Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spatiu hayon-polita portbagaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
b44bkk
Va salut. Sunt nou aici si probabil s-a mai postat dar nu am gasit eu. Se poate umple cumva golul acela dintre hayon si polita? Ma gandesc ca ar trebui ceva relativ elestic sau cauciucat
Crap
Eu am pus cheder de usa smile.gif
b44bkk
Eu ma gandeam acolo unde ramane spatiul ala mare intre polita aceea si hayon
Crap
Da acolo ma refeream si eu, unde se pupa chederul de la luneta cu polita, tinand cont ca e curbata in jos chederul de usa se prinde in lateral la mine se pupa pe laterale, la mijloc a ramas 1/2 cm distanta pt ca polita s-a curbat de la boxe, ar trebui sa-i fac o intaritura. Dar nu m-am mai ocupat de solnitza...
b44bkk
Multumesc de sfat
cgc64
cumpara niste pastile de obertain pentru baterii si le fixezi in surubele.
spik1
Eu am o "intaritura" din tabla aluminiu ramasa de la vechea nova.
Este lata si lunga cat polita , are nervura si gauri rotunde pentru difuzoare de 160.
O dau cu placere cui are nevoie.
b44bkk
Multumesc de sfaturi pana la urma am luat o bucata de platband am curbato putin am prins polita in suruburi de ea si s-a apropiat mai mult de hayon acum urmeza sa cumpar o bucata de cheder si sa completez spatiul ramas
Iulikk
Sau mai bine iti faci singurel polita din lemn. O faci o idee mai lunga, astfel incat sa stea prinsa bine bine intre panaramele alea de plastic de pe lateral.
b44bkk
La asat chiar nu m-am gandit. Cred ca ar fi mers din PAL
Iulikk
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Polita-spate...mn-t111330.html

Eu m-am ghidat dupa ceea ce a facut userul aici.
fuzzzy
Hai sa nu ne apucam de tampenii gen sa inlocuim polita normala cu una fabricata din lemn sau alte materiale dure... Un cauciuc mai dur ar fi ok dar altceva e periculos... in caz de accident polita vine direct in pasagerii spate..
Iulikk
Oricum, in Solenza, in caz de accident esti morti oriunde ai fi asa ca, hai sa nu facem tam-tam din nimicuri biggrin.gif .
Bicicleta galbena
QUOTE(fuzzzy @ 13 Oct 2015, 07:54)
in caz de accident polita vine direct in pasagerii spate..
*


Cat de puternica trebuie sa fie lovitura (din spate!) pentru ca:
1.polita sa iasa din suportii ei de plastic;
2.polita sa reteze ambele tetiere de otel din spate;

Mai pune si existenta unui portbagaj - nu e un Matiz, sa ajungi imediat la bancheta spate.

Uita-te mai atent la spatele Solenzei - sansele sa se intample ce zici tu sunt mai mici decat alea de la loto.

Eu mi-am facut singur polita, din MDF de 12mm, taiat frumos cu pendularul, apoi aplicata mocheta, arata f bine si am un plus de bass la difuzoare.
A, si am umplut si spatiul de care zice colegul nostru! smile.gif





edy99
pune cauciuc de pe polita de supernova
fuzzzy
Sa le iau pe rand:

- am avut si eu pe supernova polita tot din mdf, suportii facuti tot din mdf si prinsi chiar foarte bine de caroserie..

- se miscau si scartaiau orice le-as fi facut, se misca tabla caroseriei (se contorsioneaza) asa ca mare siguranta in suportii care sunt prinsi de aceeasi tabla nu pun

- tabla caroseriei de supernova/ solenza/ logan e cam foaie de ceapa, multi o mai numesc fier mort(sau cam asa ceva), oare de ce...

- tetierele de la bancheta nu sunt prezente la toate masinile, sa nu uitam asta.. si chiar daca exista, nu sunt un model de rezistenta..

TL,DR: mdf-ul este rezistent insa prinderile de caroserie si caroseria sunt slabe, sansele sa se contorsioneze tabla sunt mari, mult mai mari decat o mana buna la poker.. sa incep sa zic si de rugina omniprezenta?

p.s.: nu o zic din rautate, daca am avut si eu asa ceva nu zic din ghici.. e totul bine si frumos pana se intampla ceva nefericit... apoi ne intrebam cum oare s-a putut intampla asa ceva..
benkenobi
eu unul am pus un bat intre podeaua porbagaj si polita. unul destul de lung astfel incat s acurbeze polita dupa forma chederului lunetei. in timp polita acapatat curbura aceasta si a ramas asa. se poate pune pentru siguranta o platbanda incovoiata prinsa in popnituri. cert este ca acum nu am lufturi intre polita si cheder. si am si boxe 17 inch montate pe ea.
vladut88
QUOTE(Iulikk @ 13 Oct 2015, 13:23)
Oricum, in Solenza, in caz de accident esti morti oriunde ai fi asa ca, hai sa nu facem tam-tam din nimicuri biggrin.gif .
*



Nu fii chiar asa sigur , eu am avut accident cu solenza , mam pupat lonjeron in lonjeron cu o zafira , la mine sa blocat acu la 80 km , zafira nu stiu cat a avut , sa lasat cu plafon deformat si umpic unflat podu pedalier , eu nu am patit absolut nimik , o arsura superficiala pe frunte de la air bag , am purtat centura , cel din zafira a stat 3 zile in spital ca nu a purtat centura
marius80_eugen
Si daca te trozneai cu o masina de 5 stele pana in 1.5 tone si tu purtai centura si celalalt nu , asta inseamna ca masina ta e mai tare decat masina de 5 stele ? radmasa.gif
E ca si cum unul iese din masina dupa un accident fara nici o problema , aluneca pe gheata si isi rupe coloana ... inseamna ca masina ta a fost mai jmechera decat a lui in accident ?
Singurul adevar : totul depinde de noroc ! Te poti rasturna cu SLZ si sa nu ai nimic si altul sa aiba un lateral la 30 km/h si sa moara ... nu inseamna ca are masina super sisteme de protectie .
Apoi tu ai mai avut si airbag , dar sunt peste 70% care nu au airbag la SLZ si nici usi ranforsate .

Referitor la spatiul hayon-polita : se pastreaza cele doua tampoane si spatiul dintre ele se umple cu cheder vechi de hayon. Va ajunge si pentru partile laterale de la capota si eventual putin in fata , numai iarna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.