Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Travel kit
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
marksman
Daca s-a mai discutat, imi cer scuze, insa n-am gasit nimic asemanator. Deci: ce "trusa de calatorie" luati cand plecati la drum (lung) cu masina. Asta pe langa dotarile pe care ar trebui sa existe in cazul fiecarie masini (trusa medicala, triunghi, becuri, sigurante)
In cazul meu:
* apa 2.5-3 l
* sapun
* servetele
* lanterna
* patura
* biscuiti/ciocolata
LE:
* hands-free
* incarcator telefon (conectare la bricheta)
Ov
.... aaaaaa, bani ?! 04.gif
marksman
QUOTE(Ov @ 16 Nov 2005, 17:25)
.... aaaaaa, bani ?! 04.gif
*



Clar! tongue.gif
Daedalus
Subscriu. La o adica daca ai bani poti sa le iei si pe celelalte. E bine totusi sa ai ca minimum chestiile spuse in primul post, ca nu se stie ce se intampla pe camp. Si daca tot ne gandim asa ar fi bine sa ai si bateria incarcata la telefon. tongue.gif
b64chr
CD-uri.
In oras ascult numai radioul, dar la drum lung nu prinde bine tot timpul.

A, uitasem ... la drum lung iau si cheia de rezerva la mine.
Stefan.A
Shufa, plinu', mai fac o presiune, incerc sa plec cu ulei nou (la un drum de 5-6k km risti sa "sari" nr de km la care trebuia sa faci schimbul), a doua cheie e f. bine punctat, daca se poate si traseul o cere (creierii muntilor) a 2-a rezerva.
+ cele scrise gen apa, lanterna, etc.
A, si roof-box-ul, da' asta nu e "must".

La drum lung iarna lista creste, dar e deja discutat subiectu'
pastrama
Si unu sau doi insotitori (preferabil insotitoare ) ca sa nu adormim la volan. In plus verific neaparat roata de rezerva ca am patit-o de cateva ori.
MoneyTalks
Eu intotdeauna cind plec la drum lung iau cheia de rezerva de la masina. Nu se stie niciodata cind nu mai e recunoscuta cheia... Si acte plus bani.
Sony
M-ai pus pe ganduri. sad.gif Eu am doar o singura cheie. A doua nu merge decat la descuiat usi.
alexandrudicu

Completari:
- biscuitii si ciocolata se schimba din cand in cand
- incarcatorul de telefon puteti sa-l neglijati caci exista mari sanse sa ramaneti cu masina in pana in vreun loc unde nu aveti semnal
- si a nu uita hartia igienica din torpedou, pentru situatii critice
radmasa.gif
einstein1984
Si sarma, nu uitati niste sarma.
LucVer
QUOTE(Sony @ 17 Nov 2005, 00:16)
M-ai pus pe ganduri. sad.gif Eu am doar o singura cheie. A doua nu merge decat la descuiat usi.
*


Pai a doua (aia fara butoane smile.gif) unde e? La compania de leasing?

Pe langa ce s-a mai spus eu adaug aparatul foto/ camera video.
AL
sigura s-a mai discutat.... cautati la DIVERSE !!!
einstein1984
Un coleg de-al meu nu pleca din pitesti fara 5-6 prezervative in torpedou. Pe langa utilizarea evidenta, in armata se folosesc la stocarea apei (10l pe bucata), ca garouri, pe post de bandaje (sunt sterile) etc.
El nu cunostea utilizarile acestea dar nu stricau.
radian
QUOTE(einstein1984 @ 17 Nov 2005, 15:49)

El nu cunostea utilizarile acestea dar nu stricau.

*



Fericitul...
dacicuss
Apa minerala...ceva de halit eventual la geanta frigorifica, CD-uri ( de fapt, astea le alege EA ph34r.gif ) Sarme, alea-alea nu ! Ce naiba sa-i fac asteia? Ca io si la Dacie de ramaneam, ma uitam ca onor vitelu' la poarta noua ! Mai sigura e o verificare cum trebe la doctorul de masini. Sa nu uit hartile, camera video, aparat foto. Camera foto i-a folosit unui amic cand s-a luat Garcea gratuit de el...l-a calmat...cine stie?!? blink.gif
Daca nu e doar o deplasare mai lunga, gen vizite la rude, prieteni, belit ochii prin vreun city mai rasarit altceva nu iau.
Daca e concediu, atunci musai si o gentuta cu tot felu' de bumbi, pansamente, bumbi de burtica deranjata, de cap, aspirine, alea-alea...aici tot EA se baga ph34r.gif
ghc
Hai sa vin si eu cu niste idei (in plus):
- carnet de intretinere
- carnet de garantie
- factura
- manual de utilizare
- conditiile de la CASCO

De ce? Pentru ca Dacia Asistenta cere primele 3 pentru tractarea gratuita in perioada garantiei... cel putin asa scrie in contractul de garantie extinsa.

Problema: in carnetul de intretinere e trecut codul radiocasetofonului sad.gif

LE: intr-adevar apare si pe factura, uitasem...
madhorsefuzzy
QUOTE(ghc @ 18 Nov 2005, 15:56)
Problema: in carnetul de intretinere e trecut codul radiocasetofonului sad.gif
*



La mine e trecut si pe factura. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.