Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident minor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Kitkat45
Buna ziua, e prima oara cand scriu aici, sper sa nu fac greseli.
Ma deplasam pe un drum fara prioritate(fara semne de circulatie de altfel) , m-am incadrat regulamentar , am semnalizat si m-am asigurat pentru a vira dreapta. In momentul cand am virat, de pe banda cealalta soferul unei masini de teren a depasit chiar in dreptul meu si mi-a acrosat botul masini incadrat corespunzator pe sensul de mers. Acesta a oprit in spatele meu, a verificat masina, s-a uitat la numar, dar nu a gesticulat, iar eu am plecat, grabindu-ma din motive personale. Este vina mea sau a celuilalt sofer? Precizez ca sunt incepator.
espacern
Prioriritatea nu este data de indicatoare tot timpul.
La orice coliziune trebuie sa "socializezi" sau se poate considera fuga de la locul accidentului.....te invata la scoala de soferi chesti deastea.
DannyY
Adică virasesi dreapta si un nene a intrat in depășire fix atunci, pe direcția ta cea noua? Intersecție nedirijata? Pe vremea mea, depășirea era interzisă in asemenea intersecții. Dacă n-ai omis (sau dacă mie nu-mi scapă) nici un amănunt esențial, ăla e vinovat. Dar... Tu i-ai luat numărul? O poza ai făcut?
Kitkat45
QUOTE(espacern @ 11 Aug 2015, 17:59)
Prioriritatea nu este data de indicatoare tot timpul.
La orice coliziune trebuie sa "socializezi" sau se poate considera fuga de la locul accidentului.....te invata la scoala de soferi chesti deastea.
*



Ne invata, intradevar, dar eram singura si m-am panicat.


QUOTE(DannyY @ 11 Aug 2015, 18:37)
Adică virasesi dreapta si un nene a intrat in depășire fix atunci, pe direcția ta cea noua? Intersecție nedirijata? Pe vremea mea, depășirea era interzisă in asemenea intersecții. Dacă n-ai omis (sau dacă mie nu-mi scapă) nici un amănunt esențial, ăla e vinovat. Dar... Tu i-ai luat numărul? O poza ai făcut?
*



Am numarul lui, am trecut si intamplator pe langa masina lui si nu e avariata. De altfel, nici a mea.
yhattori
Vezi aici situatie aproape identica (au fost ceva pagube, faruri sparte, etc): http://www.daciaclub.ro/prioritate-t111762.html

Eu cred ca nenea cu care ai interactionat a considerat ca nu merita sa-si bata capul nici macar cu constatarea amiabila, daunele fiind derizorii. Si ca ai scapat ieftin.

Pe viitor insa, opreste si schimba amiabil citeva vorbe si numere de telefon cu celalalt. In cel mai rau caz, te cheama la un suc.
Lord Hades
Kitykat vina iti apartine in totalitate. La intrarea de pe drum secundar pe drum principal se acorda prioritate tuturor vehiculelor care se afla pe drimul principal. Astea le include si pe cele care vin din viitorul tau contrasens.
VladSoare
Serios? Unde scrie asta? huh.gif
Wolfman
Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere și în următoarele situații:
a)la intersecția nedirijată atunci când pătrunde pe un drum național venind de pe un drum județean, comunal sau local;
b)la intersecția nedirijată atunci când pătrunde pe un drum județean venind de pe un drum comunal sau local;
c)la intersecția nedirijată atunci când pătrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;


http://www.scoaladesoferi.ro/curs/Legislat...%20curs%204.htm
VladSoare
Bine, dacă drumurile sînt încadrate legal în categorii total diferite, atunci e altă poveste.
Altfel, că unul pare "principal" și altul "secundar" n-are nici o valoare.
b76bgaarh
pe jos erau marcaje, ca daca e banda continua se da culpa comuna.

bafta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.