Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motorina mai scumpa decat benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
DragosP
De azi noapte de la ora 0, Petrom a ieftinit benzina cu până la 0,8RON, în timp ce motorina super euro a rămas la același preț !
DFA
QUOTE(DragosP @ 12 Nov 2005, 12:07)
De azi noapte de la ora 0, Petrom a ieftinit benzina cu până la 0,8RON, în timp ce motorina super euro a rămas la același preț !
*



Deocamdată motorina NU este mai scumpă ca benzina!!!!
Diferența e marginală, dar ea există!

Vezi:

http://www.petrom.ro/romana/ultimelestiri.htm

argon
Tot e avantaj Diesel, chiar daca e mai scumpa decat benzina.

Turatie per global mai mica la diesel, de unde rezulta un consum mai scazut.
laur
Intr-un fel e mai scumpa motorina.....pt. ca la benzinare se pune premium fara plumb (32.500 lei), iar la motorinare super euro diesel e 33.000 lei (motorina care e la jumatate, adica e motorina euro 4, euro diesel e euro 3, iar premium diesel, care se gaseste la OMV, e euro 5, echivalentul sa zicem lui Top Premium).
Cei cu dieseluri mai noi nu pun eurodiesel...

Oricum, ciudat rau....dar nu sintem singurii....
alex_axn
aici isi are si economia de piata rolul (la noi aparand din ce in ce mai multe dieseluri, a crescut cerera de motorina si astfel si-au permis sa tina un pret ridicat). oricum eu ma bucur ca s-a ieftinit benzina si aproape ca nu imi vine sa cred, la cum au evoluat preturile prin august- septembrie, credeam ca ajunge la 4 roni pana la sf anului.
Tigris
QUOTE(laur @ 12 Nov 2005, 11:55)
Intr-un fel e mai scumpa motorina.....pt. ca la benzinare se pune premium fara plumb (32.500 lei),
*




unde ai gasit bre cu 32500, ca la MOL e 36 de mii si ceva(nu stiu exact cat) aia de 95 iar aia de 98 e 38100 ohmy.gif .....
alex_axn
iti dai seama ca, cine vrea diesel, tot diesel isi va lua, nu o sa-l influenteze ieftinirea de 800 de lei a benzinei... oricum dieselul isi are avantajul sau, ca altfel nu ar exista atatia mesteri biggrin.gif
disaster
QUOTE(Tigris @ 12 Nov 2005, 14:42)
unde ai gasit bre cu 32500, ca la MOL e 36 de mii si ceva(nu stiu exact cat) aia de 95 iar aia de 98 e 38100  ohmy.gif .....
*





inca de miercuri noapte am pus de la petrom eco premium cu 32800(3.28 ron)si fara plumb era 32600(3.26 rol).
ashu
QUOTE(DragosP @ 12 Nov 2005, 11:07)
De azi noapte de la ora 0, Petrom a ieftinit benzina cu până la 0,8RON, în timp ce motorina super euro a rămas la același preț !
*


Cred c-ai vrut sa zici 0,08 RON, nu?
MARCI
Azi am alimentat cu 32100 FB.de 95. la petrom. Mai ieftin decat in vara . biggrin.gif

Sa speram ca ramane asa macar 1 an.Totusi ceva nu-i in regula mai ales ca EuRO a crescut. blush.gif
DragosP
QUOTE(ashu @ 12 Nov 2005, 12:53)
Cred c-ai vrut sa zici 0,08 RON, nu?
*


Da' cu ce-am greșit ? Că doar 0,08 RON e până-n 0,8RON, nu? smile.gif

ashu
QUOTE(DragosP @ 12 Nov 2005, 17:05)
Da' cu ce-am greșit ? Că doar 0,08 RON e până-n 0,8RON, nu? smile.gif
*


He he, da, ai dreptate, nu m-am gandit la asta. smile.gif
Oricum ar fi fost bine sa fie 0,8 ron, ajungea benzina 2 lei si-un pic, eheheee, boierie.
Liviu
Acest topic a ramas asa mai "scurt" din cauza ca s-a facut "split" pe el.

Daca mai calca cineva pe alaturi si va transforma acest topic in "benzina vs. motorina", nu voi avea nici o jena in a imparti warn-uri/ban-uri ...
alx
Eu am bagat motorina euro diesel cu 31.900 de la petrom.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.