Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu pot regla corect farurile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
qestro
Recent am schimbat ambele faruri dn cauza ca tot plasticul din ele era farmitat, si nu reusesc sa le reglez sub nici o forma. Daca reglez faza scurta la aceeasi inaltime, faza lunga, mai ales pe partea stanga bate prea jos si intr-o parte. Daca reglez farul ca faza lunga sa bata bine, faza scurta ii orbeste pe cei din fata.

In concluzie faza scurta lumineaza mai bine decat faza lunga. Mai mult de 60 km la ora nu pot merge, pentru ca nu vad destul in fata. Ultima data am mers 300 km noaptea si a fost foarte solicitant, mai ales ca facusem inca 400km pe timp de ziua, mers 12 ore continuu. Le mai aprindeam si pe cele de ceata, dar nu prea erau bucurosi cei din sens opus, si oricum nu vedeam cu mult mai bine.

Am schimbat mai multe becuri, dar degeaba. In afara de a cauta alt far ce optiuni as mai avea?
dstdan
Complicat. Un compromis intre cele doua faza. Si sincer, faza lunga o folosesti doar max. 10 %, la abundenta de masini de pe drumurile patriei, si nu numai.....sau doar daca mergi pe drumuri comunale si judetene. Drumuri bune.
bygy007
reglezi farurile doar pe faza scurta
sebymesteru
Schimba becurile cu unele mai de calitate. De care ai,de-alea chinezesti "Blue Xenon"? Daca farul e nou si nu poti regla fascicolul e clar ca becurile alea au flansa de fixare aiurea si bate faza aiurea in pom. Era o metoda postata de PH-06-BOA,cu dezlipirea flansei si relipirea dupa proba in far si focusarea in punctul optim,dar nu stiu daca se renteaza,la 20-30 de lei gasesti becuri bunicele.
qestro
Becuri aveam de cele ieftine de pana in 10 lei. Astazi mi-am cumparat 2 becuri din Lidl, ca sa am doua la fel, +50% mai multa lumina, produse in Germania, tot astazi le-am si pus, si am o lumina ceva mai puternica. Legat de becurile de calitate am auzit tot felul de pareri, cum ca se ard repede, sunt scumpe, si nu lumineaza cat se specifica.

Am dat si farurile jos, le-am spalat...analizat iar problema nu era de la faruri sau becuri. Cand actionam faza scurta, aveam faza lunga pe stanga si faza scurta pe dreapta. La faza lunga situatia se inversa.

Am umblat la tablou si am inversat mai multe fire si acum pare sa mearga bine.

Acum vreo 4 luni am facut niste prelungiri la firele de la tablou si le-am grupat asa cum le-am gasit, lipite firele in perechi si prelungite rand pe rand, ca sa nu pierd "firul", si nu-mi explic de ce a trebuit sa inversez vreo 2 perechi ca sa mearga. Oare e posibil sa fi fost din alta parte problema?

Spuneti-mi si mie daca in mod corect la faza lunga ramane aprins doar filamentul de faza lunga, iar cel de faza scurta se stinge. Intreb pentru ca am reusit sa le aprind pentru scurt timp pe amandoua, desi cred ca filamentele ar trebui sa se aprinda alternativ.

La dacia mea din 98, stiti cumva daca a venit din fabrica cu relee la faruri, si eventual pe unde sunt amplasate?
MuciX
Daca iei becurile din gama "standard", de exemplu Osram original, rezista la fel de mult ca orice bec de calitate. Daca vrei gama cu plus de luminozitate "nightbreaker" si echivalent, atunci da, durata de viata (poate) avea de suferit.
sebymesteru
Cand comuti de pe faza scurta pe faza lunga de exemplu,filamentul de faza scurta trebuie sa se stinga. Le poti aprinde pe ambele dar nu e indicat pentru ca se va buli blocul de lumini si posibil si becurile. Avand in vedere ca am avut 3 dacii pana acuma,88,96 si 99 si pe nici una n-am avut relee de lumini,tind sa cred ca pe daciile autohtone nu s-au montat de fabrica relee pentru lumini. Poate pe cele de export,dar nu bag mana in foc. Intradevar,becurile alea cu n+ luminozitate se duc mai repede,deoarece filamentul e putin supravoltat,n-ai cum sa scoti mai multa lumina din ele altfel. Implicit le scade si durata de viata fata de unul normal. Cu cat....asta numa aia care le-o dat mana sa isi ia asa ceva pot sa-ti spuna. De curand le-am schimbat si eu pe ale mele cu 2 H4 de la Botari,ceva italienesti,alese din o gramada din Kaufland ca sa fie flansa becului cat de cat perpendiculara pe soclu. Sunt multumit de ele,chiar lumineaza bine la 24 de lei cat or costat.
maho
QUOTE(sebymesteru @ 5 Aug 2016, 00:28)
Cand comuti de pe faza scurta pe faza lunga de exemplu,filamentul de faza scurta trebuie sa se stinga. Le poti aprinde pe ambele dar nu e indicat pentru ca se va buli blocul de lumini si posibil si becurile. Avand in vedere ca am avut 3 dacii pana acuma,88,96 si 99 si pe nici una n-am avut relee de lumini,tind sa cred ca pe daciile autohtone nu s-au montat de fabrica relee pentru lumini. Poate pe cele de export,dar nu bag mana in foc.

La a mea (4 ochi - masca subtire) pe lunga se aprind ambele filamente, daca nu se aprinde vreun bec pe scurta dar merg toate 4 pe lunga (unul cu un filament), atunci becul ala e ars la filamentul de scurta.
L-am ajutat mai demult pe un vecin care-a avut un 1310 cu masca groasa (cred ca '87 sau '88), avea releu de lumini (nu stiu daca exemplarul fusese pt. export, dar nu mi-a zis nimic de genul asta), tocmai la ala avea o problema (contact prost la o mufa) de nu-i mergeau luminile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.