Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tehnici cinematografice
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Watchful snake
QUOTE
Scenele acelea de bataie filmate cu camerele care se rotesc la 360 de grade (nu stiu cum se numeste tehnica asta) au fost ceva cu totu nou pt. public si normal ca i-a excitat pe toti.


Nici eu nu știu cum se numește tehnica, dar vin cu o completare: am văzut într-un documentar (parcă pe "Discovery Channel") cum se face. Camera video nu se rotește deloc. Au un inel uriaș, de cîțiva metri în diametru, pe care sînt prinse multe camere de filmat care înregistrează simultan din toate unghiurile. Se montează după aceea totul pe computer și se "șterg" și camerele care apar în cadru. Acesta este principiul care probabil că nu este simplu, nici la filmări și nici la prelucrarea pe computer, dar după cum a spus bine Ashu, deja s-a banalizat. Acum se fac și spoturi publicitare cu efectele astea.
Mirelush
in primul rand nu camerele se rotesc 360 gresit total .... sant scene filmate frame cu frame si se numeste 3d still .. scena se realizeaza cu camere de luat vederi pana in momentu cand se face travellingu in jurul obiectului sau personajului .. in fine tecnica e mai complicata ! ideea e ca se realizeaza cu aparate de fotografiat aflate in jurul obiectului (daca atzi vazut videoclipu lu beypunce -au cum o chema - videoclipu ala cand canta cu distrusus ala de jay z parca , nu stiu cum sn videoclipu da la un moment data e ea si e intr-un cerc de aparate foto cam aiia e .. da sa va uitataiz la aparate nu la ea da smile.gif )

poate va dau mai multe detalii diseara acu ma grabesc la facultate :roll:
Watchful snake
Mirelush, tu nu citești întîi ce scriu ceilalți?... Este exact ce spuneam și eu în postul de mai sus... Acum că se folosesc aparate de filmat sau aparate de fotografiat digitale care înregistrează cadru cu cadru toată scena, e mai puțin important, fapt este că știm principiul de lucru. biggrin.gif
Mirelush
da eu te-am completata mei smile.gif
ashu
Bine, daca tot suntem la discutia cu tehnici de filmare, poate ma mai lamureste cineva de o kestie. Exista un efect special in care desi personajul ramane in acelasi loc, se pare ca se deplaseaza rapid. Io banuiesc ca kestia asta e realizata indepartand sau apropiind camera (fizic) si in acelasi timp, sicronizat, se apropie sau se indeparteaza (deci operatia inversa) din focusul camerei. Insa nu-s sigur ca-i asa, mi-am dat si io cu presupusu, daca stie cineva exact cum e il rog sa-mi zica si mie.
AL
QUOTE


ashu: Exista un efect special in care desi personajul ramane in acelasi loc, se pare ca se deplaseaza rapid. Io banuiesc ca kestia asta e realizata indepartand sau apropiind camera (fizic) si in acelasi timp, sicronizat, se apropie sau se indeparteaza (deci operatia inversa) din focusul camerei.



Da, asa este!.... camera se apropie in timp ce zoom-ul departeaza imaginea... simultan.... efectul acesta se observa de exemplu cand filmezi din mersul masinii folosind zoom si la un moment dat vrei sa largesti cadrul imaginii brusc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.