Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Papuc diesel cu motor si cutie bmw/mercedes
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
valinsky
Salutare..
Va rog de pe acum sa va abtineti de la comentarii de genul "nu o sa reusesti" sau "nu merita"
Detin un papuc diesel 2006 cu propulsie caruia as vrea sa-i pun un alt motor. M-am gandit la un motor de bmw care bineinteles e tot longitudinal...
As vrea sa ma ajutati un pic in alegerea motorului...eu m-am gandit la cel de 2.0/150cc benzina ...dar nu stiu exact daca incape ..acesta fiind in 6 cilindri ...nu am gasit pe nicaieri dimensiuni ale motoarelor ca sa pot face comparatie intre cel f8q si cel de bmw...dar ar fi si varianta celui de 1.6/90cp tot benzina de pe pisicuta ('94-'99).
Ar mai fi ca varianta 1.8 benzina ..dar astea sunt valvetronic si am inteles ca au probleme.
Stiu ce presupune asta ...cablaraie, ecu ...tot rahatul ...fac asta din pasiune nu dintr-o necesitate si nu e un proiect de azi pe maine.
Va multumesc.
freddybb
pe vremea lui ceasca era un banc
Intrebare la radio Erevan:
-se poate construi comunismul in Elvetia?
raspunde R Erevan:
"se poate dar ar fii pacat"
cu proiectul tau problema se pune in modul urmator, se poate dar daca n-ai cunostiintele necesare iti va fii aproape imposibil, iar daca insisti in momenul in care vei ajunge la final, ai sa vezi ca n-a meritata efortul, f multe lucruri ar fii trebuit sa faci altfel si poate ai sa ajungi in situatia sa nu-l poti omologa, nu-i imposibil, dar nu-i un lucru pe care sa-l poti face fara cunostiinte solide, de proiectare, mecanica, rezistenta materialelor, electricitate, si nu in ultimul rand de legislatie, trebuie redimensionat sistemul de franare, directie, racire, suspensie, etc, reproiectat inst electrica!!!
oricum iti doresc mult succes!!
valinsky
Asa este ...nu va contrazic ...dar rugamintea mea era alta ...multumesc oricum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.