Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zvon: Nissan ar putea cumpara Mitsubishi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri
Pages: 1, 2, 3
aphophis
Se pare ca sunt discutii destul de avansate prin care nissan va cumpara 30% din Mitsubishi devenind astfel cel mai mare actionar al Mitsubishi-ului. Suma nu e foarte mare, 1.84 miliarde de dolari, insa sincer nu stiu daca nissan castiga ceva in urma acestei miscari. Pentru ca vanzarile mitsubishi-ului sunt proaste (poate mai sunt 1-2 piete prin asia de sud-est unde stau mai bine),plus ca gama de modele a celor 2 constructori se suprapune in mare parte. Si nici cine stie ce mari tehnologii nu au aia de la mitsu ca sa zici ca ii cumpara pentru alea..


QUOTE
With Mitsubishi Motors beset by a massive fuel economy cheating scandal in Japan, news outlets in that country are reporting that competitor Nissan is in talks to take over the automaker.

The Nikkei reports board meetings will take place Thursday to discuss a move by Nissan to spend some 200 billion yen, about $1.84 billion, to take a 30 percent interest in Mitsubishi Motors. That would make Nissan the controlling shareholder, greater than parent company Mitsubishi Heavy Industries’ current 20 percent. (Mitsubishi Heavy Industries is a massive company with subsidiaries that sell everything from electronics to military equipment.)

In late April, it was revealed that Mitsubishi Motors was cheating on fuel economy tests in Japan by fiddling with tire pressures during testing to overstate actual efficiency. The possible takeover reporters are interesting because Mitsubishi was called out by Nissan, which sells re-badged Mitsubishi microcars under its own name. Fuel economy was overstated by as much as 10 percent, according to news reports


Since then Mitsubishi has conceded that possibly all of its current and former Japanese market cars were cheating the same way. Bloomberg reports Mitsubishi has been in rough shape since the revelations:

    Orders for Mitsubishi vehicles in Japan have plunged after the company first revealed it had overstated the fuel economy of its minicars by as much as 10 percent. The scandal has also affected Nissan, which sold two of the minicar models under a partnership agreement.

    Mitsubishi Motors shares have fallen 43 percent since April 19, closing Wednesday in Tokyo at 495 yen. Its U.S. shares jumped 11 percent to $4.92 at 12:44 p.m. New York time. Nissan’s American depositary receipts fell 1.5 percent to $18.30.




http://jalopnik.com/nissan-in-talks-to-tak...orts-1776052758
ssilviu
Tocmai pentru ca gama se suprapune are sens. Schimba marca de pe bot, gata, model nou. Si mai vand cateva modele in plus fara mai niciun cost in plus. Cu Dusterul cum au facut?
aphophis
pai de banii aia mai bine dezvolta marca datsun sau dacia.
ursul_bipolar
In primul rand iar ai dat-o in bara cu titlul! Ai idee ce inseamna grupul Mitsubishi? Daca nu, da un gugal search, nu ma mai obosesc acum. Stirea aia de refera la divizia Mitsubishi Motors, o mica parte a grupului. Personal nu cred ca se va intampla asta.
aphophis
pai normal ca se refera la mitsubishi motors ca nu se refera la mitsubishi vioare & co. Ai citit restul postului?
ursul_bipolar
Ma refeream la titlul topicului. Titlul corect este: Nissan si Mitsubishi Motors confirma discutiile in vederea unei posibile aliante .

Si da, l-am citit, nu cred ca se va realiza foarte usor trecerea asta. Dupa cum spuneau alte surse daca sotuatia este asa nasoala cum vor sa ne faca sa credem se vor redirectiona fonduri de la celelalte ramuri. Daca nu, a insemnat ca divizia MMC chiar nu mai este profitabila ceea ce e greu de crezut.

LE: Tocmai am discutat cu cineva de la importator. Se pare ca Nissan ar vrea niste actiuni la MMC in urma scandalului cu consumurile. Se pare ca boardul MMC nu ar fi chiar de acord cu abordarea Nissan si de aceea exista o posibilitate sa pice dorinta celor de la Nissan. Sa asteptam zic.
mircea_aq
Pare-se ca s-a facut:

QUOTE
Seful Aliantei Renault-Nissan, Carlos Ghosn, si presedintele Mitsubishi, Osamu Masuko, au aparut impreuna, joi, 12 mai, intr-o conferinta de presa in Yokohama, Japonia, unde este sediul Mitsubishi, si au anuntat intelegerea, descriind-o ca fiind “win-win” – benefica de ambele parti.


http://0-100.hotnews.ro/2016/05/12/jocuri-...i-mare-actionar

Evident e vorba de MM, daca mai era nevoie de precizare smile.gif
Mie mi se pare o mutare care nu face sens la prima vedere. Ce cumpara de la mitsu ? Tehnologie ?
Nu e cazul, nu au. Piata de desfacere ? Poate in Japonia, dar merita 2mld ? Brand-ul ? Mai bine investeau in Datsun, oricum e pe la acelasi nivel de imagine.

Reno lanseaza in curand Koleos si n-au doua motoare decente pentru gabaritul masinii. Zero lei investiti in dezvoltarea de motoare pe benzina de ani de zile. Iei 1.6dig-t-ul ala de pe juke si il pui pe toate modelele sperand la ce ? La performante ? Are, atat timp cat propulseaza un clio sau un juke, dar nu e motor sa-l pui varf de lance pe Talisman sau Espace.
N-ai un 2.0 benzina modern, n-ai un 2.0 diesel, de care intre noi fie vorba, ai nevoie ca de aer.
Stiindu-te rupt in f**d, umbli dupa tichia de margaritar.
ursul_bipolar
QUOTE(mircea_aq @ 12 May 2016, 12:22)
Brand-ul ? Mai bine investeau in Datsun, oricum e pe la acelasi nivel de imagine.


Aha, fix pe acelasi nivel sunt! radmasa.gif
Apropo de tehnologie, mai verifica putin tehnologia 4x4 de la MSH, trenurile de rulare si diferenta intre suv-urile MSH si Reno. Ai sa vezi de ce ar fi interesati.
IRONICK
QUOTE(ursul_bipolar @ 12 May 2016, 12:07)
Aha, fix pe acelasi nivel sunt!  radmasa.gif
Apropo de tehnologie, mai verifica putin tehnologia 4x4 de la MSH, trenurile de rulare si diferenta intre suv-urile MSH si Reno si Nissan. Ai sa vezi de ce ar fi interesati.
*


O mica corectie.
titicostel
QUOTE(ursul_bipolar @ 12 May 2016, 08:09)
Ma refeream la titlul topicului. Titlul corect este:  Nissan si Mitsubishi Motors confirma discutiile in vederea unei posibile aliante .

Si da, l-am citit, nu cred ca se va realiza foarte usor trecerea asta. Dupa cum spuneau alte surse daca sotuatia este asa nasoala cum vor sa ne faca sa credem se vor redirectiona fonduri de la celelalte ramuri. Daca nu, a insemnat ca divizia MMC chiar nu mai este profitabila ceea ce e greu de crezut.

LE: Tocmai am discutat cu cineva de la importator. Se pare ca Nissan ar vrea niste actiuni la MMC in urma scandalului cu consumurile. Se pare ca boardul MMC nu ar fi chiar de acord cu abordarea Nissan si de aceea exista o posibilitate sa pice dorinta celor de la Nissan. Sa asteptam zic.
*



E confirmata vanzare actiunilor :
http://www.mediafax.ro/economic/nissan-cum...ubishi-15312794

Acum Renault detine controlul la Nissan(prin pachetul majoritar), iar prin Nissan detine controlul si la Mitsubishi. O fi de bine, o fi de rau ?
ursul_bipolar
Mie sincer, care sunt fan mitsu (si japoneze in general) nu imi convine. sad.gif As fi asteptat altceva de la ei dar asta e. S-a dus naibii orice identitate. Vom vedea cat de bine i-o fi lu' mitsu. Au pus mana pe tehnologia 4×4, pe fabricile de turbine, cel mai bun sistem plug in hybrid din lume in momentul de fata, etc..
ncristi
Renault au un motor dizal v6 foarte reusit. Daca vroiau il puteau pune pe noul koleos. Plaja de motoare pana in 2l o sa fie acoperita fara probleme de 1.6 atat diesel cat si pe benzina.
In tarile din vest motoarele peste 1.6 sunt suprataxate...probabil asta se va intampla si la noi.

2l nu cred ca mai are viitor...poate dor sa ia locul celor de 3l actuale de pe masinile germane.

Ce o sa se intample cu mitsu?....sper ca ce s-a intamplat si cu nissan. Adica in primul rand sa fie salvata. Ce interes ar avea renault-nissan? - tehnologia hybrida.

https://www.youtube.com/watch?v=tmSfdxN3GIk

Despre v6 dci:

https://www.youtube.com/watch?v=DSW5u5TCi1U
b76bgaarh
QUOTE(ncristi @ 12 May 2016, 19:56)
1.6 atat diesel cat si pe benzina.
*


motorul pe benzina are peste 1,6.
mircea_aq
S-a dus si meteoricul v6 dci, poate-l mai prinzi pe vreun qx de la infiniti, dar si acolo se lucreaza si modelele noi primesc motorizari daimler.
Din ce vad eu pe piata 1.6 e departe rau ca performante de 2.0, vezi megane-ul gt nou in comparatie cu m3-ul gt.
Nu stiu daca tehnologia hybrida de la mitsu e neaparat la mijloc. Reno are parteneriat pe hybride cu daimler, reno face ev-uri smart pentru daimler.
ursul_bipolar
Tehnologia plug in hybrid de la mitsu este cam cea mai avansata din lume la aceasta data. Asa ca, frencezii ar fi tare incantati sa puna labele ea ea.
ssilviu
De ce e cea mai avansata? De ce ar fi mai avansata fata de exemplu, hybrid-ul folosit de Renault in f1 de exemplu?
ursul_bipolar
Pentru ca sistemul existent pe un SUV poate merge pana la 50km in oras cu consum de benzina 0, asa cum este cazul Outlandar-ului PHEV. Sunt o gramada de review-uri pe net. Le poti gasi. Reno nu cred ca are asa ceva in momentul de fata.
dizzy
Of,
iar o sa vedem noul Lancer=noul Logan= noul Pulsar = noul Datsun....
noul Duster = noul ASX?
poate noul Dacia SupreDuster = Nissan ??= Mitsubishi Outlander= noul Reno cccc
ursul_bipolar
sad.gif

Acum e clar, pot sa-mi pun pe solnita motor mivec radmasa.gif
b76bgaarh
QUOTE(ssilviu @ 13 May 2016, 06:10)
De ce e cea mai avansata? De ce ar fi mai avansata fata de exemplu, hybrid-ul folosit de Renault in f1 de exemplu?
*


pt ca inainte se afla mergedes si ferari, in F1.

St
QUOTE(ursul_bipolar @ 13 May 2016, 06:48)
Pentru ca sistemul existent pe un SUV poate merge pana la 50km in oras cu consum de benzina 0, asa cum este cazul Outlandar-ului PHEV. Sunt o gramada de review-uri pe net. Le poti gasi. Reno nu cred ca are asa ceva in momentul de fata.
*



Fara sa ma gandesc prea mult, dar Prius pare mult peste. Si probabil sunt si altii.
b76bgaarh
omu a zis de suv, si cam da, in teste e peste Rav 4.
ncristi
Pe de alta parte mitsu si a facut o cu propria mana. Acum toata lumea ii priveste ca pe niste biete pisicute fara nici o vina halite de lupu cel rau care a venit sa le fure tehnologia.

Oulanderul ( care m a tentat la un momenta dat) cred ca are unul din cele mai nasoale interioare pe care le am vazut vrodata la vrun suv pe le felia asta de piata.
ssilviu
QUOTE(ursul_bipolar @ 13 May 2016, 07:48)
Pentru ca sistemul existent pe un SUV poate merge pana la 50km in oras cu consum de benzina 0, asa cum este cazul Outlandar-ului PHEV. Sunt o gramada de review-uri pe net. Le poti gasi. Reno nu cred ca are asa ceva in momentul de fata.
*



Deci autonomia e punctul forte al sistemului hibrid de la Mitsu? Asta e tot? radmasa.gif Ma asteptam macar sa te chinui sa vii cu niste denumiri tehnice fancy fara nicio relevanta pentru utilizator, precum face IRONICK, dar nici macar nu te-ai obosit. Sa fim seriosi, nu e nimic fancy la o tehnologie care permite sa mergi prin oras in mod electric 50 de km. Grupul Reno are masini care merg de 3-4 ori mai mult prin oras distanta asta. Nu e mare filozofie. E ca si cum s-ar lauda un copil care invata sa mearga pe bicicleta uite cat de mult pot sa merg cu rotile ajutatoare atasate fara sa ating cu acestea drumul. Da-le jos daca esti cu adevarat tare.

Sa fim seriosi, nu e vorba despre a cumpara vreo tehnologie in momentul de fata. Cel mult de a cumpara niste patente. Pe partea de cunostinte. In rest, reduceri de costuri, retea de distributie si eventual o mai stransa legatura cu grupului Mitsu pe partea de furnizori.
dizzy
Iar ASX are unul dintre cele mai nasoale mirosuri de masina noua.
SI porcbagaj de Matiz cu GPL
Outlander mi-a placut, l-as fi luat daca nu avea gunoiul ala de cutie cu variatie continua ci o cutie aftamata decenta sau o manuala macar
b76bgaarh
QUOTE(ssilviu @ 13 May 2016, 09:10)
Grupul Reno are masini care merg de 3-4 ori mai mult prin oras distanta asta. Nu e mare filozofie. E ca si cum s-ar lauda un copil care invata sa mearga pe bicicleta uite cat de mult pot sa merg cu rotile ajutatoare atasate fara sa ating cu acestea drumul. Da-le jos daca esti cu adevarat tare.

*


si au un succes fulminant. aici e vorba de nissan si piata americana, unde sunt in urma tuturor ca hibride.

dizzy
Cu pretul mic al benzinei si motorinei din perioada asta nu prea vad cum s-ar vinde hibridele ca painea calda.
CUm sare iar barilul, cum or sa creasca vanzarile la hibridoide.
ursul_bipolar
QUOTE(ssilviu @ 13 May 2016, 10:10)
Deci autonomia e punctul forte al sistemului hibrid de la Mitsu? Asta e tot?  radmasa.gif Ma asteptam macar sa te chinui sa vii cu niste denumiri tehnice fancy fara nicio relevanta pentru utilizator, precum face IRONICK, dar nici macar nu te-ai obosit. Sa fim seriosi, nu e nimic fancy la o tehnologie care permite sa mergi prin oras in mod electric 50 de km. Grupul Reno are masini care merg de 3-4 ori mai mult prin oras distanta asta. Nu e mare filozofie. E ca si cum s-ar lauda un copil care invata sa mearga pe bicicleta uite cat de mult pot sa merg cu rotile ajutatoare atasate fara sa ating cu acestea drumul. Da-le jos daca esti cu adevarat tare.

Sa fim seriosi, nu e vorba despre a cumpara vreo tehnologie in momentul de fata. Cel mult de a cumpara niste patente. Pe partea de cunostinte. In rest, reduceri de costuri, retea de distributie si eventual o mai stransa legatura cu grupului Mitsu pe partea de furnizori.
*



Da-mi si mie niste exemple? Eu iti spun cum a iesit in teste si ce zic oamenii mai capabili ca mine in domeniul hybridelor plug-in. Nu am acces la informatii confidentiale asa ca nu iti pot oferi detalii tehnice. Spune-mi si mie ce suv-uri are reno care merg de 3-4 ori mai mult in oras NUMAI pe electric. Iti spun eu, nu are!

Daca nu e fancy atunci de ce nu e implementata de toti, ca tot nu e fancy???
ssilviu
Pentru ca nu e rentabil economic. Duh!!!!! De aia a ajuns sa fie cumparata de Nissan, de masini rentabile ce facea. radmasa.gif

Orice productor poate face masini foarte performante tehnic. Mai greu e sa le faci si la un pret la care sa le poti vinde si sa mai faci si profit. Ca asta e scopul oricarei masini pe care o vedeti voi pe piata.
ursul_bipolar
O sa fie cumparata de Nissan cand Nissan o sa detina marca, deocamdata este doar actionar majoritar.
Pai poate nu erau rentabile econimic dar castigau la fiabilitate, ce zici?

Si apropo de interioare, mie imi place, simplu si fiabil. Nu-ti place, nu-ti iei. Asta nu inseamna ca are masina vreo problema daca tie nu iti place interiorul.
ncristi
Pai de asta au si ajuns in situatia in care sunt
ursul_bipolar
Eu preferam sa fie fiabile si nu comerciale. Vom vedea cum or merge lucrurile.
Sunt curios cum va decurge colaborarea mitsu cu psa in care mitsu livra sasiurile pentru suv-urile lor si psa motorul de 1.6 diesel care e pe asx.
aphophis
QUOTE(b76bgaarh @ 13 May 2016, 09:31)
si au un succes fulminant. aici e vorba de nissan si piata americana, unde sunt in urma tuturor ca hibride.
*


si de aia le iau de la mitsubishi care nu are nimic hibrid in state? radmasa.gif

13 May 2016, 12:12:
QUOTE(ursul_bipolar @ 13 May 2016, 10:49)
O sa fie cumparata de Nissan cand Nissan o sa detina marca, deocamdata este doar actionar majoritar.
Pai poate nu erau rentabile econimic dar castigau la fiabilitate, ce zici?

Si apropo de interioare, mie imi place, simplu si fiabil. Nu-ti place, nu-ti iei. Asta nu inseamna ca are masina vreo problema daca tie nu iti place interiorul.
*


interioare mai triste si cu materiale mai proaste ca la mitsubishi greu sa gasesti.
ursul_bipolar
Serios?

The model was originally supposed to arrive here in 2014 , but various problems kept pushing back the date.

QUOTE
interioare mai triste si cu materiale mai proaste ca la mitsubishi greu sa gasesti.


Totul tine de gust, sunt oameni care apreciaza si altii care nu.
Uite de ex, mie nu imi place interiorul de la reno, atat, bine nu numai interiorul dar asta e alta poveste.
Interioarele de la noile modele de ASX si Outlander sunt cu totul altceva, mult mai orientate spre moliciunea materialului pe care toti si-o doresc. Banuiesc ca nu te-ai urcat intr-un outlander sau asx nou, este?
aphophis
m-am uitat pe site-ul mitsu usa si nu l-am vazut
ursul_bipolar
After years of delays, the 2017 Mitsubishi Outlander PHEV will finally go on sale in the US this fall, and the plug-in hybrid crossover will make its debut to the US public at the New York Auto Show.

Si acum traducerea: va intra la vanzare din aceasta toamna.

O sa il vezi probabil din vara pe site pentru a putea comanda.
cj98czh
QUOTE(ursul_bipolar @ 13 May 2016, 12:56)
Sunt curios cum va decurge colaborarea mitsu cu psa in care mitsu livra sasiurile pentru suv-urile lor si psa motorul de 1.6 diesel care e pe asx.
*




cel mai probabil in viitor o sa fie inlcuite motoarele cu 1.6 dCi ..
ursul_bipolar
Mda... Asa cred si eu...
papa_mulo
QUOTE(titicostel @ 12 May 2016, 18:57)
E confirmata vanzare actiunilor :
http://www.mediafax.ro/economic/nissan-cum...ubishi-15312794

Acum Renault detine controlul la Nissan(prin pachetul majoritar), iar prin Nissan detine controlul si la Mitsubishi. O fi de bine, o fi de rau ?
*



Cu 34% nu are cum sa detina controlul la Mitsubishi. Poate mai tarziu...deocamdata nu.
ursul_bipolar
Asa am zis si eu. Isi vor pune niste oameni pe acolo dar nu vor avea controlul absolut.
Am mai studiat putin problema cu lucrurile care s-au mai intamplat acum ceva timp. Mitsu a facut delay destul de mult la lansarea noului lancer + evo invocand problema ca nu are un partener de dezvoltare pentru noul sasiu. Noul evo urma sa fie hybrid, acelasi motor de 2l dar cu turbina modificata care sa scoata 250cp + inca 2 motoare electrice pt puntea spate. Au fost in discutii cu reno pentru dezvoltarea sasiului care sa se bazeze pe platforma de megan. Nu au reusit discutiile dar probabil ceva s-a transat atunci. Mai tarziu cu nissan au fost niste discutii pentru dezvoltarea unor modele pe ppatforma comuna (exceptand modele mici) care iar nu s-au metarializat.

Posibil ca minunatul grup reno-nissan sa fi spus, vreti sa colaboram, come and join us. Faptul ca s-a gasit momentul prielnic si nissan i-a dat in gat cu trucarea consumurilor (o fi adevarat sau nu) a dus la realizarea acestei tranzactii.

Stau si ma intreb de ce grupul Mitsubishi nu a ajutat divizia auto inca de la inceput cu infuzie de capital si de ce a permis preluarea a 34% din actiuni fara ca macar sa spuna ceva concret.

Lucrurile nu sunt simple, sunt sigur ca mai exista ceva la mijloc ce-mi scapa. Mai analizez.
ssilviu
Dar nu va puneti intrebarea de ce 34%? Si de ce nu 25%? Sau 5%? Sau 51%? Poate 34% e fix procentul suficient de mare petnru a le permite sa faca ce vor. De ce sa cumpere mai mult atunci?
ursul_bipolar
Am zis vor avea un control dar nu total. Legislatia japoneza le permite ca de la acest procent sa-si puna oamenii in CA, sa numeasca directori and so on. De asta au luat 34.
ssilviu
Nu plateau 2 miliarde de dolari pentru a avea oameni spectatori in CA. Sau se joace de uite votul nu e votul.

E clar ca la Mitsubishi acum Nissan decide. Simple as that.
ursul_bipolar
Sper sa nu fie asa. Vom vedea in scurt timp cum vor decurge lucrurile.
Squirrel
Declarațiile făcute de Carlos Ghosn.
ursul_bipolar
Mda... exact ce spuneam. Vor avea mult mai multe benficii de la Mitsubishi decat Mitsubishi de la ei.
Deci Ghos(t) asta vrea sa spuna ca el va ajuta Mitsubishi sa-si recapete credibilitatea radmasa.gif . Mitsu spune ca scandalul asta este doar in Japonia si ca nu este afectata imaginea in celelalte regiuni.

Dupa care:

Nissan and Mitsubishi Motors plan to team on developing technology such as self-driving cars and batteries for electric vehicles. With research and development costs ballooning as new fields proliferate, Nissan hopes to take advantage of its scale to come out on top . Adding Mitsubishi Motors to the Renault-Nissan alliance will lift the group's global sales to close to 10 million vehicles.

Deci Nissan spera sa iasa si ei in fata cu masini si tehnologie hybrida pe care a dezvoltat-o Mitsu! Super, bine pentru ei, asa se intampla cand esti fraier si te incurci cu falsitati, le dai posibilitatea alora mai fraieri sa profite.

1-0 in vafoarea Nissan si a grupului.

Dupa:

"I can tell you that Mitsubishi is doing a much better job than us in Southeast Asia, " Ghosn said. "We have now a size that allows us to have no negative gap with anybody" in terms of procurement or local production.

Aha, bun... sa vanda si grupul reno si nissan acolo ca pana acum nu au fost in stare, deci 2-0 pentru grup, capuse.

Si incheie apoteotic cu vrajeala ieftina:

"Though Renault, Nissan and Mitsubishi Motors individually sell far fewer than 10 million cars a year, they will benefit from the large economies of scale enjoyed by industry sales leaders Toyota Motor, Volkswagen and General Motors.
"That's the beauty of it," Ghosn said. "And you benefit without losing your identity. Mitsubishi continues to be Mitsubishi. Nissan, Renault, everybody has its own brand. Everybody is going to have its own management team. That's what is different between us and the other three."


Imi pare rau, este inca o dovada ca o greseala iti poate fi fatala. Pacat.
Mai nou am auzit ceva voci ca s-ar vrea a se folosi platforma de L200 pe navara si pe un model de reno. 3-0 pentru grup.

Trageti singuri concluziile.

PS: Asa ca fapt divers radmasa.gif fauve cu motor de evo
centurion
QUOTE(ursul_bipolar @ 18 May 2016, 17:27)
Trageti singuri concluziile.
*


Da, concluziile sunt .... numai una: a fost doar o afacere ca oricare alta.
ssilviu
QUOTE(ursul_bipolar @ 18 May 2016, 17:27)
Trageti singuri concluziile.


Se numeste fidelizarea stakeholderilor (printre care se afla si fanii marcii) prin PR bulshit. All you can eat bulshit. Sa-ti fie de bine icon_mrgreen.gif
PetruDez
Deci stai sa vad astia de la Reno si probabil si Nissan or sa beneficieze de platforma L200 sau ar vrea asta pe viitor. Asadar se face din prima economie si cel mai probabil si Mitsu primeste ceva ca nu cred ca lucrurile or sa stea numai de la Mitsu la restul. Eu gasesc asta ceva perfect normal. O platforma buna gata dezvoltata in care nu tre sa mai bage bani sa o faca de la 0.

Sunt curios cum si cand Mitsu o sa aleaga sa profite de platformele Reno-Nissan. Nu de alta dar si astia ar avea de oferit catre Mitsu. Cine nu crede asta il invit sa imi indice cantitatea uriasa de modele Mitsu prezente pe strazi.

Plus daca asta ajuta la a duce costurile de intretinere (piese in pricipal) ale modelelor Mitsu in Europa nu ar ajuta asta oare la imagina Mitsu si implicit la cresterea vanzarilor?

Eu unu sper sa fie de bine pentru toate lumea fie ca prefera Reno/Nissan/Mitsu. Sper sa aduca la modele mai performante la un pret mai bun si costuri acceptabile.


Si da faza cu economy of scale de la toyota si VW si nu numai este adevarata. cu cat imparti costurile in mai multe unitati vandute pe cat mai multe modele cu atat e mai bine pentru cumparatorul final.

Desi avand in vedere preturile din ultima vreme ale masinilor VW ai zice ca fac numai serie limitata si alea numai cu piele alcantara si geamuri de safir.

Abea la astia nu se explica costurile uriase raportat la numarul de unitati.

Parerea mea cel putin.
ursul_bipolar
QUOTE(PetruDez @ 19 May 2016, 04:49)
Plus daca asta ajuta la a duce costurile de intretinere (piese in pricipal) ale modelelor Mitsu in Europa nu ar ajuta asta oare la imagina Mitsu si implicit la cresterea vanzarilor?


Nu exista o problema in acest sens. Exista depozite de piese in Olanda si Belgia, iar piesele delicate ajung in cel mult o saptamana. Restul pieselor se afla pe stoc la service-urile de reprezentanta din ro.

QUOTE
Sunt curios cum si cand Mitsu o sa aleaga sa profite de platformele Reno-Nissan. Nu de alta dar si astia ar avea de oferit catre Mitsu. Cine nu crede asta il invit sa imi indice cantitatea uriasa de modele Mitsu prezente pe strazi.


Probabil or sa foloseasca, au mai fost in discutii sa dezvolte o platforma comuna pentru noul lancer evo.

Referitor la cantitate, este o alta discutie. La romani este impamantenit mitul fauveului haudi si al bembeului, masinile japoneze sunt ceva ce nu isi doresc din cauza unor idei preconcepute (intretinere mai scumpa, piese greu de gasit -> total neadevarat, pe mine revizia in reprezentanta ma costa 400lei) greu de demontat. In alte zone este altfel.

Si tot de la mirificul ghosn:

"It was classic Ghosn. Asked when he made the decision to invest, Ghosn said he had been contemplating ways to strengthen the relationship with Mitsubishi for a while. Then, when the Mitsubishi fuel-economy scandal erupted, Ghosn wasted no time to act. "
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.