Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: intrebare pentru electronisti
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
vv
Se da urmatoarea problema:
Sa se faca un 'comutator' care e comandat prin software, pentru intreruperea alimentarii cu curent (un fel de 'hardware reset', dar din software smile.gif ).

Eu ma gandeam sa punem un releu dupa transformator (pe partea de curent continuu) care sa fie comandat prin interfata seriala/paralela, de exemplu, de un calculator (altfel spus - 5V, 2mA).
Intrebarea nr 1 - daca se presupune ca bricolez eu de unul singur asa ceva (improvizatie 100%), poate fi folosit releul acesta? (banuiesc ca da, da' sincer nu imi dau prea bine seama, descrierea e cam sumara pentru mine smile.gif Trebuie ceva sa suporte tensiuni de 5-24V, curenti pana in 2 A, si sa poata fi comandat direct de pe un port serial/paralel ).

Intrebarea 2: Exista o firma care sa produca astfel de jucarii (adica, niste circuite micute, da' impachetate cat de cat elegant in niste cutii - nu cine stie ce filosofie, da' ceva mai bine decat as face eu de manuta). Eventual, sa bage si niste buffere, un PIC + programelul aferent (ca sa implementeze un protocol de comunicatie simplu prin seriala), astfel incat sa pot controla dintr-un singur calculator vreo 64/128/256 astfel de relee? Contra cost, evident.
marksman
QUOTE(vv @ 15 Nov 2005, 19:47)
Se da urmatoarea problema:
Sa se faca un 'comutator' care e comandat prin software, pentru intreruperea alimentarii cu curent (un fel de 'hardware reset', dar din software smile.gif ).

Trebuie ceva sa suporte tensiuni de 5-24V, curenti pana in 2 A, si sa poata fi comandat direct de pe un port serial/paralel


Sa nu te puna 243.gif sa legi un releu direct pe portu paralel, ca ai rupt-o-n fericire! O sa cauti dupa aia un nou port, si cred ca il gasesti numai cu placa de baza "la pachet". Citeste aici.

QUOTE(vv @ 15 Nov 2005, 19:47)
Intrebarea 2: Exista o firma care sa produca astfel de jucarii (adica, niste circuite micute, da' impachetate cat de cat elegant in niste cutii - nu cine stie ce filosofie, da' ceva mai bine decat as face eu de manuta). Eventual, sa bage si niste buffere, un PIC + programelul aferent (ca sa implementeze un protocol de comunicatie simplu prin seriala), astfel incat sa pot controla dintr-un singur calculator vreo 64/128/256 astfel de relee? Contra cost, evident.
*



Cred ca poti folosi si portul paralel cu niste circuite aferente pentru a comanda mai mult de 8 relee.
Slider
Se poate. Foloseste un optocluplor pentru separatie intre PC si ce vrei tu sa faci acolo. Daca astepti pina miine iti trimit ceva scheme.
vv
Se poate si mai simplu. Folosesti paralela ca 'sink', legi un pinul +5V celalalt la paralela, printr-o rezistenta. Nu cred ca se strica.
Cum poti comanda mai mult de 8 prin LPT? Ca parca are 8 pini de date (bine, mai poate poti folosi din pinii de control, dar oricum esti limitat, are doar 25 de pini din cara o gramada sunt legati la ground.

M-ar interesa foarte tare o firma care sa faca (fizic, nu doar 'design') circuitul pentru mine, ca sa nu-mi mai bat eu capul (Slider, mersi, o sa vorbesc cu aia, dar de pe site rezulta ca vand componente doar, nu stiu daca fac si componente la comanda... o sa vad ce zic).
marksman
QUOTE(vv @ 16 Nov 2005, 11:08)

Cum poti comanda mai mult de 8 prin LPT? Ca parca are 8 pini de date (bine, mai poate poti folosi din pinii de control, dar oricum esti limitat, are doar 25 de pini din cara o gramada sunt legati la ground.

*



Folosesti un decodor/demultiplexor. Un exemplu "random" cules de pe Google ar fi 74LS154. Nu mai stiu exact cum se face legarea unui DMUX, da' exista Google. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.