Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Retinere detector de metale
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
gsalexandru
Buna ziua. Recent (4-5 zile) am cumparat un detector de metale secondhand de la o persoana fizica. Persoana de la care am cumparat detectorul este din alt oras fata de cel in care locuiesc eu. Dupa ce am stabilit toate detaliile de livrare si pret, impreuna, am hotarat sa incheiem vanzarea printr-o firma de curierat. Detectorul, impreuna cu o copie dupa buletinul proprietarului a ajuns la mine (asta s-a intamplat joi). Tot atunci am sunat inspectorul de la politie (inspector care acorda autorizatiile detectoarelor de metale), si l-am informat ca am primit un detector de metale, urmand ca luni sa ne intalnim sa dam drumul actelor pentru a primi autorizatie de folosire si detinere a detectorului. Precizez faptul ca proprietarul detectorului nu avea nici autorizatie de folosire, si nici un act care sa dovedeasca provenienta aparatului. Luni cand m-am intalnit cu domnul inspector, mi s-a prezentat articolul din lege care spune ca este interzisa vanzarea unui detector de metale, si mai ales daca proprietarul nu detine acte, pedepsindu-se cu inchisoare si confiscarea aparatului. Dupa toatea astea, domnul inspector mi-a oprit aparatul pana la finalizarea cercetarilor asupra fostului proprietar. Mi s-a atras atentia asupra faptului ca aparatul inca nu este confiscat. Am primit si o hartie dovada. Acesta este un rezumat in care sper ca am prins toate actiunile importante. Intrebarea mea este: Cei de la politie au drept legal sa-mi confiste aparatul, atata timp cat eu nu am comis nici o infractiune cu el, si am facut tot posibilul sa intru in legalitate cu el? In acest moment eu am autorizatie de folosire pentru inca alte 2 detectoare de metale, si nu am nici un antecedent. Va multumesc
paul_p
Legislatie de rahat. Sa nu cumva sa gasesti tu tezaurul.
gsalexandru
Si chiar daca l-as gasi, tot statului sunt obligat sa-l predau
paul_p
Legislatia e de tot rahatul. Cica daca nu ai autorizatie pentu el, amenda este intre 25.000 si 75.000 lei. Si autorizatia este nominala. Adica daca ai o firma de instalatii electrice si iti iei un detector pentru a nu da gauri in tevile de sub zidarie sau pentru a cauta cabluri sub tencuiala, detectorul poate fi utilizat doar de catre cel autorizat de catre politie.
argon
Detectoarele de instalatii electrice sunt la liber prin toate magazinele de bricolaj si le poate folosi oricine. E vorba de celelalte, cu care s-a furat aurul de la Sarmisegetusa.
VladSoare
Alea din magazinele de bricolaj sînt niște porcării. Le poți folosi cel mult ca opritoare de ușă.
paul_p
QUOTE(argon @ 29 Sep 2015, 10:46)
Detectoarele de instalatii electrice sunt la liber prin toate magazinele de bricolaj si le poate folosi oricine. E vorba de celelalte, cu care s-a furat aurul de la Sarmisegetusa.
*


In lege nu se face nici o distinctie intre diversele tipuri de detectoare.
Ca urmare ai nevoie de autorizatie pentru orice fel de detector de metale.

https://b.politiaromana.ro/files/pages_file...oare_metale.pdf

Art. 5
(10) Persoanele fizice și juridice care dețin și/sau comercializează detectoare de metale sunt obligate să obțină în prealabil autorizația inspectoratului de poliție al județului respectiv, a Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, sediul, și să se înregistreze la aceste autorități.

Articolul 26
g) detinerea de detectoare de metale, fara autorizatia prevazuta la art. 5 alin. (10), cu amenda de la 25.000 lei la 75.000 lei si confiscarea detectoarelor;
gsalexandru
Paul are dreptate. Chiar si acele detectoare de instalatii electrice au nevoie de autorizatie de folosire (legal), dar omenesc nu cred ca se leaga nimeni de ele
paul_p
QUOTE(gsalexandru @ 28 Sep 2015, 22:35)
Intrebarea mea este: Cei de la politie au drept legal sa-mi confiste aparatul, atata timp cat eu nu am comis nici o infractiune cu el, si am facut tot posibilul sa intru in legalitate cu el? In acest moment eu am autorizatie de folosire pentru inca alte 2 detectoare de metale, si nu am nici un antecedent. Va multumesc
*


Autorizatie se elibereaza pentru fiecare aparat in parte.
Nu ai fost amendat pentru te-ai dus si ai declarat aparatul si ai solicitat autorizatie. De aceea ti-a fost doar retinut, fara amenda.
Nu se stie daca vei obtine autorizatia, pentru ca nu ai dovada achizitiei de la o firma/persoana autorizata, asa cum prevede aireala aia de lege.

Nu i-ai intrebat pe cei de la politie daca poti obtine autorizatie si pentru acest aparat?
gsalexandru
Am dovada achizitiei de la persoana respectiva. Inainte sa stabilesc ultimele detalii cu vanzatorul, am vb telefonic cu domnul inspector, acesta spunandu-mi ceva vag sa-l iau dar e pe riscul meu, eu intelegand ca e riscul meu doar daca este furat. Pana acum nimic noutati de la politie. In caz ca imi este confiscat, vreau sa apelez la un avocat. Daca vor sa-l confiste, macar sa-mi primesc banii inapoi. Trebuia sa-l confiste respectivului vanzator cat a stat la el si pe site-ul de vanzare, nu dupa ce eu am platit bani pe el, si vreau sa respect legile.
paul_p
Politia nu te va ajuta sa-ti recuperezi banii. Daca iti confisca aparatul va trebui sa-l dai tu in judecata pe vanzator ca sa-ti recuperezi prejudiciul. Probabil iti va da banii inapoi si fara judecata, pentru ca risca o amenda de la 25000 la 75000 de lei ca a vandut un detector de metale fara sa detina autorizatie de comercializare.
gsalexandru
Sper sa-mi primesc jucaria inapoi. Am sunat ieri pe inspector, dar nimic noutati de la el. A zis ca ne auzim vineri cu noutati. Sper sa nu mi-l confiste doar pentru ca au ei nevoie de un detector de metale. Intrebarea mea este ce fac ei cu el daca il confisca? Asa cum eu nu am voie sa-l detin fara acte, nici ei nu ar trebui sa aiba voie sa-l detina fara acte
paul_p
Il distrug sau il comercializeaza.
MMVI
QUOTE(paul_p @ 29 Sep 2015, 17:42)
In lege nu se face nici o distinctie intre diversele tipuri de detectoare.
Ca urmare ai nevoie de autorizatie pentru orice fel de detector de metale.




QUOTE(gsalexandru @ 29 Sep 2015, 21:27)
Paul are dreptate. Chiar si acele detectoare de instalatii electrice au nevoie de autorizatie de folosire (legal), dar omenesc nu cred ca se leaga nimeni de ele
*



pai si telefonul poate fi folosit ca detector de metale ... wacko.gif

: si e mult mai bun decat alea din magazinele de bricolaj
gsalexandru
nu cred ca distrug ei un detector de 1500 euro, si de comercializat e putin probabil, pentru ca nu functioneaza si nu au nici acte pentru el. Si daca ar fi sa-l comercializeze, eu ar trebui sa am intaietate intre cumparatori. Inca nu am noutati de la politie
Feelgood
In Europa sint la liber, pinä si armele cu aer. Cind o sä se alinieze la EU !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.