Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vas explansiune dacia logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
r3d
salut am montat pe o dacie 1310 un vas de expansiune de logan.sunt multumit de el pana la un punct.spre exemplu daca strang de furtunul de sus al radiatorului apa iese in vas iar la eliberarea lui in loc sa intre apa intra bine mersi aerulu.am gasit solutia prin montarea unei supape de sens pe furtunu de refulare dintre radiator si vas.acum cand apas pe el apa iese in vas dar in schimb supapa inchide circuitul in momentul in care eliberez furtunul iar apa este absorbita pe la stutul de jos.voi reveni cu niste pareri dupa ce voi face un drum mai lung.
vi_escu
nu este nici un defect, instalatiile sunt concepute altfel.
sobolan
se putea face altfel....taiai furtunul de retur de la radiator(ala de jos) si montai un T......cu ramificatia obtinuta in plus te duceai la stutul de jos al vasului iar cu furtunul ce iese din radiator(ala subtire) il duceai sus la vas....astfel obtineai un circuit de racire presurizat.....cu inventia ta de supapa si faptul ca ai "legat" gresit furtunele poti obtine o garnitura de chiuloasa arsa.... smile.gif
sorin1983
eu nu inteleg care e utilitatea acelui vas pe masina ta... tie iti trebuia vasul normal de dacie...
adica modelul asta:
[attachmentid=1628026714]
se gaseste si la unele reno
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.