Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cotiera pentru DSN
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Pages: 1, 2, 3
daciaclub-Snake
Ce parere aveti merge cotiera de la Golf IV la DSN ... (cu cateva mici modificari) !?!?
costi
pai ce te impiedica sa testezi (masori)?
asarban
Io stiu, poate ca da!
patratel
io am vazut chiar azi o manevra de-asta la o Octavia 1.9, nu stiu daca era de serie sau nu - nenea asarban, ca matale ai skoda biggrin.gif

scaunul soferului avea atasat in dreapta un maner d-ala rabatabil, cam cum era in spate la dacia 1300, numa' ca mai subtire si mai elegant



arata frumos ideea, si mi-ar face cu ochiul chiar mai mult decat cutia aia de acte de se pune deasupra manetei de la frana de mana. numa ca stau si ma intreb cum il prinzi de structura scaunului, ca tre' sa desfaci tesatura aia si p-orma naiba stie daca/cum mai poti s-o prinzi la loc...
klaus
QUOTE
nenea asarban, ca matale ai skoda

are, da' n-are cu cotiera.

Cotiera este din fabrica, este prinsa pe un fel de consola de plastic solidara cu consola de plastic care acopera partea de jos a franei de mana.

Poate sa se gaseasca la dezmembrari. Cred ca e cam aceeasi si pe la Golf.
patratel
QUOTE
nenea asarban, ca matale ai skoda

solidara cu consola de plastic care acopera partea de jos a franei de mana.

ntz, e legat direct de corpu spatarului, n-avea nimic in comun cu carcasa de la frana de mana, ca m-am uitat, i-am dat roata vreo cinci minute biggrin.gif
AL
QUOTE
QUOTE
nenea asarban, ca matale ai skoda

solidara cu consola de plastic care acopera partea de jos a franei de mana.

ntz, e legat direct de corpu spatarului, n-avea nimic in comun cu carcasa de la frana de mana, ca m-am uitat, i-am dat roata vreo cinci minute biggrin.gif


am vazut si eu la o Skoda, la una dintre intalniri .... dar nu la cea a d-lui Asarban.... este dotare optionala la Skodele "Elengance" (sau cam asa ceva...nu stiu daca am retinut bine) ... Adica un fel de "Scala" pe langa "Confort"... :wink: ... prima data m-am entuziasmat si am incercat sa vad daca se potriveste la DSN... dar posesorul mi-a explciat ca dracia aia costa peste 100 euro.... :cry:
patratel
pai dac-o manufacturam noi cu ciocanu si un patent o sa coste mai putzan, ma gandesc :shock: adevaru e ca e cam mult 100 de euro pentru o magarie daia...
MoneyTalks
Cotiera aia de care ziceti voi e chiar foarte utila... Nu stiu cum m-as putea lipsi de ea. Pun acolo in ea tot felul de lucruri utile.
costi
Pai pui ca ai. Pe plaiurile mioritice sint din ce in mai putin lucruri utile tongue.gif
MoneyTalks
Masina am luat-o de pe plaiurile mioritice :wink: Deci se poate.
klaus
Poate o sa mai apar o data cu Skoda aia, sa mai analizati problema 8)
DragosPopa
Cum se prinde fratilor cotiera aia? Nu am vazut de aia intreb. Mersi
www-u
pune si u o poza cum a esit cotiera sa vedem si noi biggrin.gif
sergiu-iulian
merita sami pun cotiera pe DSN???vreau sami cumpar una(din aceea mai ieftina la vreo 50 de lei)merita??isi merita banii?se monteaza greu??mai pot sa ridic frana de mana?niste opinii,comentarii mar ajuta mai mult
mersi anticipat
saftonel
sunt in vitan ...negre 30 ron bucata...care se si ridica la 180 grade(90 de pozitia initiala) si e si draguta nu e din plastic lucios ,unde mai pui ca si culiseaza
sergiu-iulian
pai faza ii ca nu sunt din bucuresti sad.gif
robyvol33
Salut uite la mine niste poze .Nu derenjeaza frina de mina , singura prob. este ca am schimbat scaunele intre ele in rest e super ok
sergiu-iulian
si cum ai demontat scaunele??este simplu??
robyvol33
sincer nustiu ca nu le-am demontat eu biggrin.gif dar nu cred ca este greu ca sunt pe sine ,nu?

27 Oct 2008, 22:22:
asa mi-a dat-o fostu propietar
djasu82
te relaxeaza cotiera ? E buna ideea dar nu as vedea de ce sa schimb scaunele . Totusi nu ai facut plecari din panta sa vezi ca nu mai ai cum sa ai acces direct la frana de mina adica sa o controlezi . Cel mai bine ar fi prelungirea cu 5 cm a minerului si carligului de la frana de mina.
robyvol33
scaunele sunt schimbate pentru a l-e regla spatarul ,daca ramineau cum era din fabrica cadea rotita chiar pe cotiera asa sau schimbat si se poate umbla mai usor.in legatura cu plecarea din rampa intradevar este un usor inconvenient dar te obisnuiesti sincer!!
SYL
QUOTE(djasu82 @ 28 Oct 2008, 00:24)
te relaxeaza cotiera ? E buna ideea dar nu as vedea de ce sa schimb scaunele . Totusi nu ai facut plecari din panta sa vezi ca nu mai ai cum sa ai acces direct la frana de mina adica sa o controlezi .


Eu am cotiera la DSN si e f utila atat in oras(unde se sta la semafor sau se schimba des vitezele cat si la drum lung; o recomand cu caldura. In privinta franei de mana e un pic obtructionat accesul, dar nu pot sa zic ca am pm in a folosi frana de mana ori de cate ori e necesar (si eu chiar trag mereu frana de mana dupa ce parchez).
CristiRzR
Am avut si eu cotiera ca cea de mai sus pe SRN, numai ca era p gri. Era buna, nu am schimbat scaunele intre ele deoarece era pusa mai in fata. Oricum ai lua-o, acea cotiera va limita ergonomicitatea utilizarii franei de mana...dar, din experienta, merita.
P.S.: Acea cotiera are "picioarele" cu posibilitati de modificare, asa ca e universala, deci nu numai pt SuperNova...
saftonel
sau va luati una care se ridicica si la 180 de grade...si o sa ai tot accesu de pe lume la frana...
cata_28
este chiar utila cotiera asta , pt mine este un spatiu de depozitare in plus si confortabila la drum lung !!!
djasu82
sunt in targul vitan cotiere care se ridicala 90 de grade poate si peste si arata si bine ... ia sa va uitati .
and_rei
eu mi-am luat duminica trecuta din targ d la vitan cotiera.am dat 30 RON si arata super bine biggrin.gif (intrebati la tarabe de cotiere DSN)

20 Nov 2008, 14:16:
si despre faptu k incomodeaza la frana de mana.acum depinde si cat d aproape tineti scaunu d volan.dak il da-ti in spate d tot nu o sa aveti nici o probl.eu il tin mai aproape si atunci cand trag frana de mana ridic cotiera (nu am prins-o de jos,am prins doar piciorusele) si o pun inapoi.da asta e.si oricum schimba cva aspectul interior biggrin.gif:D


si ink o intrebare.cum scot si eu iesirile de la aer (sper k stiti la c ma refer) k vreau sa le vopsesc.alea 4 .ms si astept rasp
sergiu-iulian
scuzati ca deschid din nou acest topic....dar as avea o intrebare.cum sa prind acest tip de cotiera.ca si se culiseaza si se ridica ca sa pot trage frana de mana.si as vrea sa o prind ca sastea fixa.si nu stiu de ce sa o prind.de scaune?sau cum?datimi si voi niste solutii...mersi
Diac
Are Liviu tutorial cauta si tu. Pe scurt, demontezi scaunele, le inversezi si cotiera o prinzi de plasticul de la frāna de mana.
sergiu-iulian
nu se poate daca nu mai inversez scaunele?? huh.gif dry.gif
Diac


<span class='edit'>11 Mar 2009, 18:07:</span>
Doar daca ai acces usor la reglaj.
sergiu-iulian
nu am gasit niciun tutorial despre pozitionarea cotierei mellow.gif sad.gif
dami si tu linku,daca zici ca este sigur.
saftonel
sergiu nu stiu despre vreun tutorial..dar iti pot pov cum am facut eu...

am pus cotiera provizoiriu ,marcat cu marker`ul ,am scos consola de la frana de mana ( prinsa in 2 suruburi),intors in casa si insurubat....si cam atat ...nu e greu zic eu ...si am acces si la reglajul scaunului ,la frana de mana(se ridica la 90 grade cotiera) si la centuri..spor
sergiu-iulian
niste poze daca te rog mar ajuta foarte mult...inteleg cum ai zis..ca si eu am desfacut consola de la frana de mana si am vrut sa nu o mai pun sus,dar nu prea imi place.daca ai face niste poze mai ajuta ff mult.mersi

11 Mar 2009, 22:56:
numi da nimeni niciun detaliu,nimic?sad.gif huh.gif
b13mat
Schimba scaunele intre ele si o sa vezi ca poti sa o pui unde vrei tu ca atunci nu te mai incomodeaza nimic! Eu asa am la a mea! P.S.: e foarte usor de mutat scaunele parca sunt cate 4 suruburi la fiecare
Diac

E relativ usor de dat jos scaunele, tot ce iti trebuie e un set de imbusuri o ora doua ....si o zi insorita. smile.gif Dand jos scaunele poti monta cotiera mult mai usor de consola de plastic.
Eu am folosit o bormasina cu acumulator si suruburi autofiletante.
Bafta
Marco24
Am eu o astfel de cotiera. Iti fac poze maine sa vezi cum am facut montajul. Trebuie sa demontezi plasticul dintre scaune(are 2 suruburi). Nu incurca nici frana de mana si nici reglajul de la scaune.
sergiu-iulian
marco24 astept pozele.sper sa nu uiti de ele tongue.gif biggrin.gif
Marco24
Sergiu..acum am ajuns acasa. Dar cobor si fac pozele. wink.gif

L.E. UIte si pozele. Sper sa intelegi cum am montat.


[attachmentid=1627508429] [attachmentid=1627508430]

[attachmentid=1627508431] [attachmentid=1627508433]

[attachmentid=1627508434] [attachmentid=1627508435]

[attachmentid=1627508436] [attachmentid=1627508437]

[attachmentid=1627508438] [attachmentid=1627508440]

[attachmentid=1627508441] [attachmentid=1627508442]

sergiu-iulian
mersi foarte mult de poze @marco24.dar vad ca scaunul din stanga este dat foarte in spate.daca il dau mai in fata,mai pot sa umblu la rotita de la la scaun?
Marco24
...cred ca se poate umbla la rotita. La mine asa e "stasul", ca de..la 1.85m si 95kg mai in fata nu se poate cu scaunul icon_mrgreen.gif . Dar nu te stresa prea tare ca doar nu trebuie sa faci reglaje in fiecare zi(numai daca sunt mai multe persoane care conduc masina), iar spatiul ramas intre cotiera si rotita este suficient pentru a nu bloca manevrarea reglajului. De asemenea, cotiera are partea superioara care se extinde..asa c-o poti monta mai in spate, fara sa atinga de rotita, si sa ai si un sprijin bun.
djasu82
Faci cursa mai mica la schimbatorul de viteza si rezolvi problema ... devine si masina mult mai sportiva , eu am de gand sa fac asa ceva... Am vazut la cei de pe forumul logan modificari la maneta pentru scurtarea cursei... iar la super nova cursa e destul de mare .
and_rei
ca sa bag a 5 tre sa-i zic pasagerului din dreapta sa-si mute un pic picioru.aiurea.de ce au facut-o asa?sad.gif
ti3sto
arata excelent cotiera in masina se potriveste la fix si parca e de la mama lor biggrin.gif
cam cat e o astfel de cotiera? ca sunt tare interesat sa iau si eu una la fel sleep.gif am si o intrebare e rezistenta asa? ca un vecin dupa 2 saptamani de cotiera pe logan i sa rupt nu pot sa zic ca a avut nu stiu ce cotiera dar i sa rupt f repede avea una neagra racer parca cred ca era cea mai ieftina de pe piata huh.gif


a misto volan cu wv laugh.gif
djasu82
vezi si tu in targ cat costa cred ca e in jur la 25 -30 de lei.
Marco24
..cotiera costa undeva la 45-50 ron(Cluj). Ca si culoare se potriveste cu fetele de usi la fix. Ca si rezistenta..hmm...eu zic ca daca ma tine pe mine la 95 de kg...e destul de rezistenta. Si apoi, la banii astia ce sa zic. icon_mrgreen.gif
Reckno
e buna cotiera aia doar ca pe negru merge mai bine...eu am pe negru exact la fel si merge mai bine cu bordul
sergiu-iulian
@marco24 in partea din fata,la suruburile din fata cum ai facut semn ca sa o poti prinde fix??ma refer cum ai facut semn la consola de la frana de mana?
saftonel
cu un marker ....prin gaurile din cotiera...dupa dai consola jos si prinzi cotiera...apoi montezi consola la locul ei si gata:)..cel putin asa am facut eu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.