Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incendiul de la Club Colectiv
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
UXE
Care ai fost la concert aseara?
Bicicleta galbena
Speram ca nimeni de aici sad.gif
Ma da' cat de cretin sa fii sa aprinzi artificii in interior, cand intr-un club aproape totul e inflamabil (pereti, cortine, canapele etc)?

DragosP
O fi oare vreun club în RO care să respecte 100% cerințele PSI? sad.gif
MuciX
Intrebarea ar fi trebuit sa se puna inca de cand au semnat contractul pentru material pirotehnic.
Sigur vor fi publicate avizele clubului, sunt curios care e planul de evacuare, prevazut acolo.

31 Oct 2015, 09:49:
http://www.biziday.ro/2015/10/31/cum-arata...e-in-realitate/
Bicicleta galbena
QUOTE(DragosP @ 31 Oct 2015, 09:20)
O fi oare vreun club în RO care să respecte 100% cerințele PSI? sad.gif
*


Din cele pe care le-am vazut eu, absolut nici unul. In afara de dotari si mobilier, e suficient sa te uiti la caile de acces, practic sunt toate cu nereguli grave.
george_scala_2004
QUOTE(MuciX @ 31 Oct 2015, 09:25)
Intrebarea ar fi trebuit sa se puna inca de cand au semnat contractul pentru material pirotehnic.
Sigur vor fi publicate avizele clubului, sunt curios care e planul de evacuare, prevazut acolo.

<span class='edit'>31 Oct 2015, 09:49:</span>
http://www.biziday.ro/2015/10/31/cum-arata...e-in-realitate/
*



Intrebarea e a cui apartine bomba asta? Ce mare grangur?
DragosP
Ce de viteji sunt după război! wacko.gif
bion
Io prin cluburi mai rarut dar plin sali din astea care organizeaza tot felul de chestii da. Chiar si in alea barosane tot felul de draperii acopera tavanul usile . Nu mai zic de corturile alea mari de 300 de personae unde de la mochete pana la "pereti" arde tot. Cluburi sunt si prin TM bagate in subsoluri, hale dezafectate unde cu plastic, carpe si mucava se face tuning. Plwa ventilatii iesiri de siguranta. Banu sa iasa . mad.gif Autorizatiile se iau pe spaga. Dar cat ma mai duce memoria au fost si la aia cu apa calda situatii similare.
MuciX
Caz destul de mediatizat la vremea lui
AR-18-MOS
QUOTE(UXE @ 31 Oct 2015, 08:05)
Care ai fost la concert aseara?
*


Asistenta de la SJA a fost. sad.gif
BennyORWO
Totusi,nu inteleg de ce nu se interzic efectele pirotehnice in cluburile inchise?Asta e principala cauza a acestor tragedii,exact cum este intr-un link de mai sus.
Fara acele artificii chiar nu se poate face spectacol?
Pacat de oamenii aceia...se putea intampla oriunde in orice club,si putea sa fie oricare dintre noi.
Cei vinovati,ar trebui condamnati pe viata la inchisoare.
iulia_boris
Acum se vor interzice..Instructiile sunt scrise cu sange din pacate..
paul_p
Vinovata este Primaria. Primarie de care apartine si Politia locala.
Este autoritatea care autorizeaza si care poate suspenda sau inchide o activitate comerciala care nu detine toate autorizarile legale.

Boul ala de Piedone a incercat sa se scoata spunand ca primaria nu are personal de specialitate in ceea ce priveste prevenirea incendiilor. Asa este, nu are personal care sa se priceapa, pentru ca nu trebuie. Oamenii primariei nu trebuie decat sa bifeze daca respectiva locatie are autorizatie de la pompieri.

ISU verifica daca o locatie este sau nu in regula in ceea ce priveste securitatea la foc, dar ISU nu poate inchide un agent comercial. Ii poate da doar o amenda.

O alta chestie aberanta este ca toate institutiile cu atributii in acest domeniu (primarie, politie locala, ISU, ISC, etc.) isi termina programul la ora 16. Dupa ora 16 e liber la facut orice, nu mai e nimeni sa-i controleze.
gabize
Mi-e scârbă de cei care asociază moartea tragică a unor oameni (Dumnezeu să-i odihnească!) cu voința Domnului, plecând de la asocierea unineuronală dintre Halloween, rock și satana.
radian
QUOTE(BennyORWO @ 31 Oct 2015, 22:53)
Totusi,nu inteleg de ce nu se interzic efectele pirotehnice in cluburile inchise?...
*



Focurile de artificii in spatii inchise sunt interzise de cand exista reglementari in acest domeniu. In plus, ce s-a zis toata ziua la TV, la un club, subsol, cu 500 de locuri si o singura intrare/iesire e greu de inteles cum au reusit sa obtina autorizatia de functionare. Si, nu in ultimul rand, antifonarea spatiului cu materiale combustibile.

E un complex de greseli (mai exact, iresponsabiltatea patronilor combinata cu coruptia autoritatilor publice) care au dat unde verde pentru autorizatia de functionare.

Acum au murit cateva zeci de oameni, tineri. O tragedie. Poate, macar de acum incolo se vor lua mai in serios normele de siguranta.

Linkfinder, du-te si bea un pahar cu apa rece.
Markos
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 22:05)
ISU verifica daca o locatie este sau nu in regula in ceea ce priveste securitatea la foc, dar ISU nu poate inchide un agent comercial. Ii poate da doar o amenda.
*


Era mai devreme un nene ofițer de la ISU la teveu, care explica frumos că Pionierul nu se află în evidența lor, că n-a cerut nimeni asta și, ca atare, ei nu pot controla ceva despre care nu știu că există. Dar acum 11 luni - ce să vezi? - a intervenit ISU fix la locul cu pricina. La parter la covoare, e adevărat.

http://metropotam.ro/La-zi/incendiu-la-fos...-art0431591679/

Deci mai ușor și cu ISU, da?
radian
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 23:05)
... Boul ala de Piedone a incercat sa se scoata spunand ca primaria nu are personal de specialitate in ceea ce priveste prevenirea incendiilor...
*



Exclus, pana si ultima primarie rurala are un responsabil ISU, este o obligatie legala. Bag mana in foc ca o primarie de sector din Bucuresti are nu unul ci un intreg birou de experti in prevenirea incediilor.
maho
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 22:05)
Vinovata este Primaria.

Da' ala care-a dat foc nu-i vinovat ?
Asa, putem sa-i gasim vinovati si p-aia care nu predau in scoli cursuri de autocontrol al panicii si isteriei.
Markos
QUOTE(radian @ 31 Oct 2015, 22:21)
la un club, subsol, cu 500 de locuri si o singura intrare/iesire e greu de inteles cum au reusit sa obtina autorizatia de functionare.
*


Erau două. Una era cu lanț gros și lacăt pe ea, n-a cedat nenorocita.
gabize
Din păcate peste tot s-au înăsprit regulile, respectiv verificările respectării lor, după astfel de tragedii. În Marea Britanie "a fost nevoie" să ardă un stadion pentru a înțelege că regulile trebuie să fie drastice și respectate de toți.
iulia_boris
ISU ne cauta noua,astora de la metrou,nod in papura desi suntem beton in materie de PSI dar toate catacombele astea sunt lasate in voia sortii..Aia care sunt instructori de SU nu ies din birouri..
Ca daca-si iau plicul este suficient..
paul_p
QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 22:24)
Era mai devreme un nene ofițer de la ISU la teveu, care explica frumos că Pionierul nu se află în evidența lor, că n-a cerut nimeni asta și, ca atare, ei nu pot controla ceva despre care nu știu că există. Dar acum 11 luni - ce să vezi? - a intervenit ISU fix la locul cu pricina. La parter la covoare, e adevărat.

Deci mai ușor și cu ISU, da?
*

Pai cred ca angajatul de la ISU avea dreptate. ISU nu ia la rand strazile si cladirile ca sa vada daca e vreun agent economic neautorizat prin ele smile.gif Nu stiu daca e bine sau rau, dar asta e legislatia actuala.

ISU fie primeste solicitarea de autorizatie de la agentul economic, fie primeste de la primarie lista agentilor economici, agenti pe care ii verifica prin sondaj.

Un proprietar care nu solicita autorizatie nici de la ISU si nici de la primarie, nu exista din punctul de vedere al ISU, asa ca probabil ISU nu-l va verifica.

<span class='edit'>31 Oct 2015, 22:32:</span>
QUOTE(maho @ 31 Oct 2015, 22:26)
Da' ala care-a dat foc nu-i vinovat ?
Asa, putem sa-i gasim vinovati si p-aia care nu predau in scoli cursuri de autocontrol al panicii si isteriei.
*

Ala care a dat foc, impreuna cu patronii care au permis asa ceva au fost pur si simplu inconstienti si probabil vor plati pentru asta.

Insa primaria era institutia care trebuia sa vegheze ca sa nu se intample asa ceva, indiferent de cat de inconstient ar fi un patron de club.
Markos
Deși ISU știa că-i club la subsol. Da' na, dacă n-a primit solicitare..

Nu știm, nu cunoaștem, nu există.
paul_p
ISU, ca institutie, probabil nu stia ca e sau nu club la subsol. De club probabil ca stia Ionel, angajat al ISU. Ionel care nu s-a preocupat de problema, nu a raportat mai departe, in eventualitatea ca ar exista aceasta posibilitate de raportare.
Avand in vedere insa ca toti termina programul la 16, pe cine mai intereseaza ce face un club de noapte noaptea?
radian
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 23:30)
Pai cred ca angajatul de la ISU avea dreptate. ISU nu ia la rand strazile si cladirile ca sa vada daca e vreun agent economic neautorizat prin ele ...
*




Ei, nu-i chiar asa. Tu esti functionar public? Teoretic, nu-i treaba ISU sa verifice unde apare vreo firma noua ci e treaba fiecarei firme este sa-si anunte activitatea (Autorizatie de functionare, Scenariu de siguranta la incendiu, etc). ISU ia la cunostinta ca s-a deschis o noua activitate, isi da (sau nu) avizul si eventual, in timp verifica daca sunt indeplinite conditiile de securitate.
Markos
Chestia asta cu "așteptăm cereri scrise" mă bagă-n boală. Nu trimite patronul cerere (că nu-i bou, să scoată sute de mii din buzunar pe materiale și instalații), ISU doarme fericită. Când ia foc, apare ISU la teveu nevinovată, virgină. "Cine, Colectiv? huh.gif Nu cunoaștem, nu-s în baza de date"
radian
Patronul e obligat prin lege sa ceara atestatele de care are nevoie sa-si desfasore activitatea. Si cand "uita" mai vine ITM-ul sa-i aduca aminte ...
paul_p
Patronul e obligat sa le ceara iar primaria e obligata sa verifice daca le-a cerut si daca le are.

Rahat primarie. Langa mine este un club care functioneaza din 2009 fara a avea autorizatie de functionare de la primarie. Si nu pentru ca primaria nu stie de el, ca stie. I-a dat vreo 2 amenzi in perioada asta, ca sa aiba o justificare daca se intampla ceva aiurea, ca la Colectiv. Sa poata zice ca noi i-am avertizat, dar ei nu au ascultat. Cum a facut si Piedone, cica noi i-am amendat. Dar pentru ce i-a amendat? Pentru ca ospatarul nu avea diploma de ospatar...

Amenzile sunt ca banii pentru seminte pentru un proprietar de club.
Primaria nu a mers mai departe suspendand sau interzicand cu totul activitatea pana la obtinerea tuturor autorizatiilor si avizelor cerute de lege.

QUOTE(radian @ 31 Oct 2015, 22:42)
Teoretic, nu-i treaba ISU sa verifice unde apare vreo firma noua ci e treaba fiecarei firme este sa-si anunte activitatea
*

Tot asta am zis si eu!
Markos
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 22:54)
Fix asta am zis si eu!
*


Da, dar nenea ăla de la ISU a mai zis o chestie foaaarte interesantă. Legea inițială, din 2000, obliga societățile comerciale să dea cu subsemnatul și la ISU. În 2004 au scos ISU din schemă. Au rămas toți (primărie, registrul comerțului, inspecția muncii, draci lați), mai puțin ISU. Adică tocmai cei care pot preveni tragedii.

Evident că după nenorocirea asta se vor revizui legile, procedurile și regulamentele. Că na, au dat chix.
paul_p
Legi exista si in prezent. Numai ca sunt cam incurcate. Institutia care ar trebuie sa coordoneze treaba asta este primaria, ea fiind cea care are obligatia de a solicita agentilor economici autorizatiile privind securitatea la incendiu, in momentul eliberarii Certificatului de urbanism.

Tot primaria, prin politia locala, este institutia abilitata se verifice in teren legalitatea autorizatiilor detinute de agentii economici:

Legea 155 2010 - Politia locala
ART. 10 În domeniul activității comerciale, poliția locală are următoarele atribuții:
c) verifică existența la locul de desfășurare a activității comerciale a autorizațiilor, a aprobărilor, a documentelor de proveniență a mărfii, a buletinelor de verificare metrologică pentru cântare, a avizelor și a altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autorităților administrației publice centrale și locale;
d) SIC: smile.gif verifică respectarea normelor legale privind comercializarea obiectelor cu caracter religios;

Cand s-a facut prima data club la Pionierul, si s-a schimbat destinatia spatiului in unitate de alimentatie publica, proprietarul a avut nevoie de Autorizatie de construire:

Legea 50 privind autorizarea lucrarilor de constructii
Art. 3. - Autorizatia de construire se elibereaza pentru:
a) lucrari de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinatie sau de reparare a constructiilor de orice fel, precum si a instalatiilor aferente acestora, cu exceptia celor prevazute la art. 11;

Art. 6. - (1) Certificatul de urbanism este actul de informare prin care autoritatile prevazute la art. 4, in conformitate cu prevederile planurilor urbanistice si ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, dupa caz, avizate si aprobate potrivit legii, fac cunoscute solicitantului elementele privind regimul juridic, economic si tehnic al terenurilor si constructiilor existente la data solicitarii si stabilesc cerintele urbanistice care urmeaza sa fie indeplinite in functie de specificul amplasamentului, precum si lista cuprinzand avizele si acordurile legale, necesare in vederea autorizarii.


In cazul solicitarii unei autorizatii de contruire pentru schimbarea destinatiei unui spatiu in alimentatie publica (bar, restaurant, club), prin certificatul de urbanism Primaria era obligata sa solicite autorizatia privind securitatea la incendiu a locatiei:

HOTĂRÂRE Nr. 1739 din 6 decembrie 2006
pentru aprobarea categoriilor de construcții și amenajări care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu

ART. 1 Se aprobă următoarele categorii de construcții și amenajări care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu:
g) clădiri sau spații amenajate în clădiri, având destinația de alimentație publică, cu aria desfășurată mai mare sau egală cu 200 mp;
h) construcții civile subterane sau spații publice amenajate la subsolul, demisolul, podul ori pe acoperișul tip terasă al clădirilor civile, indiferent de destinație, aria construită/desfășurată sau de numărul de persoane;
Markos
Frumos, dar eu am văzut în direct (s-a nimerit, m-am uitat azi la știri fix 20 de minute, după care m-a luat voma) doi gigei. Unul era primarul de sector (patru), care a repetat la nesfârșit că ei au făcut control acum zece zile pe partea de alimentație publică (senvișuri la bar), că atât e felia lor. La insistențele reporterului, a declarat senin că habar n-are cum e treaba cu măsurile împotriva incendiilor, cine e in charge, cum funcționează mecanismul. El era cu alimentația publică și alte căcaturi de-astea soft.

Apoi a vorbit nenea ofițeru ISU despre care am pomenit. Ce Colectiv? Nu-i avem în evidență. Nu s-a înregistrat patronul și nici n-am primit alte reclamații și sesizări. Nu cunoaștem.

Asta-i țara.
dizzy
QUOTE(radian @ 31 Oct 2015, 23:21)
Focurile de artificii in spatii inchise sunt interzise de cand exista reglementari in acest domeniu. In plus, ce s-a zis toata ziua la TV, la un club, subsol, cu 500 de locuri si o singura intrare/iesire e greu de inteles cum au reusit sa obtina autorizatia de functionare. Si, nu in ultimul rand, antifonarea spatiului cu materiale combustibile.

E un complex de greseli (mai exact, iresponsabiltatea patronilor combinata cu coruptia autoritatilor publice) care au dat unde verde pentru autorizatia de functionare.

Acum au murit cateva zeci de oameni, tineri. O tragedie. Poate, macar de acum incolo se vor lua mai in serios normele de siguranta.

Linkfinder, du-te si bea un pahar cu apa rece.
*



S ia un plic, se pun bani in el si cu asta se unge rotita care scartaie.
Apoi, de ochii lumii se mai da cate o amenda pentru cate ceva.
Clubul de 500 e declarat de 100 sau 200.
Cea de-a doua usa se inchide si se blocheaza.
Tot asa...
Tocmai am aflat ca un fost coleg de liceu a murit in incendiu. sad.gif
maho
QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 22:28)
Erau două. Una era cu lanț gros și lacăt pe ea, n-a cedat nenorocita.
*


Azi zicea unu' (participant) pe la tv, ca destul de repede a fost deschisa si a doua usa (cea initial blocata), dar in dreptul ei era un prag, de care multi (in imbulzeala si panica) s-au impiedicat si-au cazut. In plus, sigur s-a alimentat si flacara, cu aportul de oxigen. sad.gif

QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 23:02)
Legea inițială, din 2000, obliga societățile comerciale să dea cu subsemnatul și la ISU. În 2004 au scos ISU din schemă. Au rămas toți (primărie, registrul comerțului, inspecția muncii, draci lați), mai puțin ISU. Adică tocmai cei care pot preveni tragedii.

Nu-i chiar asa. Mi-am facut o firma ("de apartament") in 2001, nu m-a intrebat nimeni de ISU, la autorizare, doar sa am o schita (am facut-o eu, in acad) cu hogeacu', pe care sa figureze "iesirea in caz de incendiu". Depinde de tipul (CAEN) activitatilor.
Eu nu stiu cum dracu' la unii nu functioneaza instinctul de conservare, ca tot discutam de vinovati. Cred ca primii au "platit" deja - am inteles ca membrii formatiei (sau unii din ei) au dat foc.
tony-s
Direct sunt de vina proprietarii pt. ca n-au respectat normele in vigoare de protectie antiincendiu si chiriasii care au organizat un spectacol pirotehnic intr-un spatiu care evident nu respecta normele PSI.

Mai departe evident ca au o vina si diversele autoritati - primarie,ISU....pt. ca au dat autorizatia de functionare .....insa cum am mai spus daca s-ar face un control pe bune in toata tara nu stiu daca exista vreo primarie,ISU...din tara care sa nu fie in culpa pt. ca au eliberat autorizatiile de functionare pt. diverse bombe care nu respecta norme elementare de PSI.

Cica usa a 2-a era chiar in zona scenei unde se declansase incendiul si probabil accesul catre ea ar fi fost oricum extrem de dificil ...iar usa principala care initiial era doar pe jumatate deschisa in momentul in care a cedat si s-a deschis complet a intetit foarte tare focul din interior.
Bicicleta galbena
QUOTE(maho @ 1 Nov 2015, 10:51)
Cred ca primii au "platit" deja - am inteles ca membrii formatiei (sau unii din ei) au dat foc.
*


1.Elementele pirotehnice erau in plan, asta stiau membrii formatiei (care au platit, intr-adevar - doi chitaristi au murit, vocalul e in stare grava, basistul la fel). Ce nu stiau ei (si stiau patronii) e ca materialele din jur erau, toate, inflamabile. De aici si remarca vocalului - "asta nu era in plan!"; nu era, le-au facut patronii o surpriza.
2. TOATE cluburile de genul asta din Capitala au o singura intrare/iesire, inclusiv Fabrica (de care pomeneste Piedone). Inca Fabrica e si mai periculos, accesul se face pe un culoar ingust si intunecos, lung cam de 10-12m, urmat de trepte care duc intr-un spatiu gen hol, unde se verifica biletele, iti lasi haina la garderoba etc. Apoi cobori alte trepte si intri in clubul prost luminat, cu mobilier de lemn, mocheta si canapele de piele intr-un separeu. Inutil sa mai spui ca inauntru se fumeaza in draci etc.
3. Unul dintre patroni a avut legatura si cu clubul Elefant, care e chiar mai stramt si mai ermetic decat Fabrica.

Acum: cluburile astea nu-s de ieri de azi. Sunt de cel putin 10 ani, unele au mult mai mult. Zeci de mii de tineri merg in ele, anual.
Inseamna ca exista deja o rutina a declararii respectivelor cluburi ca fiind in regula, cu toate autorizatiile etc (primarie, ISU etc). Pe Biziday exista un articol foarte in tema, citez doar: la o capacitate de 500 de persoane trebuia să existe minim șase căi de evacuare (goluri de ușă) a câte 80 cm lățime, toate semnalate cu luminoblocuri.

http://www.biziday.ro/2015/10/31/cum-arata...e-in-realitate/

tony-s
Bine dar aia care monteaza artificiile intr-un spatiu inchis unde vin sute de oameni sunt niste gigei de pe strada care trag artificii de craciun si revelion?

Firma care a instalat artificiile si care ar fi trebuit sa constate ca era un spatiu cu riscuri ridicate de incendiu are cam aceiasi culpa cu proprietarii.Oricum acuzatile alea cu crima cu intentie sunt aberatii - sunt convins ca nu s-a gandit nimeni sa omoare zeci de oameni ci a fost vorba doar de bani si de o neglijenta criminala atat a proprietarilor cat si a celor care au instalat artificiile.

Oricum in situatia de urgenta de vineri seara autoritatile s-au comportat impecabil....nu vad ce s-ar putea reprosa pompierilor,medicilor,politiei,jandarmilor...intr-o de situatie de amploare cu zeci de morti si sute de raniti....multi doctori au zis ca asa ceva au mai vazut doar la revolutia din 89. Zilele urmatoare sunt convins ca se vor gasi destui basisti sa-l atace pe arafat,primarii, de ce nu ponta (pe hoitniuz am vazut deja un articol cu tenta obisnuita care se lega de faptul ca ponta a declarat ca vor fi controlate toate localurile la maximum)...pana la urma astea-s specimenele si jobul lor jalnic.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20545...ub-din-tara.htm

Nici nu mai are rost sa zic cam ce spun basistii despre medici dupa ce idolul lor le-a spus ca toti medicii sunt niste nemernici care daca nu primesc mita lasa lumea sa moara prin spitale...imaginati-va cam de cati morti vorbeam acum daca toti doctorii plecau din tara la recomandarea lui nea base facuta acum cativa ani.
Ake
QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 22:05)
Vinovata este Primaria.

Boala, romaneasca...sa dam vina pe sistem. Da pe prostia omeneasca de ce nu da nimeni vina? N-am auzit unul in presa sau pe net sa spuna ca aia care au montat atificiile au fost cretini cu C mare.
Sau aia care dupa ce luase foc stalpul inca mai dansau si se hahaiau de parca ar asista la o gluma buna.

Clubul putea sa fie 100% in regula cu toate actele, artificiile alea au fost ca si cum ar fi dat un bou foc la o canistra de benzina.

QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 22:28)
Erau două. Una era cu lanț gros și lacăt pe ea, n-a cedat nenorocita.
*


Si asta tot prostie e.
Daca mergeti in special prin mall-urile si cinema-plexurile din Bucuresti o sa vedeti ca 90% din usile de evacuare sunt blocate cu lacate si lanturi - ca sa nu intre vreunul cumva fara bilet la film- Ca li se pare mai important sa economiseasca 20-30 de lei, sau sa cheltuie 50 lei pe un prapadit de bec cu contact de frigider sau cu un beeper. Primaria sau ISU n-au nici un control asupra astora, ca de cum apare controlul la usa, patronii pun o femeie de servici sa dea jos lacatele.
paul_p
Te pripesti. Obligatia primariei este sa se asigure ca indiferent cat de cretin ar fi cineva nu se poata intampla asa ceva.

E absurd sa discuti de oportunitatea aprinderii unor artificii intr-un local care pur si simplu nu trebuia sa existe in forma in care era.
cdadan
Paulică, dupa logica ta, primaria ar trebui sa se asigure ca indiferent cat de cretin ai fi sa nu poti sari de pe bloc. Sau sa nu poti da cu masina peste pietoni, pe trecere.
paul_p
QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)
Daca mergeti in special prin mall-urile si cinema-plexurile din Bucuresti o sa vedeti ca 90% din usile de evacuare sunt blocate cu lacate si lanturi -
*

Cred ca incurci usile. Toate spatiile comerciale mari sunt prevazute cu usi de evacuare care se deschid automat in caz de incendiu, nu stiu unde ai vazut tu lacate. Or fi, nu zic nu...

QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)
Primaria sau ISU n-au nici un control asupra astora, ca de cum apare controlul la usa, patronii pun o femeie de servici sa dea jos lacatele.
*

Si daca sunt puse lacate primaria are partea ei de vina, pentru ca nu e normal ca organele de control sa-si termine activitatea la ora 16, cand sunt atatea unitati care functioneaza dupa ora asta.

Repet, proprietarii si administratorii au clar prima vina ca nu au respectat legislatia.
Insa primaria este cea are sarcina sa se asigure ca astia respecta legea, si in caz ca nu o respecta sa impuna respectarea legii.

<span class='edit'>1 Nov 2015, 16:03:</span>
QUOTE(cdadan @ 1 Nov 2015, 15:53)
Paulică, dupa logica ta, primaria ar trebui sa se asigure ca indiferent cat de cretin ai fi sa nu poti sari de pe bloc. Sau sa nu poti da cu masina peste pietoni, pe trecere.
*

Aberezi.
Primaria are atributii clare in ceea ce priveste autorizarea si controlarea activitatilor comerciale.

Primaria, care coordoneaza si politia locala, este institutia abilitata sa autorizeze, sa suspende sau sa retraga autorizatia de functionare si se verifice in teren legalitatea autorizatiilor detinute de agentii economici:

Legea 155 2010 - Politia locala
ART. 10 În domeniul activității comerciale, poliția locală are următoarele atribuții:
c) verifică existența la locul de desfășurare a activității comerciale a autorizațiilor, a aprobărilor, a documentelor de proveniență a mărfii, a buletinelor de verificare metrologică pentru cântare, a avizelor și a altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autorităților administrației publice centrale și locale;
DragosP
Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.
tony-s
QUOTE(paul_p @ 1 Nov 2015, 13:26)
Uneori se potriveste de minune replica din schita lui Caragiale:
Amice, ești... idiot!
*



Amice du-te si pupa icoana cu nea base.

QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)

Sau aia care dupa ce luase foc stalpul inca mai dansau si se hahaiau de parca ar asista la o gluma buna.


*



Gandind calm si la rece te intrebi de ce nu si-au pus fulare,esarfe,haine la gura si la nas, un lucru simplu care le-ar fi putut oferi cateva minute in plus in care sa ramana constienti si sa se salveze. Insa trebuie inteleasa situatia de acolo - vorbim de sute de tineri care se distrau,majoritatea beti, unii probabil drogati, evident ca-n prima faza cand s-a aprins stalpul li s-a parut ceva haios, apoi cand s-a extins focul s-a instaurat panica generala moment in care majoritatea oamenilor nu mai pot gandi rational...foarte putini oameni isi pot pastra calmul in asemenea conditii - evident ma refer la oameni obisnuiti nu la oameni antrenati si pregatiti pt. asemenea situatii.
paul_p
QUOTE(DragosP @ 1 Nov 2015, 16:42)
Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.
*

Politia locala nu-i totuna cu politia romana.
Si e absurd sa dai exemple extreme ca sa justifici nepasarea institutiilor platite din bani publici tocmai ca sa previna aparitia unor asemenea situatii.

1) Poliția locală se înființează în scopul exercitării atribuțiilor privind apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale persoanei, a proprietății private și publice, prevenirea și descoperirea infracțiunilor, în următoarele domenii:
a) ordinea și liniștea publică, precum și paza bunurilor;
c) disciplina în construcții și afișajul stradal;
e) activitatea comercială;


http://www.politialocala4.ro/inspectie-comerciala/
DragosP
Exact ce-am zis și eu.
Preavenție.
tony-s
QUOTE(DragosP @ 1 Nov 2015, 16:42)
Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.
*



De unde atatia politisti....in romania sunt sub 50 mii de politisti la peste 700 mii de firme ...nici daca bagi toata armata nu e suficient.

Sau consideri de buna credinta patronii care declara pe propria raspundere ca nu desfasoara activitati tip club,bar,restaurant,cantina,cinema,sali de joc.cazinou....dar si asa nu-s convins ca ajung poltistii.

De asta ziceam ca nu prea vad cum se pot controla pe bune toate localurile din romania...doar daca faci o actiune care sa dureze 4-5 ani sau faci controale dure (amenzi mari,inchizi firmele...) la cativa pe care sa le prezinte presa si bagi frica-n toti - cam cum a facut anaf-ul cu controalele de bonuri fiscale de anul asta.
UXE
Ce vrei... si-n america se intampla tragedii.. si acolo sunt politisti mai multi..
tony-s
Oriunde in lume se pot intampla tragedii din astea...chiar si acolo unde regulile sunt clare si se aplica....degeaba la deschidere totul e ok si autorizatiile le ei pe bune dupa controlul autoritatilor daca dupa cateva luni faci diverse reamenajari interioare care nu respecta normele - de asta tot zic ca in primul rand sunt de vina proprietarii iar dupa caz si chiriasii ...nicaieri in lume autoritatile nu pot verifica zilnic toate localurile.
UXE
Si aia din WWE dau cu artificii in spatiu inchis, la ei de ce nu se intampla tragedii? Stii raspunsul?

LE: scrie grecu mellow.gif
Markos
Eu bănuiesc că ancheta va stabili 3 grupe de vinovați.

1. Organizatorii clubului (băieții ăia trei). Aici e foarte posibil să se lase cu pârnaie - reamintesc că vorbim despre omor calificat, potrivit lui Nițu. Adică greu de tot.

2. Anumiți băieți de la primăria sector 4. Acolo sigur s-au emis ceva acte pe ochi frumoși (mă rog, pe șpagă, se subînțelege). Deja i-au vizitat procurorii. Posibil și aici un pic de pârnaie, eventual cu suspendare. Sau nu, depinde de amploarea mânărelilor.

3. Băieții de la ISU, care au tot dat-o cotită din start că ei nu știu, nu cunosc, n-aveau în baza de date. Deși clubul ăla funcționează nu de ieri, ci de doi ani, concerte la greu, imposibil să nu știi asta. Anul trecut în noiembrie ISU a intervenit la Pionierul la alt incendiu, mai mic, desigur. Aici probabil că se lasă cu ceva pedepse pe linie administrativă.

1 Nov 2015, 20:34:

Apropo ohmy.gif
paul_p
Pana in prezent sunt 30 de morti, dar din ce spun medicii sunt inca vreo 40-50 de persoane in stare critica la care riscul de a aparea complicatii fatale este extrem de ridicat. Din pacate numarul celor morti va fi probabil mai mare sad.gif.

Secretarul de stat, Raed Arafat, spune ca ranitii in stare critica sufera nu numai de arsuri grave, ci si de intoxicari cu substante otravitoare, inclusiv cianuri, emanate de materialele arse.Evaluarea prezentata de guvern ia in calcul diversele tipuri de leziuni de care sufera ranitii si rata de supravietuire in situatii similare. Daca aceasta evaluare se va adeveri, numarul mortilor va depasi 50.

Chirurgii plasticieni evalueaza sanse de doar 50% pentru cei 90 de pacienti aflati in stare grava.


Proprietarii clubului ar trebui sa primeasca minim 20 de ani de inchisoare, dar in stilul american, fara posibilitatea de eliberare conditionata.
Functionarii primariei care aveau atributia de a verifica toate autorizatiile ar trebui sa ia si ei vreo 10 ani cu executare.
Cu legislatia actuala cei de la ISU vor scapa probabil fara condamnari, pentru ca banuiesc ca nu au emis nici o autorizatie pentru clubul Colectiv.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.