Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: I se spune francezul-RENAULT 12 1977
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
CEZARCT82CEZ
Salutare tuturor pasionatilor!Va prezint noua mea achizitie,este vorba de un R12 TL faza 2 din 1977.Recent importat din Franta,este in stare extraordinara pt anii ei,nu am interventii majore de facut la partea de tinichigerie.Pe parte mecanica se tine perfect am facut cu ea 1000km fara nici o interventie.Astept pareri si sugestii.Ca o mica paranteza masina este vehicul de colectie pe talonul de Franta si are 95000km.

eye88full
pfuuu, ce frumusete ti-ai tras! wub.gif sa o stapanesti sanatos, banuiesc ca cel mic e cel mai fericit de noua achizitie smile.gif) frumoasa masina si se pare ca a fost intretinuta bine bine wink.gif fa-i mai multe poze sa o vedem si noi, interior, motor...iar ca un mic sfat, nu ar strica sa-i scoti interiorul sa vezi ce e pe la podele, sa dai aripile jos sa vezi sa nu fie vreo gaurica....asa am zis si eu de a mea, ca nu am ce-i face si uite ca tot am 9 peticute pe toata masina sad.gif in rest, daca nu gasesti nimic, un tratament cu ceara, un polish si e ca noua wub.gif abia astept sa o vad live cheers.gif
CEZARCT82CEZ
Multumesc!Masina este deocamdata la o mica revizie mecanica.I-m scos mochetele,nu are pic de rugina-alte materiale folosite fata de Dacia romaneasca,foarte bine anifonata si interior si exterior.O sa revin cu poze pe etape.
sobolan
QUOTE(CEZARCT82CEZ @ 28 Mar 2016, 09:29)
Va prezint noua mea achizitie,este vorba de un R12 faza 2 din 1977


Faina masina ! up.gif
razvan32
foarte frumoasa. imi place smile.gif
4x4
Arata incredibil, pune mai multe poze icon_mrgreen.gif
CEZARCT82CEZ
Cum v-am promis revin cu poze si detalii.Mecanica este gata.M-a mancat nu va spun unde si am umblat la rezerva cu piese originale Renault pe care le aveam stranse pentru un alt proiect,acum sa vad ce ma fac cand mi-or trebui. smile.gif S-au inlocuit urmatoarele:
-bucsi bascula inferioara
-bucsi tirant
-bucsa caseta nr.3
-1 pivot inferior-are original nituit
-simeringuri planetare
-burduf planetara
-simering distributie
-bucsa cautator cv
-brate spate
-bucsa "mosorel'-bascula spate
-ulei+tratament METABOND.
tergeo1
Arata ff bine! Vii cu ea la Brașov?
CEZARCT82CEZ
Masina va fi prezenta la Brașov împreuna cu sora ei cea verde
maho
Va asteptam. smile.gif
CEZARCT82CEZ
Masinuta a intrat la vopsit.Inainte s-au demontat aripile,au fost curatate atat ele cat si pinguinii,date cu grund+teroson.De revopsit se revopsesc urmatoarele piese:
-aripa dreapta fata
-retus usa dreapta spate
-pragurile vor recapata culoarea lor originala,inainte fiind negre
-jantele le-am roluit-nu pentru ca erau descentrate ci pentru a le indrepta buza;momentan le am la sablat,dupa care o sa intre si ele la vopsit.
ct_71_ccl
felicitari!am avut ocazia sa vad masina live pe autostrada spre agigea,m-ai devansat,eram cu loganul albastru pe banda 1, mergeam incet si te-am salutat!sa o stapinesti sanatos si sa ai grija in trafic la bizonii care cind vad o dacia seria 1000-renault 12,neaparat trebuie sa le faci loc ca nu pot rula normal in spatele "vechiturii"!
CEZARCT82CEZ
S-au sablat si jantele
sobolan
extraordinar de frumoasa si speciala masina asta up.gif ....sa ai grija de ea,sa circuli cu atentie,sa nu patesti ca mine sa ai noroc de dobitoci in fata......nu ar merge facut un casco la ea oare ? huh.gif
johnybic
cat te-a costat sablatul la jante? daca nu este un secret
CEZARCT82CEZ
Scuze pentru intarziere,nu este nici un secret,sablatul jantelor a costat 100lei.

26 Apr 2016, 15:13:
Ei si acum e acum:va prezint produsul finit. biggrin.gif

26 Apr 2016, 15:15:
Inca o serie

26 Apr 2016, 15:18:
S-au montat,proiectoare CIBIE IODE 35,presuri spate originale Renault.
oldtimercraiova
Foarte frumoasă!
johnybic
Foarte frumoasa felicitări ,ce nu a fost vopsit bănuiesc ca a fost polishat,cum a iesit vopseaua veche în ton cu cea noua ?
CEZARCT82CEZ
Foarte frumoasa felicitări ,ce nu a fost vopsit bănuiesc ca a fost polishat,cum a iesit vopseaua veche în ton cu cea noua ?


E aici a fost o problema,nu i-am ghicit nuanta din prima,a trebuit sa vina cineva cu un aparat care mi-a dat compozitia vopselei pentru un litru-am pastrat reteta pt. viitor.In ceea ce priveste luciul i-am zis vopsitorului "sa nu dea prea tare in ea" ca sa-mi iasa egalizata la polish.Este vopsea Dupon cu lac direct in ea.
johnybic
mda,nici eu nu vreau sa vopsesc toata masina ca nu are rost ,problema este ca astia prin oras nu au fotospectometru sau cum naiba ii zice ca sa puna sa citesca exact culoarea ,asa dupa paleta de culori si la ochi in functie de lumina poti zice ca este ce trebuie si cand colo pe masina o sa se vada diferenta enorma
GBX
Frumos restaurată! up.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.