Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia solenza 1.4 mpi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
ekueiv
Salutare! Am o problema cu indicatorul de benzina de Dacia Solenza 1.4 mpi din 2004 nu de foarte mult timp nu îmi mai indică benzina corect nici beculetu nu se mai aprinde pun de 50 de lei benzina nu mi se ridică acul,pun de 1 mil se ridică abia până la prima linie is curios daca cineva a avut probleme asemănătoare biggrin.gif

claudiuis
am avut si eu problema asta cand am fost sa imi schimb pompa de benzina si mesterii lu peste bineinteles ca au pus plutitorul din rezervor gresit:D.
Diabolique
mai are careva problema asta?
cand fac plinul urca acul pana la prima linie lunga. cand raman fara benzina se aprinde beculetul....dar e nasol sa nu stii cat ai in rezervor. oarecum m-am obisnuit si ma uit la km facuti si fac un calcul...sau daca uit imi aduce aminte beculetul rosu smile.gif

o solutie?
Adrian Frigo
QUOTE(Diabolique @ 27 Aug 2017, 23:46)
o solutie?

Dacă vorbim de solnițză,da.Dat jos bordul și refăcut câteva lipituri reci.Dacă nu se rezolvă din prima aici,treci la sonda din rezervor.Dacă nici atunci nu se rezolvă.....înseamnă că își cere dreptul la remat! biggrin.gif tongue.gif
DrV
Cum zice si colegul, dat bordul jos. La mine problema a fost o dioda arsa, o gasesti chiar in dreptul indicatorului de benzina, pe spatele placii.

[attachmentid=1628069511] [attachmentid=1628069512]

Eu am schimbat-o cu una cu specificatii identice, am avut noroc si s-a putut citi.
Iulikk
... sau:
romanvs
Aceasi problema o am si eu,nu imi mai indica ceasul de la benzina. sad.gif
Bicicleta galbena
Mda, de vreo luna de zile si mie imi face figuri... o sa vad cum scot bordul sa vad ce e.
DrV, daca mai ai notat, spune-ne ce dioda e aia.


Adrian Frigo
Aia e o diodă zenner,de 8 volți(tip 8v2)... smile.gif

Mai concret,lipiturile cu probleme:[attachmentid=1628069580]

Bicicleta galbena
Ms Adi, poate imi fac timp in we si-l dau jos, apoi fuga pe Maica Domnului la electronice.



DrV
Singura informatie pe care o mai am e aceasta
[attachmentid=1628069585]
Adrian Frigo
Deci se pare că dioda din ceasul de solnițză e de 8 volți,nu de 12(ca la SN). smile.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.