Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare placa de presiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
johnson22cta
Scuze ca deschid un nou topic. La o Dacia 1310 L din 98 se poate da cutia de viteze jos fara a desface butucii? Adica sa scot doar stifturile planetarelor fara a desface si rotile. Vreau sa schimb placa de presiune si din ce am vazut cineva sugera ca trebuie scoase si rotile. Ms.
nikuniku
doar la daciile papuc cu tractiune spate nu de desfac butucii
in rest -----planetarele se scot din cutie----
johnson22cta
Imi cer scuze, nu am inteles. Deci trebuie sa demontez rotile sau nu? Pt ca am vazut acum ceva ani pe cineva care a scos cutia cu masina pe roti deasupra unui canal/ rampa doar scotand stifturile de la planetare fara sa umble la pivoti si bielete de directie . Pt ca daca trebuie sa scot si butucii din pivoti mai bine dau motorul afara.
katalin5
dintr-o parte tot trbuie sa desfaci pivot, bieleta , iar in patea cealalta, dupa ce defaci cutia din suportii din spate, se impinge cu cricul astfel incat sa iasa si din cealalta planetara.
johnson22cta
Vad eu cum fac. Masina a vazut service o data cand nu aveam scule sa dau puntea spate jos. In rest eu m-am ocupat de ea. Daca mai aveam pe cineva sa ma ajute scoteam motorul si era ca si rezolvata treaba. Sau si mai simplu dau 100 de lei unui mecanic cu care am vb azi si nici nu ma mai murdaresc. Dar ce faci cu mana ta e bun facut.
vladut88
Ai nevoie de o bara rigida care vine sub basculele fata , la capete trebuie sa ai sudat ceva pe bara ca sa se sprijine pe bascula 5 6 cm , apoi trebe 2 gauri in bara care sa vina in drept la surubu de prindere a basculei inferioare catre lonjeron , (1 gaura in drept la prinderea basculei stanga 1 la bascula dreapta) prin acele gauri se introduce 1 surub care are la capat un carlig care se agata dupa surubu de prindere a basculei si jos pe bara rigida pui piulita , si strangi egal pe ambele parti pana cand poti scoate planetarele
johnson22cta
vladut88 nu am inteles nimik. tu vrei sa spui sa cracanez rotile fata pana ies planetarele? in cazul asta nu multumesc. stiu metode mai eficiente decat sa o stramb.

12 Sep 2015, 20:43:
Am cumparat placa dar abia marti imi pot lua sculele pt a demonta cutia. Oricum sunt 2 zile de sarbatoare asa ca stau cuminte pana atunci. Poate se mai imbuneaza si vremea... o sa revin sa zic ce am facut.
vladut88
NU sa cracanezi , comprimi suspensia , asa ceva se folosea in serviceuri si se foloseste si acum , ideea e sa comprimi suspensia
johnson22cta
am reusit de am scos cutia fara sa desfac ceva la roti. am schimbat placa de presiune care era crapata si dintii strambi. am centrat discul cu priza de centrare inainte de a strange suruburile la placa si am purces la reatasare a cutiei pe motor. pana aici toate bune. dar dupa ce am bagat axul cutiei pe disc si suruburile din laterale au intrat pe gaurile de la cutie nu vrea sa intre complet. adica intre motor si cutie raman cam 2-3 cm si nu se mai apropie nici sa o ... .am incercat sa o misc in toate directiile am aliniat-o cu cricul, nimic. nu vrea si pace. m-a prins noaptea asa ca am lasat-o asa pt poimaine cand vin de la munca.
johnson22cta
Problema rezolvata. Am slabit suruburile de la tanpoanele motorului si cu un cric am inclinat motorul spre spate si cutia a intrat din prima. Acum intra in viteze mai bine decat atunci cand am luat-o.
FlorinCFR
Sunt curios cum ai dat cutia jos fara sa desfaci ceva la roti. Eu personal am asistat la o astfel de operatie unde o anumita persoana a folosit doar un levier (aplicat intre cutia de viteze si lonjeron) pentru a scoate planetarele din cutie. Toata treaba a durat un minut desi nu sunt de acord cu metoda. Astept sa-mi spui cum ai procedat tu !
johnson22cta
Exact aceeasi metoda doar ca am folosit o surubelnita mare si sanatoasa bagata intre cutie si capul planetarei. A iesit relativ usor. Cand le-am bagat la loc am inclinat cutia spre stanga, am bagat planetarele si apoi am indreptat-o. Daca voiam sa desfac ceva la roti desfaceam suruburile alea mici de la pivotul inferior pt ca e mult mai usor decat sa depresezi pivotul( daca nu ai presa)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.