Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sudura capota (badboy) si portbagaj (clean)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Daacia97
Salutare..ce sudura imi trebuie pentru badboy si portbagaj clean? Daca m-as duce intr-un service,cat sa ii dau pentru aceasta operatiune (doar de sudat,lufturi cum o fi..) huh.gif
sobolan
autogen(nu recomand) sau sudura TIG/WIG ! nu incercati tiganii cu electricul !
Daacia97
cu electricul,are vreo problema? (se deformeaza tabla,ceva?) mai mult ma intereseaza sa dau cateva puncte de sudura si la urma prin cositorire.
sobolan
nu reusesti,o gauresti inutil,daca ai invertor poti incerca cu bazic,cred ca reusesti s-o dai in puncte !
payty
cu MIG merge super ok. nu deformeaza tabla.

Am reparat eu pragurile la a mea si a iesit maxim de bine.

Am sudat cap la cap niste petice de tabla ca se gaurisera pragurile.

pt ce vrei tu e numai bun.

sebymesteru
sudat cu mig ca toata masina dealtfel... tongue.gif
Daacia97
Ehe.. asa da,buna treaba ! wink.gif
sobolan
si MIG-ul e super-ok si bun ,uitasem de el smile.gif ,nu prea am mana de sudat MIG si de aia i-am zis de TIG/WIG .....exista tiganii de suduri facute cu electricul pe la lonjeroane vazute aici pe forum....nu recomand si nici nu cred ca au rezistenta mecanica mare......treaba facuta de mantuiala !
sebymesteru
Merge si cu electric clasic pe la lonjeroane,praguri,unde e tabla mai groasa,dar cu electrozi subtiri si buni,aparat la care se poate regla curentul si meserias care sa aiba mana buna. E chinuiala fiindca electrozii subtiri se consuma rapid si trebuie sa ii tot schimbi. TIG-ul din cate am vazut e practic o alamire sau ce alta sarma folosesti doar ca sub arc electric,nu flacara oxiacetilenica. Presupun ca iese o sudura foarte frumoasa si rezistenta,dar in lipsa de TIG/WIG, un MIG face treaba foarte buna si e usor de manuit.
Daacia97
Am sa incerc o alta chestie,fara sudura:
Curat tabla pana la luciu,prind sabloanele pe marginea capotei cu surubri autoforante... vreo 15buc (sa fie rezistent),cositorit cu lampa de gaz si cositor pt instalatiile sanitare de cupru.Dau o mana de grund,o mana de chit si la final vospea.
sobolan
Letcon mare/industrial si cositor fara autoforante...tine si e mai sanatos ! decapezi bine tabla cu apa tare pe unde lipesti si o sa tina,asa cred !
thundercar
se poate suda tabla auto cu asa cevainverter

17 Oct 2015, 21:53:
?
Daciaa97
Am reusit in aceasta vara sa rezolv aceasta treaba si am procedat in felul urmator:
Am curatat pana la luciu tabla.. atat cea de pe capota + cea de pe prelungiri.M-am apucat sa prind suruburi autoforante pe tabla si apoi am cositorit cu lampa de gaz + letcon.La final am dat cu grund pe interiorul capotei,in zona de imbinare cu tabla capotei.Pe exterior am dat cu spray si cam asta e..
Oricum.. la vara trebuie sa ma apuc iar de ea.. nu prea mi-a iesit bine din cauza chitului,am pus prea putin si se vede ciudat.
Poate pare ciudat..dar sunt multumit ca e realizat cu mana mea.. si asta inseamna mult pentru mine wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.