Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Supernova Rapsodie 2001
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Vasea30
Dupa ce a stat in parcare ~ 10 luni, am schimbat la ea:

- placute frana
- discuri frana
- 3 filtre
- ulei
- diverse indreptari ici-colo

- am reparat alternatorul
- am facut asigurare pe 6 luni si rovigneta pe 3 luni
- am facut ITP-ul

total afacere - 1.200 lei


Ieri, mi s-a rupt cablu de acceleratie. Stie cineva unde-l pot gasi, cica nu se mai fabrica de peste 1 an de zile sad.gif

Multumesc frumos de ajutor !
bucatzel
Cablu, prin magazine mai obscure, sau vezi daca nu-i compatibil ceva reper de clio.

L.E. Cand mai ai probleme de genul topicului dublat, apasa butonul de report cu incredere, ca se afla mai rapid de problema.
Vasea30
Am rezolvat cu noul cablu de acceleratie de la Supernova. Se potriveste de la CLIO 2, are aceiasi prindere, doar ca este mai scurt cu jumatate de metru, pret 35,00 lei smile.gif Multumesc tuturor de ajutor !
Vasea30
Azi am cumparat ( pregatim masina pentru o plimbare in concediu ) :

- 2 stergatoare grafit = 20 lei ambele
- Nuca schimbator viteze = 18 lei, de Logan
- Pastila prindere oglinda inteior = 1,50 lei
- Sistem deschidere usa sofer din interior = 29 lei

Dupa salar, mergem la mecanic sa vedem ce mai trebuie schimbat smile.gif
Vasea30
Merge direct, fara alte modificari, acest radio-mp3 la mine ?

https://altex.ro/radio-mp3-auto-sal-vb2200-...minare-albastru
Adrian Frigo
De ce n-ar merge? smile.gif
Bwwlan
Poate nu-i CAN-BUS si descarca bateria smile.gif
BoR
Dacă tot e jurnal de bord, postează și câteva fotografii cu mașina.
Vasea30
Am poze din 2008, cand nu era atacata de rugina sad.gif

Azi, am verificat-o pe elevator si trebuie sa schimb:

- Amortizor spate = 2 x 100 lei
- Toba finala = 90 lei
- Colier = 2 x 4 = 8 lei
- Tampon esapament = 2 x 3 = 6 lei
- Tampon motor = 55 lei
- Rulment spate dreapta = 69 lei
- Bucsa brat bascula = 15 lei
- Flanse cap amortizor fata+rulment = ( 78+18 ) x 2 = 192 lei

Total = 635 lei

Manopera = 400 lei

O pregatim pentru un drum spre mare !
Vasea30
Am fost anul trecut la Costinesti, am parcurs ~ 1.200 km, treaba a mers ca pe roate smile.gif

Luna aceasta expira ITP-ul, asa ca, am inceput sa lucrez la rugina. am gasit 2 baieti buni in zona DANCU, au taiat din aripi, praguri, au raschetat toata capota de pe care a sarit lacul, am schimbat filtre, ulei, placute frana, dat cu antifon negru pragurile, cu vopsea neagra jantele, diverse mici reparatii, si azi, la ITP, nu au iesit noxele sad.gif

Daca masina mea, care arata okydoky nu trece de noxe, pai ce sa mai zic de altii, care o au intr-o stare mai nasoala..........

Mi s-a recomandat sa:

- schimb evacuarea / sa astup toate orificiile

- sa curat / schimb sonda lambda

- sa pun benzina EFIX 100

- sa schimb bujiile / verificare sau schimbare fise, si poate, trec sapt viitoare !

Pana acuma m-a ajuns asa:

- Nitrodiluant – antifon negru 3,50 kg = 23 lei
- Contact - motoras tasnitoare parbriz = 17 lei
- Chit fibra cutie mica = 1+1 = 22 lei
- Burduf planetara rota dr fata – 31 lei
- Lichid frana DOT 4 = 8 lei
- Placute frana = 29 lei
- Gaslat rosu – chit etansare toba = 17 lei
- Filtru ulei = 12 lei
- Filtru aer = 10 lei
- Ulei ELF 10w40 – 4 litri = 63 lei

- Smirghel = 14 + 10,50 = 24,50 lei
- Chit normal + fibra = 13+23 = 36 lei
- Raclete geam – spacluri metal margine plastic = 7 lei

- 400 ml vopsea la cod culoare + intaritor / diluant + lac = 133 lei. Cod 61033 – albastru catifea
- Penson pt antifon 5 lei
- Folie + banda protectie = 3 lei
- Benzina ECTO SPORT 98 LUKOIL = 10 litri + aditiv benzina 2+2 = 86 lei
- Piulite, saibe, folie autocolant, solutie parbriz = 13 lei

=============

Daca e sa cumpar, ma mai ajunge asa:

- sonda lambda, functie de mufa = 150 lei
- toba intermediara = 101 lei
- bujii = 8 lei bucata
- fise noi = 62 lei setul


sper sa dea Bunul Dumnezeu sa-l trec si......................... cu parere de rau, imi trebuie ~ 2.000 euro pentru alta masina, macar un Logan / Opel astra g / ford focus........

pacat, ca Supernova a fost superba smile.gif sad.gif


26 May 2018, 20:03:
POZE => http://www.daciaclub.ro/galerie/index-108207.html
Iulikk
Ce nu a iesit la noxe?
Vasea30
N-au iesit mai multe valori, n-am stat sa ma uit in ecran................ n-am avut rabdare, de 3 saptamani imi mananca ficatii ipt-ul.
am fost la revenire, i-am explicat ce modificari am facut, dnul mecanic nervos, mi-a explicat ca valorile sunt apropiate........... si ca trebuiau schimbate semeringurile la supape.

am sunat nevasta si mecanicul meu, si am luat hotararea sa retrag masina, i-am explicat domnului ca vrea hartie de la el, ca sa refac itp-ul in alta parte.

suparat/ofensat, dupa 30 minute vine cu viza sad.gif

============

Cred, e posibil sa aiba dreptate, ca sa nu functioneze catalizatorul........... devenisem poluatorul nr 1 al Romaniei........... in fine, dupa 3 sapt de munca la masina, am readus-o pe rori, in trafic.

fata de altii cu 2-5 masini inutile in curte/parcare, eu chiar TREBUIE sa ma misc, si stiu ca am masina buna.

Doamne-ajuta la toata lumea!

Vasea30
Baietii din Dancu au terminat alt proiect, reconditionare DACIA LOGAN =>

https://www.facebook.com/profile.php?id=100...10461358&type=3
bgdrenault
Ce fac ei acolo, fac multi. Important de vazut peste 7-8 luni daca reapare rugina. Sunt piese care mai degraba trebuiesc inlocuite, nu sudate, gen portiere.
Vasea30
Operatiuni in iunie-iulie :

- am avut aprins becul de “ulei” si “!” de la frana = am schimbat bobina, era scurt si trecusem prin 2 balti mari din oras sad.gif

- am schimbt rulmentii pe spate si am pus un colier la toba intermediara.

- mi-am luat stingator, stergatoare si trusa, noi + odorizant = 96 lei la MICROTOP

- Am luat de la PROINVEST, 4 anvelope vara VIKING by Continental + valve noi + echilibrat = 600 + 70 = 670 lei

Si.......... am fost la mare !!! cine vrea sa stie preturi, locatii , cazare, ruta.......... poate arunca un ochi pe forumul meu:

http://daimyo.ro/index.php?PHPSESSID=ng3nn...518.msg2538#new

Drumuri bune cheers.gif
Vasea30
Am gasit bonul cu preturile de la ultima postare, cele corecte sunt asa:

- Stingator = 7 lei
- Stergatoare = 2 x 11 lei
- Trusa medicala = 29 lei
- set sigurante = 2,50 lei
- odorizant auto cu clema, pt gura aerisire = 16 lei

Week-end magic smile.gif
Vasea30
Yuppy, trebuie sa ma pregatesc iar de ITP, expira la inceputul lui iunie............. off sad.gif
Vasea30
Am fost la mecanic si am verificat masina, partea de bucse este buna, idem placute frana. Am cumparat de la micro-top =>

- amortizoare fata ASAM – 2 ani garantie = 2 x 113 lei + flansa amortizor = 2 x 78 lei
- - amortizor spate dreapta – iar curge – 83 lei
- - pipa bieleta fata ( capat bara dreapta fata ) = 23 lei
- TOTAL = 488 lei

- Manopera = 250 lei

Urmeaza:
-
- De luat stergatoare noi, 11 lei buc
- De facut OZONIZARE , apoi de spalat int+ext si montat husele NOI

Doamne-ajuta !
Vasea30
A gasit si a schimbat:

- Un Arc fata + 2 x rulmenti amortizor fata = 75-90 lei bucata de nou + 2 x ( 20-35 ) lei

Doamne-ajuta !
Vasea30
Am executat la ea:

- schimb anvelope de vara = 72 + 8 = 80 lei

- spalat int+ext si montat husele NOI = 5 fise x 5 lei = 25 lei

Ne pregatim zilele astea de ITP smile.gif

Doamne-ajuta !

S-ar putea sa fie ultimul ITP la ea, trebuie sa ne gandim la altceva, mecanic masina e execelenta, pacat de caroserie.............. poate un Megane 2 cu euro 4, motor benzina!

Sa fie primit !
OVIDIUS
Am avut si eu o SN "Clima" fabricata 2002. Buna masina. Am luat-o cu 3500 de euro prin 2004 si in 2007 am vandut-o cu 3750 de euro. Deh...ce vremuri. Dupa ce am vandut-o am tinut legatura cu noul proprietar (jandarm de meserie) si imi tot spunea, ani de zile, ca e super multumit de ea. (avea si garaj). Motor/cutie excelente. Aspect la fel. Intr-adevar, pacat de tabla...
Vasea30
Stiu, ma doare sufletul.......

Am luat itp-ul, masina fiind in stare foarte buna tehnic, ideea este ca trebuie reparata podeaua, e atacata de rugina, altfel, mai merg cu ea maxim 1 an sad.gif

Stie cineva cine ma poate ajuta, in orasul/judetul IASI.............. stiu era un domn prin Letcani care lucra la caroserii de Dacia.

Multumesc frumos !
bgdrenault
Pai baietii aceia din Hoboca nu te mai ajuta?
sobolan
daca se astupa rugina cu kit mai tine....un sezon....sau plasa de tantari+kit,o tencuiesti=bomba radmasa.gif ...poti sa-i dai si o mana de glet.
BoR
Daca sasiul nu este afectat de rugina, rezolvi la tinichigiu prin petice de tabla, apoi aplicat inhibitor de rugina, grund si antifon. Numai daca intentionezi sa faci o lucrare de durata. Chitul aplicat peste rugina este o prelungire a agoniei.
Vasea30
Nu stiu cat e de afectata podeaua, iar baietii din Dancu nu au elevator. Sasiul, posibil sa arate rau.............. ideea e ca anul trecut am lucrat la caroserie de la praguri in sus............. ma doare sufletul, dar trebuie sa recunosc ca e timpul s-o schimb.
Acuma caut megane 2 sedan/break sau scenic 2, 1.6 benzina!
Doamne-ajuta!
Vasea30
Din pacate expira luna asta ITP-ul si nu mai bag bani in masina, cautam solutii sa luam altceva !

Cine are nevoie de masina sau pt tichet rabla, am pus anunt pe net:

http://daimyo.ro/index.php?topic=1151.0

Multumesc frumos !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.