Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergere topicuri/cont
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
stefangovor
Exista posibilitatea sa imi stergeti toate topicurile pe care le-am creeat? Daca nu, va rog sa imi stergeti contul. Multumesc anticipat.
DragosP
Care "topicuri"?
UXE
Asta si ala de la Bursa...
vallixx
Pe cine o fi tepuit?
tatimeu
da pe bune cum se sterge contul? eu nu am gasit
DragosP
Nu se face asta.
corbex
Administratorii/moderatoriu pot sterge posturi/topicuri de pe serverul Daciaclub. Copia de pe serverul 0215 se pastreaza 30 de ani.
UXE
El intreaba ptr reno, nu pentru daciaclub happy.gif
tatimeu
Eu intreb foarte serios. Cum se sterge contul.
AR-18-MOS
Nu se poate. Contul la fel ca si postarile de pe el apartin DC, nu tie.
DragosP
Ți s-a răspuns deja: nu se șterge nimic.
paul_p
Daca nu ma insel, legea spune un pic altceva.
DragosP
Ce?
tatimeu
Legea....cel putin al bunului simt spune ca contul are un singur titular, cel care l-a creat. Forumul are doar " dreptul" de a administra acel cont in anumite conjuncturi. Dar aici de mult timp legea bunului simt e cam pe marginea prapastiei. Depinde cum bate vantul: spre hau sau spre distanta de siguranta.
DragosP
Nu prea văd care-i rostul amestecării bunului simț aici, da' în fine.
Dacă vrei să te retragi de pe forum pur și simplu nu mai postezi. E simplu.
AR-18-MOS
QUOTE(tatimeu @ 20 Jun 2016, 13:32)
Forumul are doar " dreptul" de a administra acel cont in anumite conjuncturi.
*


Unde scrie?
UXE
La sectie 04.gif
tatimeu
QUOTE(AR-18-MOS @ 20 Jun 2016, 14:06)
Unde scrie?
*


Nu stiu sa se scrie undeva de bunul simt. Dar vorba colegului la sectie poate
bucatzel
Fix ca sa nu fie batai de cap in directia asta, de ceva vreme, prin regulament:

QUOTE(Regulamentu')
2 s) Inregistrarea fiind facuta sub anonimat, persoana juridica detine drepturile de autor ale tuturor operelor postate sub aceasta forma anonima. Utilizatorii forumului sunt de acord ca proprietatea asupra continutului mesajelor sa apartina forumului, incepand din momentul postarii. Utilizatorul este de acord sa degreveze forumul de orice pretentie sau cerere de proprietate intelectuala privitoare la continutul postarilor sale. Dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celui care a postat respectivul mesaj. Forumul nu poate fi tras la raspundere pentru incalcarea de catre membrii acestui forum a regulilor de postare.


Interpretati cum vreti...
corbex
Pot sa-mi transcriu contul pe numele adevarat? Intrevad niste oportunitati.
Serje
QUOTE(bucatzel @ 21 Jun 2016, 13:13)
Fix ca sa nu fie batai de cap in directia asta, de ceva vreme, prin regulament:

QUOTE(Regulamentu')
2 s) Inregistrarea fiind facuta sub anonimat, persoana juridica detine drepturile de autor ale tuturor operelor postate sub aceasta forma anonima. Utilizatorii forumului sunt de acord ca proprietatea asupra continutului mesajelor sa apartina forumului, incepand din momentul postarii. Utilizatorul este de acord sa degreveze forumul de orice pretentie sau cerere de proprietate intelectuala privitoare la continutul postarilor sale. Dreptul moral de autor si responsabilitatea continutului apartin in totalitate celui care a postat respectivul mesaj. Forumul nu poate fi tras la raspundere pentru incalcarea de catre membrii acestui forum a regulilor de postare.


Interpretati cum vreti...
*



Doar ca scrie acolo nu inseamna ca ii si legal tongue.gif , ii asa mai mult informativ. Mai demult poate era ok, dar la cum is tendintele acuma ... poate fi considerata o clauza abuziva si atunci ii fix zero.
bucatzel
N-am zis si ca m-as omora dupa idee, m-am gandit cateva secunde daca sa nu-mi "pierd" parola la contul d-acilea cand o aparut, dar mi-am dat seama ca au contribuit altii cu chestii mult mai valoroase tehnic decat alea doua-trei sfaturi de le-am dat si eu.

Cat de clauza abuziva, banui ca ar fi o treaba daca s-ar pune problema unui serviciu platit, or nu prea-i cazul.
DragosP
Din câte știu eu, nu se face asta pentru că dpdv logic ar apare discontinuități în firul discuțiilor acolo unde userul respectiv a participat.
Serje
QUOTE(bucatzel @ 21 Jun 2016, 18:40)

Cat de clauza abuziva, banui ca ar fi o treaba daca s-ar pune problema unui serviciu platit, or nu prea-i cazul.
*



Dupa logica mea asa ar fi normal, dar la cum se interpreteaza in ultima vreme lucrurile ... nu prea. Cica pentru a proteja lumea... mai degraba prostii.
paul_p
QUOTE(DragosP @ 21 Jun 2016, 18:45)
Din câte știu eu, nu se face asta pentru că dpdv logic ar apare discontinuități în firul discuțiilor acolo unde userul respectiv a participat.
*

Nu e musai sa i se stearga userul de tot, se poate schimba numele utilizatorului in ceva de genul anonim153. Oricum, dpdv legal nu conteaza absolut deloc daca discutia ramasa mai are sau nu mai are sens smile.gif

Un user de pe un forum ar avea dreptul sa solicite stergerea numelui de utilizator (redenumirea lui) sau stergerea mesajelor sale care contin date care l-ar putea identifica.

Insa legea pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal nu se aplica daca utilizatorul nu este identificabil:

o persoană identificabilă este acea persoană care poate fi identificată, direct sau indirect, în mod particular prin referire la un număr de identificare ori la unul sau la mai mulți factori specifici identității sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;
DragosP
Păi userul nu e identificabil, ușor, de către userii obișnuiți, dacă userul își șterge datele de identificare: data nașterii, locația etc. Își face mail-ul inaccesibil și așa mai departe.
gabize
Redenumirea nick-ului este o opțiune viabilă, eu sunt "victima" acestei facilități. wink.gif
Un email către admini poate face minuni. Zic.
paul_p
QUOTE(DragosP @ 21 Jun 2016, 20:03)
Păi userul nu e identificabil, ușor, de către userii obișnuiți, dacă userul își șterge datele de identificare: data nașterii, locația etc. Își face mail-ul inaccesibil și așa mai departe.
*

Legea este cam vaga. Identificarea se poate face prin "factori specifici identității sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale". E posibil ca cineva care este din Ardeal, iubeste America si voteaza PSD sa fie considerat o persoana identificabila smile.gif
gabize
Eu pot identifica cel puțin 10 useri de pe disi. Să cer ștergerea conturilor lor? tongue.gif
paul_p
Poti, dar doar daca sunt clonele tale. Nu te poti baga pe clona altuia smile.gif
gabize
N-am așa multe clone. sleep.gif
radian
Am deschis azi un topic la cafenea, intitulat "Unionismul". Constat ca a fost sters. As putea sa stiu de ce?
corbex
Fiindca bagi fitile băsiste.
AR-18-MOS
QUOTE(radian @ 23 Oct 2016, 18:25)

*


Esti ungur.
marksman
QUOTE(radian @ 23 Oct 2016, 18:25)
Am deschis azi un topic la cafenea, intitulat "Unionismul". Constat ca a fost sters. As putea sa stiu de ce?
*


Poate ai scris in maghiara tongue.gif
cosminclc
Noaptea trecuta ma suna cineva la ora 23 sa ma intrebe daca mai cumpar macara. Macara pentru ce, intreb? pentru laguna 2 zice el, am gasit anuntul pe reno.ro. nu mai e valabil de mult, nu mai am nici masina, cred ca e un an de atunci. ok, buna seara zice el, fmm (in gand) zic si eu.
asi dori stergerea topicurilor personale care sunt inchise, sau macar sa se permita editarea astfel incat sa poti sterge macar nr.de telefon. aplicarea normelor GDPR cred ca ar fi binevenite, inclusiv posibilitatea de stergere a contului cu toate postarile si topicurile deschise.
balauru_327
Salut,
am facut un topic in sectiunea Megane 2, in legatura cu o cutie de viteze, si nu il mai gasesc. De asemenea nu am primit nici o avertizare in caz ca a fost sters.
Cum pot afla daca a fost sters sau ce s-a intamplat cu el ?
gabize
Ăstea sunt topicurile tale:
https://www.reno.ro/index.php?act=Search&na...ult_type=topics
iar acestea sunt postările tale:
https://www.reno.ro/index.php?act=Search&na...sult_type=posts
Dacă nu găsești nimic despre subiect în cele două link-uri, atunci a fost șters.
cj98czh
A fost sters ... si a fost sters pentru ca in loc sa cauti si sa iti expui problema intr-un topic unde deja se discuta despre probleme la cutia de viteze ... ai ales sa deschizi topic nou ..

bion
Intrebare. Exista posibilitatea sa imi sterg contul de pa DC?
maho
Din cate stiu, nu; poti insa folosi functia "ignore", chiar te rog s-o faci, in cazul meu.
Lord Hades
Bioane ce ai comis de vrei sa iti ștergi urmele?
DragosP
Răspuns: nu.
axabrt
Nu se poate și eu am întrebat când m a pasarit nevasta și am zis acilea de au ras toți ani de zile.
AR-18-MOS
radmasa.gif
Victorine
radmasa.gif Buna asta cu pasaritul, nu m-as fi gandit sa-i zic așa radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.