Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asigurarea de sanatate in strainatate
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
adso
Asistati-ma va rog cu o problema.

Am o ruda in strainatate, trebuie sa mai stea pe acolo o perioada si are probleme de sanatate. Nu e vorba de o urgenta, dar trebuie neaparat sa se duca sa vada cum le rezolva.

Are, bineinteles, asigrare de sanatate.

Cum face? Se duce cu asigurarea la medic? (nu prea imi vine a crede).

Contacteaza vreun asigurator de acolo? Ala recomanda vreun medic?

Va rog frumos, problema e oarecum presanta.

Multumesc.

PS: Tipa e cetatean roman, e in interiorul celor 3 luni pe care ai voie sa le petreci acolo. Asigurarea e valabila, si e facuta la ASIROM.
Smudo
Am impresia ca asigurarea din Romania acopera doar cazuri de urgenta. Are in carnetul pe care l-a primit de la asigurare un nr. de telefon la care trebuie sa sune si sa povesteasca ce se intimpla, si apoi or sa-i spuna aia ce sa faca si la ce medic sa mearga, etc. E cam greu sa faca ceva cu asigurarea aia, nemtii nu se prea uita la asa ceva. Daca e vreo urgenta (stomatologica de exemplu), atunci fac o interventie minima, tu iti platesti singur factura la ei si pe urma vezi cum recuperezi banii de la asigurarea din Romania. Daca vrea sa-si faca vreun control doar, ma tem ca nu face nimic cu asigurarea aia. Sa incerce totusi sa caute vreun medic roman care sa aiba cabinetul lui particular, si vede cum rezolva cu el. Dar azi e deja simbata, pina luni sint aproape sigur ca nu poate face nimic.
adso
da, ma gandeam eu.

s-a programat deja luni la prima ora (nu e chiar urgenta). stiu sigur ca o consultatie nu poate sari de 100 de euro, deci nu e nici o tragedie. important e sa fie bine si sa se intoraca sanatoasa.

as vrea sa stiu totusi exact ce trebuie facut.

multumesc.
Smudo
A avut noroc daca a reusit deja sa-si faca programare pentru luni. Pe urma trebuie sa aiba grija sa-si recupereze banii de la asigurarea din Romania, (declaratie cu lux de amanunte, si sa aiba grija ce scrie acolo, asa incit totul sa reiese ca vizita la medic nu a fost "programata" de mai demult, ci s-a intimplat ceva si A TREBUIT sa mearga) daca isi plateste singura consultatia.

Bafta.
Flores
Am avut o experienta similara in Olanda, am fost la doctor, la un spital, si in prima faza a fost de acord sa ma consulte si sa trimita chitanta la asigurarea din Romania. S-a mai sucit, s-a mai invartit si pana la urma m-a pasat la un alt doctor, de familie, care nu a vrut s-a ma consulte pana nu platesc, urmand sa trimit eu chitanta la asigurare. Depinde cum are norocul, am o prietena in Italia care s-a operat la mana pe asigurare, nu a trebuit sa plateasca nimic, totul s-a aranjat intre asigurare si spital. E nasol, ca trebuie sa mergi la doctor pentru orice prostie, farmaciile nu prea elibereaza nici un fel de medicamente fara reteta de la medic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.