Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DN67C Sebes-Ob.Lotru-pas Urdele 2141m-Novaci
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
geremy
M-am intors recent din acest voiaj facut pe ruta Cj- Sebes-Ob.Lotru-Pasul Urdele 2141m-Ranca- Novaci- Bumbesti Jiu-Petrosani-Simeria-Cj , facut intr-o singura zi, pe 8 noiembrie.
In afara de o pana de cauciuc si cateva frecari pe masca si praguri, totul ok, merita!!
ursul-alb
QUOTE(geremy @ 11 Nov 2005, 11:50)
M-am intors recent  din acest voiaj facut pe ruta Cj- Sebes-Ob.Lotru-Pasul Urdele 2141m-Ranca- Novaci- Bumbesti Jiu-Petrosani-Simeria-Cj , facut intr-o singura zi, pe 8 noiembrie.
In afara de  o pana de cauciuc si cateva frecari pe masca si praguri, totul ok, merita!!
*


Da, bravo... vrem DETALII!!!!
Pe bune, m-a apucat rasul dupa postul tau... probabil te grabeai smile.gif

Eu am fost duminica trecuta (6.11) pe Brezoi-Petrosani (deci vreo 500 de m la Obarsia Lotrului ne-am incrucisat smile.gif
Sunt interesat cum arata drumul ACUm, sus la obarsie nu era prea incurajator... (chiar in zona intersectie cu Transalpina drum jalnic, si inca vreo 4-5 km la coborare spre Petrosani... resul de vreo 25 de km pana in Petrosani e acceptabil, chiar neastepatat de bun; la fel, la urcare, de la Brezoi pana sus e cvasi bun!

Pentru cei care mai au cartea aia cu coperti cafea cu lapte din 82 (cred ca cel mai bun ghid auto, inca si acum: soseaua pe marginea Lacului Vidra e pe partea sudica (SI NU PE NORD CUM E PE HARTA!!!!)

Pls, deci revin-o cu cate detalii (doar Transalpina...) poti (desi daca drumul asta complet l-ai facut intr-o zi scurta de toamna, ins ca Translpina a devenit un fel de bulevard...)

All the best
geremy
QUOTE(ursul-alb @ 12 Nov 2005, 11:37)
Da, bravo... vrem DETALII!!!!
Pe bune, m-a apucat rasul dupa postul tau... probabil te grabeai smile.gif

Eu am fost duminica trecuta (6.11) pe Brezoi-Petrosani (deci vreo 500 de m la Obarsia Lotrului ne-am incrucisat smile.gif
Sunt interesat cum arata drumul ACUm, sus la obarsie nu era prea incurajator... (chiar in zona intersectie cu Transalpina drum jalnic, si inca vreo 4-5 km la coborare spre Petrosani... resul de vreo 25 de km pana in Petrosani e acceptabil, chiar neastepatat de bun; la fel, la urcare, de la Brezoi pana sus e cvasi bun!

Pentru cei care mai au cartea aia cu coperti cafea cu lapte din 82 (cred ca cel mai bun ghid auto, inca si acum: soseaua pe marginea Lacului Vidra e pe partea sudica (SI NU PE NORD CUM E PE HARTA!!!!)

Pls, deci revin-o cu cate detalii (doar Transalpina...) poti (desi  daca drumul asta complet l-ai facut intr-o zi scurta de toamna, ins ca Translpina a devenit un fel de bulevard...)

All the best
*


la intersectia Ob lotru cui drumul spre Ranca m-a oprit o masina de bihor sa ma intrebe de tramsalpina, si asa am plecat in tandem, si bine am facut pt ca dupa pasul Urda drumul cobora, apoi iar urca, in panta fiind o zona cam de 50 m cu zapada, unde mai intai el apoi eu ne=am blocat. Ne-am impins unul pe altul, si ne-am continuat drumul spre Ranca. Daca era singur, se pare ca avea toate sansele sa ramana acolo, pt ca pe mine ma interesa doar pasul sa-l fac, in rest ma puteam intoarce la Ob.
Fiind impreuna, ne-am scos unul pe altul, si am ajuns la apus in Ranca.
In afara de acea portiune cu zapada, drumul e accesibil si super.
ursul-alb
Dumnezeule, cat de lapidar poti fi...Macar zi cat ti-a luat (timp)... pe ambele jumatati (inainte si dupa Obarsie...) cat e de stricat drumul? Zone ingustate? Blocaje, etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.