Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pro sau contra USR
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144
nasty
"O nouă forță politică, care aduce sub aceeași umbrelă ONG-uri și candidați independenți, se naște în aceste săptămâni. Noua mișcare va participa la alegerile parlamentare din toamnă.

Sub titlul "Noile partide democratice au decis crearea unei platforme politice comune", Initiativa România, o mișcare născută "spontan" imediat după revolta stradală din tragedia Colectiv, anunță că peste 70 de persoane s-au întâlnit la Predeal, în 25-26 iunie și au decis "crearea unei platforme politice comune care va participa la alegerile parlamentare din 2016".

"Detaliile tehnice ale construcției (forma legală de colaborare, memorandumul de colaborare, grila de integritate și detaliile programatice) vor fi decise în săptămânile care urmează. Viitoarea construcție este deschisă tuturor românilor și grupurilor civice care cred în lege, integritate, competență, responsabilitate și transparență și doresc să se implice pentru schimbarea în bine a României", se mai arată în comunicat.


Deoarece chiar e un pericol pt parlamentul de borfași, impotriva mișcarii va începe războiul informațional care reprezinta crearea de realitati alternative prin pervertirea adevarului obiectiv - realizat pe baza datelor, faptelor si argumentelor concrete - rastalmacirea lui prin utilizarea unei combinatii de elemente, fapte si bucati de adevar selectate, interpretate, combinate cu rationamente alterate prin utilizarea de silogisme, sofisme, propaganda, interpretare fortata, totul impanat cu o multitudine de minciuni.
marksman
Aoleu, ti-ai dat foc la valiza! Sunt curios cat dureaza pana apare unu' sa-ti spuna ca esti postac.
nasty
Mai degrabă antipostac
Han Solo
Eu cred ca întrebarea, la momentul asta, este dacă trece sau nu pragul electoral. Eu cred ca nu. Dacă au nervii tari si plămâni buni, s-ar putea să conteze la următoarele alegeri. Eu iară zic ca nu.

Partide din astea 'spuma mării' au mai fost. Nu văd de ce usr ar fi diferit.
DragosP
1. Ce treabă are oengeu cu politica, doar Soros știe.
2. Până la "parlamentul de borfași" mai că s-ar mai fi putut citi...
Serje
QUOTE(Han Solo @ 6 Jul 2016, 09:50)
Partide din astea 'spuma mării' au mai fost. Nu văd de ce usr ar fi diferit.
*



Care o mai fost?
Han Solo
M10 de exemplu.
corbex
Contele Zambra Iosipescu...
Serje
Si legatura cu astia fiind care?
Astia deocamdata is toti noi ... nu esuati din alte partide. Inafara de niste nevertebrate cine o putea lua in seama pe macovei? Cat fu ministru toate bune, apoi i-o dat cu flit cand sa candidezela presedentie ... si asa o descoperit ea ce rai is cei din clasa politica.
nasty
QUOTE(Han Solo @ 6 Jul 2016, 08:50)
Eu cred ca întrebarea, la momentul asta, este dacă trece sau nu pragul electoral. Eu cred ca nu. Dacă au nervii tari si plămâni buni, s-ar putea să conteze la următoarele alegeri. Eu iară zic ca nu.

Partide din astea 'spuma mării' au mai fost. Nu văd de ce usr ar fi diferit.
*



La o prezență la vot de 30%, câștigă PSD detașat, dar toți cei care s-ar prezenta la vot ca diferență până la un maxim posibil în România de 60% ar vota cu alte partide, inclusiv USR, deci ar intra în parlament.
DragosP
De unde știi?
nasty
QUOTE(corbex @ 6 Jul 2016, 08:59)
Contele Zambra Iosipescu...
*



Se pot face comparații?!
b76bgaarh
Soros, acum avem și partid.

Ps mișto remarca numele spune tot.
nasty
QUOTE(DragosP @ 6 Jul 2016, 08:51)
....Până la "parlamentul de borfași" mai că s-ar mai fi putut citi...
*



http://www.comisarul.ro/articol/cutremur/m...asi_789317.html
b76bgaarh
Ca tot se vorbea de o comparație. E ppdd în varianta feisbuc.
Han Solo
usr nu poate lua pragul electoral, cam in niciun scenariu, pentru ca in afara bucurestiului are notorietate fix zero. n-au nici reprezentare la nivel local, nici oameni verificati. cu uninominal pur avea sanse sa trimita ceva in parlament, daca isi alegea bine personajul si colegiul.

daca reusesc sa traverseze desertul pana in 2020, atunci ar putea avea sanse. insa e greu de tot sa te tii de un proiect pe termen atat de lung. multi din ei au deja alte treburi si dupa momentul de entuziasm colectiv isi vor vedea de ale lor, o parte din cei mai 'rasariti' vor fi ofertati de altii etc. daca mai pun si de o 'batalie' pentru sefia partidului, prin 2018, s-a dus totul pe copca biggrin.gif

neumann
PLm, asta e diversiunea cand cioloj schimba cate 4 ministri la 3 zile? Sau asta e antipartidul in care se inscrie actualul premier?

A, da, ma scuzats, uitasem de aia cu tineri frumosi da' cam prosti.
M.C.
QUOTE(marksman @ 6 Jul 2016, 10:39)
Aoleu, ti-ai dat foc la valiza! Sunt curios cat dureaza pana apare unu' sa-ti spuna ca esti postac.
*


Si ce,nu e? tongue.gif icon_mrgreen.gif
ady77
QUOTE(nasty @ 6 Jul 2016, 09:37)
în 25-26 iunie și au decis "crearea unei platforme politice comune care va participa la alegerile parlamentare din 2016".
*


Nu o anuntase Nicu Sordan imediat dupa locale?
RZV
Pana una-alta daca or fi disponibili pana la alegeri, si or avea candidati cat de cat curati si integri pe unde ma duc io la vot, o sa-i votez cu doua maini.
Chiar daca n-au sanse, macar stiu ca n-am votat vechea clica mafioto-comunistoida derivata din FSN (PSD - P(D)NL - ALDE - etc.), sau UDMR (care e aceeasi clica mafiota, dar de alta limba).
In momentul asta, cred ca mi s-ar usca instant mana in care tin stampila daca as indrazni sa ii votez pe oricare din aia care au fost pana in prezent la putere.
Si trag nadejde sa fie multi ca mine.
george_scala_2004
QUOTE(RZV @ 6 Jul 2016, 11:31)
Pana una-alta daca or fi disponibili pana la alegeri, si or avea candidati cat de cat curati si integri pe unde ma duc io la vot, o sa-i votez cu doua maini.
Chiar daca n-au sanse, macar stiu ca n-am votat vechea clica mafioto-comunistoida derivata din FSN (PSD  - P(D)NL - ALDE - etc.), sau UDMR (care e aceeasi clica mafiota, dar de alta limba).
In momentul asta, cred ca mi s-ar usca instant mana in care tin stampila daca as indrazni sa ii votez pe oricare din aia care au fost pana in prezent la putere.
Si trag nadejde sa fie multi ca mine.
*



Indiferent cine candideaza, castiga sau pierde stapanii din umbra nu pierd niciodata...
corbex
Cum sa n-aiba candidati curati? Duamna Clatita se spala zilnic. Sa nu-i ramina miine mirosul spagii de azi.
@RZV: sint multi ca tine, dar cu alternativa prezentata de Nasty mai bine-si taie miinile. Niste fomisti care,dupa ce-s nenorociti mai sint si saraci.
RZV
Vad ca propaganda incepe sa-si dea drumu'. sleep.gif

Bagati baieti, ca partidu' (cititi aici ce vreti voi) va vrea neobositi, de veghe la bunastarea lui.

@Corbex
Si ce alternativa avem, altfel? Asa, punctual, cu cuvintele tale.
Han Solo
da, da, badia face propaganda pesede de cand il stiu icon_mrgreen.gif
corbex
Daca mie mi te adresezi, te ostenesti degeaba. Haina ONG-urilor pute la fel de urit ca jiletca lui Catavencu. Poate optimistul din tine sa creada altceva dar,dupa mine, n-avem nici macar o umbra de alternativa. A, ba da, cineva din Jibou a inventat cadelnita electronica. A si fost testata intr-un numar de biserici.
b76bgaarh
adica george scala e propaganda, oau.

ps. mos corbex (vorba aia cu cine nu are batrani i se aplica) a facut cel mai bine radiografia aceste miscari de giga contra.
M.C.
QUOTE(Han Solo @ 6 Jul 2016, 12:45)
da, da, badia face propaganda pesede de cand il stiu  icon_mrgreen.gif
*


02:15 tongue.gif icon_mrgreen.gif
RZV
Boon...deci avem pana acum:

Mooe PSD
Mooe P(D)NL
Mooe ALDE
Mooe UDMR
Mooe alte partide nementionate mai sus
Mooe USR

S-a demonstrat ca formatiunile politice existente nu sunt capabile de reforma din interior, se vehiculeaza ideea ca in spatele tuturor celor care apar sunt interese oculte (ongisto-soroiste, fomiste, sarace (?)), ce ramane atunci?

Care e alternativa? Ce facem la alegeri, cu cine votam? Concret daca se poate.
Serje
Mai bine votezi pe aia care știi sigur că o să fure decât pe astia care doar presupunem că o să fure... radmasa.gif
DragosP
QUOTE(corbex @ 6 Jul 2016, 11:46)
Haina ONG-urilor pute la fel de urit ca jiletca lui Catavencu.
*


up.gif Ai spus-o aproape la fel de bine ca mine. rolleyes.gif
corbex
Inca mai exista copaci.Fiecare cetatean cu responsabilitate civica isi poate alege o craca. Funia va fi de plastic, cinepa inca nu s-a relegalizat.
b76bgaarh
QUOTE(Serje @ 6 Jul 2016, 10:54)
Mai bine votezi pe aia care știi sigur că o să fure si fac ceva decât pe astia care doar presupunem că o să fure...  radmasa.gif si sunt giga contra la orice nu e al lor
*




scrisul inclinat sunt adaugirile mele.
neumann
si un linc, aceeaji macovei cu alta palarie frantuzeasca. Tipu' zice ca ar fi mana americanilor, pn spatele papujarilor.

http://metropotam.ro/publiciq-editoriale/d...-art0054021903/
Serje
Și care-i legătura între ăștia și Macovei? Aia era tot ce critica ea... comunistă o fost, la putere o fost...
DannyY
Cine e usereii astia si ce vrea ei? blink.gif
DragosP
Cum cine? Tinerii frumoși și liberi.
DannyY
A, ei. Gata, lamurit, merci.
DragosP
up.gif
Cei cu doleanțele.
Han Solo
aia pro sunt pro pe motive de "vreau sa cred cu disperare".

aia contra sunt contra pe motive de clisee mai mari si mai multe decat aia pro.

problema e ca la mijloc nu e mare lucru.
Garett
QUOTE(nasty @ 6 Jul 2016, 09:37)
... peste 70 de persoane s-au întâlnit la Predeal...
*


Au stofa de partid, asta-i clar! tongue.gif
Ei la Predeal, pesedeul la Puflene, peneleul naiba mai stie pe unde da' musai de la 4 stele in sus!
Cum naiba nu se poate cristaliza o forta politica "alternativa" pe o terasa la o bere sau pe internet?
DannyY
Pai tu unde voiai sa se intalneasca, la Pechea?
Garett
Habar n-am, mai sunt terase in Herastrau pe malul lacului?
corbex
Daca ar fi reprezentat viitorul si n-ar fi fost niste papagali neputinciosi, s-ar fi dus macar in Elvetea. Sa nu stringa ei nici de doua rezervoare de benzina?
Unde-ti poti clarifica mai bine doctrinele politice decit la Davos?
Pesedeul s-a dus in Bulgaria in speranta ca bratul lung al securitatii nu ajunge pina acolo, sa le puna microfoane care filmeaza.
ady77
QUOTE(corbex @ 6 Jul 2016, 13:02)

Pesedeul s-a dus in Bulgaria in speranta ca bratul lung al securitatii nu ajunge pina acolo, sa le puna microfoane care filmeaza.
*


Cu toate asta ai ajuns si acolo tongue.gif
Garett
Stai bre, ca-s deocamdata bilderbergi doar in vis! rolleyes.gif
Sa mai creasca si ei nitel si pe urma pot visa la Davos!
Doar daca ii ia tata-soros pe post de paji!
ady77
Eu tot nu pricep cum au hotarat ceva in 25-26 iunie, iar Nicu Shor Dan a anuntat in 05.06.2016?
O fi tata omidu'?

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-210548...i-parlament.htm
corbex
QUOTE(ady77 @ 6 Jul 2016, 13:14)
Cu toate asta ai ajuns si acolo  tongue.gif
*


Dovada ca putea economisii banii publicului ducindu-se la bufetul garii Videle. Aia sigur n-au microfoane.
Han Solo
fratsiwer, daca in asta consta mana lunga a lu' soros in ro, bajeatu' e bicisnic rau.
corbex
Nicusor Dan s-a implementat in politica fix ca un Android pe Nochea.
bucatzel
QUOTE(RZV @ 6 Jul 2016, 11:51)
Care e alternativa?
*



Votul 100% uninominal, pentru inceput. nu sferto-semi-tot-cum-vrea-partidu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.