Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare acumulator Logan 1.4 MPI Preference
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
sandero2
După 8 ani și 5 luni bateria de pe Loganul meu dă semne de oboseală și martorul este de cuoare neagră. Mașina am lăsat-o cumnatei, care ca orice femeie nu se pricepe și s-a grăbit să aducă un „meseriaș”, care a desfăcut dopurile de la celule, ocazie cu care a rupt și eticheta pe care era trecută valoarea și acum nu mai știu câți amperi trebuie să aibă.
Poate sâ-mi spună cineva câți amperi are bateria originală de pe Logan 1.4 mpi Preference , an de fabricație 2007?
bygy007
daca iei in jur de 60Ah e ok
sandero2
Mulțumesc.
sorin1983
martorul este de culoare neagra pentru ca bateria este descarcata...ar trebui pusa pe redresor si dupa aceea vazuta soarta.
la tine merge orice acumulator intre 50 si 70 ah
sobolan
Daca a stat prea mult pe negru e clar.....n-o mai invii si daca reusesti n-o s-o mai duca mult....un acumulator nou de 65Ah will do the trick !
Pe symbol aveam un acumulator de 45 si sa vezi ce fain era noaptea cand umblam la geamurile electrice si clipeau usor farurile,mergea si mp3-ul ..... biggrin.gif ...o baterie mai mare tine mai mult mai ales pe benzinar si socotesc eu ca nici alternatorul nu e prea stresat in anumite situatii....

@sandero2 : ai grija cu mesriasii minune ,ieri am schimbat o punte redresoare pe un sandero benzinar.Omu' a pus bateria pe dos. Curios ca am mai vazut magarii de-astea la logan si se ardea o simpla siguranta in cutia de sub capota,la sandero probabil ca s-a simplificat ceva in instalatia electrica,economie aplicata de cei de la Dacia&Shit.
Marius MxA
Pe Logan 1.4 mpi Preference trebuie o baterie de 55 Ah
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.