Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Depozit (bancar) pentru copii
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
lm
As dori sa fac un depozit gen stejar, dar sunt cam nelamurit in privinta acestora , daca aveti experiente pozitive sau negative va rog sa ma luminati . Merita sau nu , sau sa iau un imprumut pentru 18 ani si sa cumpar un teren ?
Sony
Cel mai avantajos este sa ii faci copilului o asigurare de viata cu capitalizare pana la majorat. Daca vrei mai multe detalii pe PM.
lm
Poti sa faci un calcul, ceva de genul : daca dau lunar 100 lei dupa 18 ani cat va primi ?
Sony
Cati ani are copilul?
lm
4 luni.
Sony
Iti dau saptamana viitoare un raspuns.
Stefan.A
Din experienta unor cunoscuti cu societatile de servicii financiare, sugerez urmatoarele: pune banii lunar undeva cu o dobanda rezonabila, asta pana strangi destul pentru un avans la un apartament/garsoniera. Fa apoi un credit si ia un apartament care-si va plati ratele singur din chirie. Pe teren nu prea primesti chirie de ajuns pentru plata ratelor - da' depinde si de teren.
la majorat copilul tau va avea un bun de valoare mare pe care il va folosi cum crede de cuviinta. Si intre timp esti seful tau, pe banii tai.
Niste prieteni buni au pierdut mai mult de 50% din suma depusa pana atunci (+ dobanzile aferente) pentru ca la un moment-dat au decis sa nu mai plateasca si sa-si recupereze investitia de pana atunci.
Idem si pentru asigurarile de viata-daca opresti plata trebuie sa cam uiti de banii platiti pana atunci, desi conform contractului ar trebui sa-ti fie returnati.
costi
QUOTE(Stefan.A @ 18 Nov 2005, 14:46)
Idem si pentru asigurarile de viata-daca opresti plata trebuie sa cam uiti de banii platiti pana atunci, desi conform contractului ar trebui sa-ti fie returnati.
*


Nu-i asa. Exista un grafic al unui comision de retragere pe care trebuie sa-l platesti. Dupa citiva ani de cotizat nu-l mai platesti. Nici vorba sa pierzi banii.
lm
@ Stefan.A
Dupa calculele mele ar trebui sa cer 700 lei chirie pe o garsoniera, 350 mai primesc dar chiar 700 ?
Deci pentru 80.000 de lei credit cu 15.000 avans platesc in jur de 700 de lei rata.
Si pentru avans de 15.000 trebuie sa strang banii cam 10 ani. (cu 100 lei lunar + dobanda).
Sony
Stefan.A, sunt si žepe. Citeste cu atentie contractul inainte de a-l semna!
Stefan.A
Lm, depinde de garsoniera.
Stiu o garsoniera in Drumul sarii cu 250 eur/luna, eu zic ca acopera lejer rata daca o intinzi pe 20 ani sa zicem, si mai ramai cu ceva. E adevarat ca e amenajata.

Costi, sigur ca nu pirezi toata suma. Maica-mea insa a acumulat in 3 ani parca vreo' 100 mil rol. Asta era prin 99-2000, cam cat o dacie sa zicem. A reziliat contractul si a recuperat aproape 50 mil rol, asta dupa o asteptare de 4 luni si.Devalorizarea si dobanda pierduta ar trebui luate in calcul sa poti vedea pierderea totala. N-are rost sa mentionam firmele implicate.

Oi fi eu de moda veche, insa prefer sa fiu propriul meu bancher, fiind intr-o situatie asemanatoare. Asta in cazul dat, cand dispui de sume mari sigur ca trebuie sa iei in calcul toate variantele.

+ ca toata lumea stie ca imobiliarele inca sunt (si vor mai fi) ce mai buna investitie inclusiv dpdv siguranta.

Apropo de siguranta, va aduceti aminte de MTS, marea firma de leasing imobiliar? Eu da. Dar si mai tare isi aduc aminte cei pagubiti de sume uriase pentru c-au cumparat o idee. E adevarat ca frumoasa.
lm
Bine dar cat costa in Drumul Sarii o garsoniera ? Mai ales amenajata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.