Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Madalin_Teodor
Am fost la benzinarie sa cumpar ulei pentru cutia de viteze Solenza 1.4,am cautat indicele date de colegu' 75w80,dar din pacate nu am gasit. Ei mi-au dat altceva.Nu am vrut sa cumpar uleiul pentru a il inlocui,eu am cumparat masina acum vreo luna,si de o saptamana tot imi da cate o lacrima de ulei dedesupt dupa rulaj. L-am luat pentru completari. Acum sa vad cum reusesc sa il bag. Am un furtunas cu o gaura nu prea mare huh.gif

Imi tot prelinge dupa rulaj ulei.Cativa picuri.Cei de la itp mi-au spus sa mai strang suruburile,dar nu sunt sigur care e sensul de strangere. Ma tem sa nu gresesc.
cris06
Nu completa cu "mizeria" aia. Ia un litru de Elf Tranself 75W80, Dacia sau Total si fa o treaba buna.
Madalin_Teodor
Multumesc de sfat.Acum sa vad cum rezolv cu prelingerea.
edy99
Sensul de strangere la toate, in afara de butelie, e in sensul acelor de ceasornic. Uleiul ala e de cutie hidramata
Madalin_Teodor
Cel care mi l-a vandut a spus ca el foloseste pe un Astra F 1.6 benzina. Nah,nu stiu.Multumesc pentru sfat.Sa vad cum le strang maine!
Iulikk
Pai aia zic orice ca sa isi vanda rahaturile. Astia trebuie impuscati in cap.
Madalin_Teodor
Acum sa vad cum rezolv cu suruburile sa le strang.Cred ca o cheie de zece am nevoie.Sper sa nu le desfac.E o pozitie ciudata biggrin.gif
sorin1983
nu e de la suruburi....in principiu e de la timonerie si se prelinge asa de la viteza...
Madalin_Teodor
Si cum as putea rezolva aceasta problema?

5 Jul 2015, 11:01:
Si din cate am inteles de la cei de la Renault Club,este un surub unde pori verifica nivelul uleiului in cutie. Imi poate explica cineva va rog frumos unde este situat acest surub?
sorin1983
citeste si aici o alta problema smile.gif
http://www.masini.ro/forum/content/-Super-...eze-la-Solenza/

busoanele se vad in pozele de aici:
http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=39714&st=60
Madalin_Teodor
Multumesc frumos pentru ajutor!!
fuzzzy
In primul rand nu inteleg de ce ai cumparat ulei de cutie de viteze de la benzinarie... nu cumperi piese/produse vitale pentru masina de la benzinarie...

Decat sa iti fac o morala neobrazata, iti zic atat: eu l-am schimbat cu un Q8 75w80 si se simte mult mai bine acum schimbul de trepte, fie la cald, fie la rece..

Baga ochiul pe net in primul rand la un ulei mai bun decat posirca aia (totusi nu ma asteptam sa cumperi chiar "Bunica"), iar in al doilea rand vezi de un service/ mecanic bun la tine in zona sa inspecteze masina decat sa cercetezi tu stramb..
Madalin_Teodor
In primul rand cutia imi era goala.Mi-am comandat ulei 75w80.Nu sunt atat de naiv sa pun uleiul ala in cutie,cu tot respectul,doar ca vi l-am aratat sa imi spuneti o parere.Daca nu imi pasa ce sa folosesc mai bun pentru masina nu faceam topicul.Am cerut doar o parere despre ce mi-au vandut aia.Atat.Nu am spus ca pun otetul ala,fara suparare.

<span class='edit'>5 Jul 2015, 16:17:</span>
In alta ordine de idei,nu ma dau eu mecanic.Masina maine imi intra in service,dar am crezut ca in acest club,poti obtine si alte opinii,de la posesori ce s-au confruntat cu probleme ca a mea.Doar atat.Din pacate nu.

<span class='edit'>5 Jul 2015, 16:20:</span>
Asa ceva am comandat.
fuzzzy
Vai, ce nevinovat pari... ai avut bunul simt sa observi cele 124954321 de topicuri facute inaintea ta?
Maskatu
Topic nou cu toate ca nu era cazul, pentru a ajunge in final sa punem elf 75w80. Daca te-ai fi uitat la diverse solenza gaseai topicul cu date si cifre utile unde sunt scrise toate calitatile si cantitatile.

Spor la treaba.

bogdanmardare
Pe partea de "ce ulei sa pun", sunt de acord cu @Maskatu.
Pe partea cu scurgere din cutie pe la axul de comanda, este o problema mai neobisnuita. Nu am vazut sau citit pe forum pana acum despre cutie care sa piarda ulei pe la imbinarea dintre cartere sau pe la axul de comanda (decat poate daca a fost lovita). Uleiul din cutie se pierde de obicei pe la:
- burduful planetarei stangi (flansa care se prinde pe cutie) - picaturi destul de mari, se aduna pe partea inferioara a cutiei de viteze cam ca in poza ta. Problema destul de comuna daca se umbla in zona, apare de la strangerea deficitara a flansei, se rezolva prin re-strangere corecta sau etansare cu mastic sau silicon;
- simeringul de la burduful mai sus pomenit (se umezeste burduful si axul planetarei de ulei in cazurile mai usoare, curg si picaturi in gazurile mai grave), la fel problema destul de comuna;
- simeringul de la diferential (axul de angrenare al planetarei drepte), aceasta problema apare mai rar.
Raspunsul acesta te multumeste?
Madalin_Teodor
Va salut,problema era la burduful planetarei stanga,la cutie.rulmentul era crapat.se para ca cine a montat planetara,nu a facuto foarte bine.Cat despre ulei,am ales un KROSS la sfaturile mecanicului. am dat pe litru 28 lei.
red_runner
Important e sa fie 75W80 si de calitate buna . Eu folosesc BELCO 75W80 , care din cate stiu e cu o idee mai bun ca si DACIA OIL de transmisie care ar fi standardul de pus in masina. KROSS am vazut ca e made in Belgia , pare bun , eu nu am folosit din asta (nici nu am vazut in oferta cand am cumparat eu ).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.