa e dar degeaba seamana daca nu rasare, am cautat si in romaneste, si in frantuzeste, si in englezeste, dar nimic, va rog daca o aveti s-au o gasiti pe undeva s-a o postati!

Va multumesc! smile.gif
Bwwlan
Am gasit, insa e in germana. Cu putin talent se poate modifica fie in Paint, fie cu alte programe de editare.

[attachmentid=1628048146]
sorin1983
nu e obligatorie... calmati-va.
Dacia_47_akm.2
QUOTE(Bwwlan @ 23 Nov 2016, 02:55)
Am gasit, insa e in germana. Cu putin talent se poate modifica fie in Paint, fie cu alte programe de editare.

[attachmentid=1628048146]
*



Spasiba tavarisci Bwwlan smile.gif
TomachE
Atasez un pdf in ajutorul colegiilor ce detin un Renault Megane Grandtour 2003-2009(estate,break)

valikris2002
noutati? cica a fost saptamana cu verificat trusa medicala, triunghi, stingator si cereau si cartea masinii!!!
R19/16v
N-au de ce sa o ceara si oricum nu le-o dadea nimeni. Fituica aia de siguranta, poate.
mars
Se agitau acum ceva timp cativa colegi de la birou cu "cartea de salvare": https://csb.acr.ro/descarca-cartea-de-salvare/
cristic1982
Cum e obligatori cand nu e oferita de dealerii auto la vanzarea unei masini noi? Am primit in februarie un megane si nu are aceasta fituica.
DragosP
Ieri pe KanalD: "cum poți scăpa de o amendă de 1000lei. Vezi cine distribuie cartea..." wacko.gif
Fanez
Eu am tot cautat s-o iau de pe net dar n-am gasit pentru Logan2. O sa ma apuc sa desenez o schita si o pun acolo. Sau iau de la o alta masina sa o am acolo, s-o arat la nevoie. Ma intreb la ce ajuta aia cand masina e ghem. Cum o poate lua si verifica cineva? Parerea mea este ca cei care se ocupa cu descarcerarea sa aiba un catalog cu schite de la toate modelele de masini.
Fanez
Si cum ii argumentez eu domnului agent care zice ca-mi da amenda ca n-am schita aia?
Serje
Pentru ce sa-ti dea amenda daca nu-i trecuta in nici o lege obligatia de a avea asa ceva?
Doar ca apar aberatii pe net ... nu inseamna ca is si reale.
VladSoare
E uimitor cît de speriați de bombe sînt românii. Cum apare pe undeva amenințarea unei amenzi, cum se grăbesc toți ca oile să se conformeze. rolleyes.gif
Dacă ar scrie cineva pe net că de mîine se dau amenzi dacă ai plete, a doua zi toate frizeriile din țară ar fi luate cu asalt, ar fi cozi la ele mai ceva decît la înmatriculări. radmasa.gif
La referendum, cînd s-a zburlit o dată ministrul de interne și a zis că dă amenzi pentru cine nu-și declară CNP-ul, juma' de țară s-a grăbit să-și lase CNP-ul lipit pe ușă de cîte ori pleca de-acasă, să fie acolo, pentru orice eventualitate, nu cumva să vină numărătorul de oameni în lipsă și să-i dea amendă. radmasa.gif
argon
Facebookul e instrument de indobitocit poporul, de fapt idioteniile ce circula pe el, care prind bine la romani.
St
QUOTE(Fanez @ 11 Mar 2017, 11:19)
Si cum ii argumentez eu domnului agent care zice ca-mi da amenda ca n-am schita aia?
*



Il intrebi ce lege ai incalcat si il inviti politicos sa te amendeze. N-are ce articol de lege sa scrie in PV ca ai incalcat pentru ca nu exista.
corbex
Voi ii explicati lui Fane?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.