Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: LIPSA CURENT OPRIRE IN TRAFIC
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Danutzana
Buna,
azi in trafic s-a oprit batrana doamna cu pocnituri si a decedat total.
Nici claxon, nici lumini, nici becuri din bord, nimic.
Am pus si alta baterie si nimic.
Moarta a ramas.
Ma poate ajuta cineva care a patit la fel?

bygy007
verifica tresa de la masa alternator aripa stinga fata , unde vine releul incarcare
verifica , + baterie (firul mai subtire ) alternator , bloc lumini (trebuie sa mearga farurile ) cel mai probabil la papucul ala de linga baterie sa fie problema daca il ai sau vre-un fir retezat pe la alternator
contactul electric
borne slabe cu probleme (nu string bine ) oxidate (se curata cu o pensula si apa)
razvan1985
Verifica si + -urile ce se monteaza pe alternator,cele groase colorate,ce sunt fixate pe surubul M6,cu piulița de 10.
maho
N-ar strica sa verifici si sigurantele, in mod normal ar trebui sa gasesti cel putin una arsa; totusi (desi e clar o problema electrica), poate dai mai multe detalii despre "pocnituri", cum au sunat, si circumstantele in care s-a ajuns la ele (turatii, consumatori, etc.).
Danutzana
Am rezolvat. Multumesc pentru sugestii. A fost un contact imperfect sub bord.
Doar cind am miscat de snopul de fire de sub bord si-a revenit.
maho
Acolo e o zona in care se fac simtite vibratiile (inclusiv de la volan), ar trebui sa te asiguri ca_contactul ala nu mai e "imperfect", ca sa nu se repete situatia, sau sa ai vreun scurt. Varsta papucilor electrici isi spune cuvantul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.