Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: montare calorifer golf 3 pe dacie1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
r3d
satul de porcaria de calorifer de dacie am recurs la adapatarea altui calorifer pe berlina mea.
am gasit un calorifer de golf 3 din 96 cu elementi din aluminiu(se gasesc si cu elementi de cupru).
modificarea pe care am facuto eu a fost una in graba presat de timp dar sunt multumit de ce am realizat.pentru. cine doreste sa faca aceasta modificare ii recomand sa demonteze tot ansamblu de caldura jos de pe masina.

*se desfac cu grija capetele de plastic de la radiatoare
*se curata garnitura de cauciuc se lasa la uscat(iar eu pentru o etansare si mai buna am pus mastic 2+2 peste garnitura de cauciuc existenta)
*se monteaza pe caloriferu de golf capu de plastic de la cel de dacie.
*se strange usor cu patentu acele cleme
*daca se lucreaza pe masina se taie cu cateru plasticu de jos in sus pe directie cu furtule de apa acea bucata de plastic.

repet acesta modificare am facuto in graba nu e ea estetica dar este functionala.
avantaje
am caldura in masina
caloriferu nou de dacie variaza intre 60 lei si 100 lei dar este cu mult inferior fata de cel montat pe masina.calofireru de golf 3 30lei.SPOR LA TREABA.
tunderbird
Cred ca s-ar cere precizarea ca este vorba de bord de tip CN!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.