Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Berlin, Postdam, Niederfinow si Dresda
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Lord Hades
O treaba mișto in frankfurt e ca poti "naviga" la pas folosind clădirile înalte ca repere. La nivel de strada gps telefon cam da rateuri. Am condus toata gașcă dr nemti folosind metoda mea, ăștia cu gps in mana ma duceau aiurea. Cand au vazut hotelul am citit admirație in ochii lor.

Mucix te invidiez putin. Mi-am dorit să mă mut în DE ... Nu am avut destul curaj sa imi asum anumite riscuri ... Sau poate nu a fost ss fie. Cand am avut prilejul eram prea copil ca sa inteleg ce oportunitate mi se oferă. Acum am prea multe obligații familiale ca sa accept orice oferta... asa ca raman doar cu un mare regret si cu amintirile frumoase.

Daca mai ajung vreodata in frankfurt si iti face placere, poate iesim la o heffeweissen pe malul râului. 😁
MuciX
Desigur. Încercăm și un ebbelwoi (vin din mere, acru de zici că bei oțet), sa nu zicem că nu ne supunem obiceiurilor locale.

QUOTE(Lord Hades @ 28 Mar 2021, 07:35)
Cand am avut prilejul eram prea copil ca sa inteleg ce oportunitate mi se oferă.
*


La fel mi-am zis și eu, dar dacă veneam mai devreme nu îmi mai cunoșteam actuala soție. Consider că aș fi fost mult mai sărac daca făceam pasul asta atunci. Toate la rândul lor.
gibonu
QUOTE(einstein1984 @ 26 Mar 2021, 10:48)
In romania daca porti costum spre casa de la birou pe la ora 17 a doua zi nu-l mai porti. Ori de la praf, ori de la faprul ca il uzi de la trabspiratie daca e vara. dar puteti visa.


Nu-i chiar asa.
Stiu, la modul direct, nu povesti, un caz de director general [CEO pentru limajul de facebook] provenit dintr-o tara membru fondator al UE care venea [e drept, nu zilnic] la birou, in costum pe bicicleta. Iar bicicleta era una de oras, obisnuita, cumparata de la Dechatlon.

Am spus "venea" pentru ca este vorba de perioada pre-covid.

Corpul se obinuieste cu efortul, dupa ceva timp nu vei mai transpira, obosi excesiv, etc.
Ca sa ramanem on-topic, zecile [uneori sutele] de biciclete pe care le vezi parcate pe langa garile din Germania nu apartin strict unora care concureaza la Iron Man.


28 Mar 2021, 23:47:
QUOTE(Lord Hades @ 26 Mar 2021, 11:04)
Unde naiba sa te dai cu bicla in românia prin orașele mari? Tre sa fii masochist.


De 3 ani merg zilnic cu bicicleta in Bucuresti. Nu ma consider masochist. Mai degraba idealist.

QUOTE(Lord Hades @ 26 Mar 2021, 11:04)
Bre gibonule matale te plimbi acum prin nemtia sau povestești din amintiri? Imi e neclar.


In completare la ce a raspuns deja @Mucix, povestea de acum este a turei din septembrie 2019. Fiecare postate insotita de mai multe poze incepe cu ziua si data in care au fost facute pozele.


28 Mar 2021, 23:51:
QUOTE(MuciX @ 26 Mar 2021, 11:52)
@gibonul: putem discuta despre ce am observat legat de trafic, soluții și cultură de biciclete, dar probabil că nu aici.


Cred ca poti expunde aici, pe scurt, cateva exemple de la Frankfurt.



28 Mar 2021, 23:59:
QUOTE(dizzy @ 27 Mar 2021, 10:53)
Am folosit biciucleta 'before it was cool ' pe post de masina in oras.
Consider ca am nevoie de un schimb de haine si un dus la destinatie ca sa ma simt bine si sa nu candesc.


Stiu [direct, prin oameni care lucreaza acolo] trei firme importante din Bucuresti [provenite de Europa civilizata] care au facut dusuri pentru salariati, tocmai in ideea de a-i incuraja sa vina la munca cu bicicleta.


29 Mar 2021, 00:03:
QUOTE(MuciX @ 27 Mar 2021, 11:32)
Apropos, pe HBO Go este un serial nemțesc. Unele scene sunt filmate in Frankfurt și chiar sunt niște imagini super mișto. Recomand, deși puțin cam dramatic pe alocuri, e chiar mișto. Nu e arătat in film, dar în clădirea în care locuiește protagonista ai lift care te duce cu mașina direct in living.


Cum se numeste serialul?


29 Mar 2021, 00:05:
QUOTE(MuciX @ 27 Mar 2021, 15:26)
Să revin ontopic. Din ce am apucat să bârfesc la birou, Berlin e si el printre orașele care fie îți plac, fie îți repugnă.


Stiu si eu oameni [romani] care au fost dezamagiti de Berlin si au ajuns la concluzia ca acolo nu este nimic de vazut. Ma rog, fiecare cu parerea lui.


29 Mar 2021, 01:01:
---------------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019

250 de kg, carate cu bicicleta electrica.

[attachmentid=1628126654] [attachmentid=1628126655]

Pragmatism german.

[attachmentid=1628126656]

Nutella la kil. N-am luat.

[attachmentid=1628126657]

Sediul central al lui Deutsche Bahn, vazut pe lumina.

[attachmentid=1628126658] [attachmentid=1628126659]

Gramada de biciclete in spatele uneia dintre cladirile de birouri din Potsdamer Platz.

[attachmentid=1628126660]

Reprezentanta BMW [moto] din Berlin.

[attachmentid=1628126661] [attachmentid=1628126662]

Nu m-a impresionat deloc, chiar foarte slaba oferata la echipament si accesorii.

Pista pentru biciclete, clar delimitata de trotuarul pentru pietoni.

[attachmentid=1628126663]

Diverse rute velo care treceau prin zona.

[attachmentid=1628126664]
Lord Hades
Blasfemie! Cum sa nu iei nutella la borcan de 1kg? Daca nu pentru atunci pentru prieteni 😁.

Nu stiu cum e in B cu bicla, dar te invit la BV. O sa iti treaca rapid.
einstein1984
@gibonu, eu pe motoreta fara sa fac vreun efort transpiram stand pe loc. te rog nu ma lua de prost daca la 35 de grade afara cu sacou de lana/sintetic pe tine in trafic nu transpiri deloc si nu se pune praf ca nu oi fi labrador. O fi venit omu primavara sau avea costumul la birou si se schimba.
Sunt absolut sigur ca am mai avut discutia asta.
dizzy
Așa consider care cel mai plăcut:
Vii cu bicla la munca, faci dus, te dai cu dezonorant, pui haine curate.
Și pt biciclist și pt cei din jur.
Asta cu străinii, ce sa zic, sunt destui putitori printre ei.
Îl admiram pe unul că avea un bagaj mic , până m-am prins că în cele trei zile cât a stat la noi, nu și-a schimbat cămașa.
MuciX
QUOTE(gibonu @ 28 Mar 2021, 21:43)
Cum se numeste serialul?
*


Ce buou îst doh.gif
Bad Banks e titlul in Engleza. Creca in romana e tradus "Bănci necruțatoare".

QUOTE(gibonu @ 28 Mar 2021, 21:43)
Cred ca poti expunde aici, pe scurt, cateva exemple de la Frankfurt.
*



Asta cred ca este valabil in toata Germania, dar oricine ofera locuinte, fie in chirie, fie pentru vanzare, stie ca daca nu ofera solutii pentru depozitat biciclete pierde mare parte din public. Pana acum tot ce am vazut, inclusiv in sate mici au boxă la subsol, pentru depozitare chestii care nu au ce cauta in casa. Unelte, stoc de bauturi, haine de iarna/vara, roti de masini, etc. Tot acolo de obicei se face si un spatiu de depozitare pentru biciclete. Inclusiv cladirile vechi, daca nu aveau, au fost convertite sa aiba. Bicicleta e implicita, toata lumea presupune ca ai. Spre exemplu, firma de mutari nu ne-a intrebat daca avem bicicleta, ne-a intrebat cate avem.

Cand m-am mutat aici, m-am intalnit cu niste colegi la un ci-co, toti au venit pe bicle, eu pe jos, stateam aproape de biblioteca. M-am aratat mirat ca aveau toti bicle si raspunsul la unison a fost "locuiesc in Frankfurt, fara bicicleta sunt mort".

La birou e garaj pentru masini si garaj pentru biciclete, cu rastele, cu tot ce trebuie. Sunt si dusuri.

Am colegi si colege care vin doar pe bicicleta, indiferent de vreme. Au pelerina din aia care se prinde de ghidon pentru vreme ploioasa. Vara, la 8:00 cand pleaca ei de acasa e suficient de racoare cat sa nu isi faca griji de transpiratie. Nu i-am simtit sa miroasa, iar de multe ori ii vad sosind cand imi parchez eu mobra si urca direct in birou. In plus, centrul e relativ plat, iar cladirile inalte tin umbra.

Legat de infrastructura, sunt piste de toate felurile si de agrement, dar si de "naveta":
- sunt piste separate de traficul pietonal si auto, dar relativ putine;
- majoritatea sunt impartite fie cu pietonii, fie cu masinile. Aviz turistilor, de obicei pistele de pe trotuar daca nu sunt marcate, sunt delimitate folosind un alt tip de pavaj si indicator care indica pe ce parte circula fiecare; veti primi reactii aiurea daca stati si cascati ca pieton ochii pe banda pentru biciclisti. Din punctul lor de vedere ala e locul prin care ei se grabesc sa ajunga la munca, etc. Ca paranteza nu va asteptati la ovatii de apreciere atunci cand un biciclist incurca aiurea traficul de masini. Consensul e ca mai important e biciclistul pentru trafic decat masina. In fond, el e mai vulnerabil, deci care in datoria soferului sa aiba grija;
- sunt zone fara pista delimitata, mai ales in zone vechi, sau in zone rezidentiale. Sunt indicatoare ca au voie si au voie sa circule pe interzis acolo unde strada are sens unic.

Deci in principiu tot orasul e "bike-friendly", prezenta biciclistilor e una normala. Sunt familii care nu au masina, desi au copii. Urban Arrow e ceva care face parte din peisaj. Pentru cumparaturi light au coburi pe bicla normala, dar sunt si bicle din alea cu remorca, unde cara copii, cumparaturi sau ambele.

Nu stiu care e faza, dar vad super multi pensionari pe electrice foarte scumpe. Spre exemplu in drumul spre sala am un deal de urcat, diferenta de nivel e de vreo 30m in 800m parcursi. Va dati seama ca ma umilesc aia la urcare. smile.gif Presupun ca au ceva beneficii pentru pensionari, stiu spre exemplu ca multe companii (inclusiv a mea) ofera lesing pentru bicicleta de serviciu. De fapt sunt firme cu flote, similar "Leaseplan" de la noi. Totusi, e complet diferita notiunea fata de ce stiam eu in romania de "vehicul de serviciu", taxa se plateste in functie de distanta dintre birou si resedinta + o parte fixa. In plus, masina o platesti singur, e un fel de lease, dar ei se ocupa de mentenanta si combustibil.

Un exemplu de pista relativ lunga in zona este Niddaroute. Are aproape 100 km si trece printr-o zona draguta pe langa zona unde locuim acum.

Si da, exista acele exceptii, la un moment dat m-am apucat sa ma interesez daca nu cumva e vreo derogare de la a sta la rosu pentru biciclisti, pentru ca eram mereu singurul fraier care statea pe loc. Nu exista. sleep.gif
Si ce ma deranjeaza personal e ca au voie pe DN. Großer Feldberg este cam cel mai inalt punct din zona si e mereu punct de atractie pentru cei care ies la miscare, deci in w/e e full de masini, mobre si biciclisti. E o portiune in urcare de mai bine de 20 kmp, iar limita pe drumul ala e 80 in urcare, dar evident se fac mereu niste super cozi in urma cate unor ciclisti. Plus ca printre altele e si interzisa depasirea.

Sa nu uit, tot in zona aia e un restaurant romanesc unde se mananca mici buni. Bine, de curand am gasit un altul cu mici si mai buni. smile.gif

Cam atat imi vine in minte acum. Dar ask me anything. smile.gif

L.E. gasit asta, nu e facut de mine, dar se vad pistele. Par sa fie si sectiuni din Niddaradroute.


L.L.E. mi-am mai amintit o treaba legat de costum. Nu stiu daca e neaparat conexiune directa, dar aici curatatoriile sunt afaceri infloritoare. Cam cum sunt la noi farmaciile sunt aici curatatoriile, in mai toate cartierele. Eu am de ales intre vreo 4 pe o raza de 5 minute cu bicicleta.
In afara centrului o camasa e cam 1-1.5 euro de curatat, 2.5 pantaloni si cam tot atat un sacou. Camasa mai scumpa de 2-2.5 euro nu am vazut nici macar langa EZB.

dizzy
Foarte interesant Urban Arrow, până am văzut prețul.
Apoi am văzut că e electrica.
Vreuna asemănătoare, dar pe pedale exista?
tatabobu
Pegas Cargo, vreo 3000 si ceva de lei. Dar e cu doua roti in fata. Sau asa: https://www.biciclop.eu/bicicleta-utilitara...s-bakfiets.html
gibonu
QUOTE(Lord Hades @ 29 Mar 2021, 02:15)
Blasfemie! Cum sa nu iei nutella la borcan de 1kg? Daca nu pentru atunci pentru prieteni 😁.


Nu aveam bagaj de cala la avion. Si, dupa ce in 2016, pe Tegel, nemtii mi-au luat fitilul din Zippo din bagajul de cala [am scris bine] nu cred ca aveam vreo sansa sa ma imbarc cu borcanul de Nutella in avionul RyanAir pe Schonefeld. Vine la final si povestea imbarcarii.

QUOTE(Lord Hades @ 29 Mar 2021, 02:15)
Nu stiu cum e in B cu bicla, dar te invit la BV. O sa iti treaca rapid.


M-am referit strict la Bucuresti. In Brasov cu bicicleta am fost ultima data acum vreo 15 ani.


30 Mar 2021, 00:21:
QUOTE(einstein1984 @ 29 Mar 2021, 09:42)
te rog nu ma lua de prost daca la 35 de grade afara cu sacou de lana/sintetic pe tine in trafic nu transpiri deloc si nu se pune praf ca nu oi fi labrador.


N-am spus nicaieri ca este ok sa pedalezi la 35 de grade [cand la nivelul strazii sunt vreo 50] cu sacoul de lana pe tine.
Dar tu poti sa crezi ca vrei.


30 Mar 2021, 00:26:
QUOTE(MuciX @ 29 Mar 2021, 12:36)
Bad Banks e titlul in Engleza. Creca in romana e tradus "Bănci necruțatoare".


Multumesc. Pare interesant, m-am uitat putin, pe graba, pe HBO Go.

Si multumesc pentru prezentarea detaliata de la Frankfurt. Mai vedem si noi ce inseamna Europa civilizata.

MuciX
Serios, chiar erau 35 de grade cand va duceati voi la biro? Intreb serios, eu plecam la 6 de acasa, ca voiam la sala inainte sa incep munca, dar parca nu era asa cald nici la 9. Cand sa fim seriosi, numai in trafic nu iti doresti sa fii in Bucuresti.

@dizzy: sincer, nu am studiat niciodata una indeaproape, habar nu aveam ca sunt electrice. smile.gif Sunt oricum si alte marci, nu sunt toate electrice, era doar un exemplu.

Pretul parca nu mai e atat de impresionant cand pui in context ca de obicei publicul tinta renunta la masina.

Ca mi-am amintit: Pustii umbla pe bicla creca de la 3 ani. In w/e vezi plutoate de familii, de obicei tatal in fata deschide drumul, iar mama in urma se asigura ca nu se abate niciunul. Si mai prinzi discutii despre cum le explica reguli, cum si cand sa traverseze strazi, cum sa se poarte pe pista de biciclisti, etc.

E, dupa ce trece w/e, vezi copii tot asa de varste mici cum se duc singuri pe bicicleta, mai nou si trotineta, la gradinita, scoala, etc. Si sa ii vezi ce constiinciosi sunt, nu iti vine sa crezi. Si ca o paranteza in paranteza, daca treci pe rosu in prezenta unui copil, vei fi apostrofat. Daca nu direct de catre parintele copilului, atunci de catre altcineva care te vede. Am prins la un moment dat o faza cu o fata de vreo 3-4 ani care ii arata mamei pe cineva care trecuse pe rosu in timp ce ele asteptau la semafor "uite-l pe ala, a gresit, noi sa nu facem asa."
dizzy
QUOTE(MuciX @ 30 Mar 2021, 09:10)
Serios, chiar erau 35 de grade cand va duceati voi la biro? Intreb serios, eu plecam la 6 de acasa, ca voiam la sala inainte sa incep munca, dar parca nu era asa cald nici la 9. Cand sa fim seriosi, numai in trafic nu iti doresti sa fii in Bucuresti.

@dizzy: sincer, nu am studiat niciodata una indeaproape, habar nu aveam ca sunt electrice. smile.gif Sunt oricum si alte marci, nu sunt toate electrice, era doar un exemplu.

Pretul parca nu mai e atat de impresionant cand pui in context ca de obicei publicul tinta renunta la masina.

Ca mi-am amintit: Pustii umbla pe bicla creca de la 3 ani. In w/e vezi plutoate de familii, de obicei tatal in fata deschide drumul, iar mama in urma se asigura ca nu se abate niciunul. Si mai prinzi discutii despre cum le explica reguli, cum si cand sa traverseze strazi, cum sa se poarte pe pista de biciclisti, etc.

E, dupa ce trece w/e, vezi copii tot asa de varste mici cum se duc singuri pe bicicleta, mai nou si trotineta, la gradinita, scoala, etc. Si sa ii vezi ce constiinciosi sunt, nu iti vine sa crezi. Si ca o paranteza in paranteza, daca treci pe rosu in prezenta unui copil, vei fi apostrofat. Daca nu direct de catre parintele copilului, atunci de catre altcineva care te vede. Am prins la un moment dat o faza cu o fata de vreo 3-4 ani care ii arata mamei pe cineva care trecuse pe rosu in timp ce ele asteptau la semafor "uite-l pe ala, a gresit, noi sa nu facem asa."
*



Stai linistit, ca nu era decat o constatare. Nah, totusi 4-5000 EUR e o suma, chiar si in "Toiciland"
Sincer, nu sunt client de asa ceva, dar ideea e foarte misto. Am trecut de faza "copii mici".
Daca as renunta la masina, as face cumparaturile de la Mega Image-ul din colt si aia ar fi.
Copiii mei sunt maricei 7 si 12 ani. Merg pe bicicleta alaturi de cel mare de la 7 ani prin trafic pe trotuar si pe pista. De anul asta o sa vina si cel mic dar ne cam lipseste un inchizator de coloana. Dna dizzy are probeleme serioase cu spatele si nu merge cu bicicleta din cauza asta.
Pentur mine, nici cele 35 de grade nu sunt neaparat un impediment, mai teama imi este de caini, soferi tampiti, plus scarba de rahatii de pe strada; cam lipsa infractructurii ma tine.
Eu merg de agrement, vin acasa cu masina, ma schimb in tinuta de biciucleta, iau si copilul si mergem sa ne plimbam vara intre 18.30 -20.30. La ora aia nici trafic nu mai e, e mai racoare, etc.
Apropos, o recomandare de bicla de copil de 7 ani,
oscilezz intre astea doua:
https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivale...id_8487150.html
https://www.decathlon.ro/bicicleta-polivale...id_8487151.html
Are sens sa ii iau cu viteze, ii sunt de folos la ceva?
einstein1984
Eu plecam la 7 de acasa, si era foarte fain 20 si ceva de grade. la 17 insa cand plecam spre casa era rupere, storceam tricoul cand ajungeam acasa . Sau sacoul daca il aveam si pe ala sub geaca. Acuma poate sunt eu chitros si vreau sa port un sacou 2 zile la rand sau o saptamana . Si asta minim 3 luni pe an.
MuciX
QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 09:51)
Are sens sa ii iau cu viteze, ii sunt de folos la ceva?
*


Desigur, bragging rights. Si pentru asta merita diferenta de pret, serios. Atat ca trebuie sa fie tatal ceva mai vigilent cu mentenanta.

Sunt constient ce inseamna biciclitul in Bucuresti, sau in Romania in general. Eu nu incerc sa spun ca ar trebui sa renuntati la masini maine si sa va luati bicle pentru ca asa am vazut eu aici. Incercam doar sa descriu ce am gasit aici, si unde se poate ajunge atat timp cat exista o strategie clara din partea autoritatilor si dorinta din partea populatiei. Eu am avut multe culture shocks atunci cand m-am mutat, in sensul ca nici nu stiam cat de simple pot fi unele lucruri.

Iar ei se vaita... de birocratie, ineficienta a sistemului, etc. Habar nu au cat de bine le e fata de alte parti. Cand m-am mutat, mi-a aterizat avionul la 8:30 si la pranz aveam deja resedinta. Bine, dupa aia am facut cunostinta cu sistemul de programari de aici si m-am mai linistit. smile.gif
Bicicleta galbena
@dizzy, eu l-as lasa pe baiatul cel mare in frunte. Se descurca. Tu inchizator.




dizzy
biggrin.gif
Cred ca pt inceput, o sa ii iau pe rand.
Cand vine si BiciGalb, il bagam pe el deschizator ! smile.gif
Ok, deci bragging rights! Bine, o sa fie un pic mai scumpa.
Incerc sa vad ce functioneaza la altii si sa adaptez, in limita posibilitatilor de la noi.
sorin1983
cica asta inlatura frica de caine pe vremuri:
[attachmentid=1628126687]
einstein1984
pe calibre, 45 era pentru dog german si ursi...
5000 de euro o bicicleta din aia de marfa? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Stiam ca ciclistii sunt buni de jumlit cand am aflat ca o anevlopa de a lor costa cat una de motocicleta cu indice Y dar nici chiar asa.
Cred ca jumate din dubele de marfa din bucuresti costa max 5000 de euro.
Lord Hades
Legat de trecut pe roșu 😋 stau la semafor dinala cu buton, pe partea opusă o tanti. Roșu, mașini nicăieri. Zic pisici, fac o românească. Si ma apuc sa trec strada. Bai fraților sa ma linseze aia in public nu alta...

Va mai zic la condus, drum asa ca DN1 cand iese din BV către B, sunt singurul care face depășiri. Am prins coloană, mergea in pas de melc după un tractor. Ala saracul mai pe dreapta stia ca face coada. Da nici unul nu se baga. I-am luat pe toți la rând, dupa mine au prins curaj sa mai treaca câțiva 😁
gibonu
QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 11:51)
Stai linistit, ca nu era decat o constatare. Nah, totusi 4-5000 EUR e o suma, chiar si in "Toiciland"


Chiar si la pretul de 5000 de euro [desi exista si variante mai ieftine] nu este ceva de speriat.
Sa zicem ca foloseste 10 ani bicicleta, ca sa fie matematica mai usoara. Desi o poti folosi mai mult.

Asadar, rezulta un cost de 500 Euro pe an, respectiv putin sub 42 de Euro pe luna. Cu banii astia, nici costul lunar al combustibilului nu-l acoperi. Ca sa nu mai vorbim despre impozit, asigurari, revizii, consumabile, parcare, etc.

Iar cu bicicleta aia cu bena, te poti duce la cumparaturi, poti duce copii "la vioara", mai iei cate ceva mai mic de la Ikea, toamna merge sa iei si un sac de varza, etc.

QUOTE(dizzy @ 30 Mar 2021, 11:51)
De anul asta o sa vina si cel mic dar ne cam lipseste un inchizator de coloana.


Sigur tu vei fi inchizatorul de coloana. La restul nu ma bag.
Nu am inteles niciodata motivul pentru ca parintele merge in fata si copii in spate.


<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:50:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 11:56)
Sau sacoul daca il aveam si pe ala sub geaca.


Poate imi scapa ceva. Cum adica cu sacoul pe sub geaca? Si apoi te miri ca transpiri?


<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:53:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 14:19)
5000 de euro o bicicleta din aia de marfa? 
Cred ca jumate din dubele de marfa din bucuresti costa max 5000 de euro.


O sinteza foarte buna a diferentelor care exista intre Europa civilizata si RO.




<span class='edit'>30 Mar 2021, 23:56:</span>
@MuciX

Te rog, poti sa ne spui cate ceva despre parcarea din Frankfurt?
La bloc cum este? Iti cumperi locul de parcare ca in RO, vine la pachet cu apartamentul, iti gasesti tu loc de parcare?
Si cat costa parcarea publica de exemplu in centrul Frankfurtului si la periferie.

Multumesc.
dizzy
Las' ca si bicla de 650 lei o folosesc tot pana se frange, o stric definitiv, este furata.
Pe copilul de 10-11 nu il mai bagi in roaba aia, poate pe cei pana in 5 ani.
Eu merg in fata din urmatoarele motive:
- stiu drumul
- înțeleg traficul
- sunt mai vizibil
- imi fac mai usor drum printre pieroni
Copilul tine la 1 m in spatele meu pe trotuar .
Pana acum funcționează.
Ideal ar fi sa fie un adult la inchidere dar nu avem.
gibonu
QUOTE(dizzy @ 31 Mar 2021, 00:13)
Pe copilul de 10-11 nu il mai bagi in roaba aia,  poate pe cei pana in 5 ani.


Pai copilul de 10-11 ani nu mai are treba cu statul in roaba, merge singur pe bicicleta.

Am vazut prin Franta si Germania copii [pareau mici, cam pana in 5 ani] transportati direct in roaba bicicletei. Pareau super incantati.

----------------------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019 - Partea a II-a

Ernst Reuter a fost primarul Berlinului [de Vest] in timpul Blocadei Berlinului [1948 - 1949]. Azi o statie de metrou si o piata ii poarta numele.

[attachmentid=1628126705] [attachmentid=1628126706]

Tren de metrou marca Stadler, fabricat la Berlin in 2018.

[attachmentid=1628126707] [attachmentid=1628126708]

In apropiere de Potsdamer Platz exista strada Stauffenberg

[attachmentid=1628126709]

strada pe care se afla "German Resistance Memorial Center"

[attachmentid=1628126710]

si "Silent Heroes Memorial Center".

[attachmentid=1628126711]

Cladirea in care se afla cele doua, numita Bendler Block.

[attachmentid=1628126712]

O scurta prezentare.

[attachmentid=1628126713]

Victoria finala, in viziunea unei opozante a nazismului, azi omagiata inclusiv la Yad Vashem pentru evreii salvati in timpul razboiului.

[attachmentid=1628126714]

Cel care da numele strazii pe care ma aflam. Sau Tom Cruise din filmul Valkyrie.

[attachmentid=1628126715] [attachmentid=1628126716]
einstein1984
QUOTE
Am vazut prin Franta si Germania copii [pareau mici, cam pana in 5 ani] transportati direct in roaba bicicletei. Pareau super incantati.
am vazut mai mult in remorca aia din spate... cu capul la juma de metru de sol, fix unde se aduna monoxidul de carbon de la masini, ca pe marginea soselei erau nu in padure. Erau fericiti, da.
MuciX
Deci intelegi de ce e nevoie de mai multe electrice in orase. Bun.

Personal am ales sa dau 1.26 centi in plus pe KWh pentru energie electrica "curata". Cam toti operatorii ofera optiunea asta, pentru a sprijini programele alea de a trece reteaua pe surse regenerabile. Nu sunt naiv, stiu ca e si aici coruptie.

QUOTE(gibonu @ 30 Mar 2021, 21:48)
Te rog, poti sa ne spui cate ceva despre parcarea din Frankfurt?
La bloc cum este? Iti cumperi locul de parcare ca in RO, vine la pachet cu apartamentul, iti gasesti tu loc de parcare?
Si cat costa parcarea publica de exemplu in centrul Frankfurtului si la periferie.
*


Pot sa incerc.

In zone rezidentiale se poate parca gratis la strada, in limita stocului disponibil. Daca zona rezidentiala e in centru, atunci sunt desemnate niste locuri unde poti parca doar cu permis pentru zona aia. Zonele astea sunt semnalizate cu indicator pe care e mentionat permisul de care ai nevoie (sunt anumite numere desemnate zonelor). Platesti o taxa, dar nu iti garanteaza ca vei gasi mereu. Sincer nu am experienta, am fost odata sa vad o chirie cu parcarea asa si nu am cerut prea multe detalii, de genul daca primaria are grija sa nu dea mai multe permise decat locuri. Aici ceva detalii despre procesul de aplicare online pentru permis de parcare rezidentiala. Desigur, in germana. smile.gif

La bloc daca stai in chirie si daca zona permite poti inchiria un loc daca mai e disponibil. Daca inchiriezi de la holding imobiliar e contract separat de chirie. Spre exemplu noi am vrut 2, dar nu am prins decat unul. Costa 40 de euro pe luna, dar e afara. In parcari acoperite e mai scump. Spre exemplu E30-ul si motocicleta le tin in parcarea subterana a unui bloc din apropiere, unde sunt "custi" pe care le poti incuia. Acolo dau 55 euro. A, si in cazul ambelor mi-au cerut talonul vehiculului pentru care vreau locul, sa se asigure ca nu il iei "ca sa fie".

Daca vrei sa cumperi apartament, platesti si locul de parcare, daca acesta exista. Sunt cladiri unde au mai putine locuri decat apartamente, asa ca nu sunt eligibile decat apartamente de la un anumit numar de camere in sus pentru a cumpara loc. Poti, desigur sa il inchiriezi, sunt locuri care se dau cu 150-200 euro pe luna in centru. La un proiect anume stiu ca pentru a acoperi cumva dezavantajul lipsei locurilor de parcare si ca gospodaria sa mai faca un ban 10 locuri sunt alocate pe 15 ani unei firme de car sharing care se obliga sa aibe mereu masini libere la dispozitia locatarilor.

Parcari publice cu plata sunt fie "la strada", unde ajunge si la 3 euro jumatatea de ora, cu limita de una sau 2 ore, dar sunt si optiuni mai ok, in general in cladiri P+R. Sunt destule in centru, se gasesc usor si pe net. Mai gasesti si locuri la liber, dar asta mai mult in zone rezidentiale si acolo trebuie sa verifici daca ai voie fara permis. Cam toate parcarile la strada sunt gratis in intervalul 18:00 - 06:00 in timpul saptamanii si toata ziua in w/e. Daca gasesti desigur, pe malurile mainului e mereu full.

Ca o paranteza, inainte de pandemie acolo se organiza talcioc sambata la 2 saptamani si era inchisa o portiune de vreo 3 kmp a malului sudic. Dar cu o exceptie, intersectia cu Schweizerstraße care leaga Gara de Sud cu centrul. Malul nordic a fost inchis timp de un an dupa un festival, au zis sa vada cum e, daca lasa mai mult spatiu pietonilor (a se citi turistilor). Deoarece "centrul istoric" e taiat in doua de catre rau e trafic mare de pietoni in zona asa ca au incercat proiectul asta. Tot aici au testat un proiect pilot de transport public autonom. Link Intre timp au redeschis traficul auto dupa tensiuni intre membrii consiliului local.

Tot ca o paranteza, in intervalul 18:00 - 06:00 in timpul saptamanii si toata ziua in w/e pot merge 2 insi pe un bilet/abonament pe transportul public.

Scuze daca nu am fost coerent, am tot facut adaugiri inainte sa postez. blush.gif


L.E. Un anunt de apartament + parcare la subteran intr-un proiect nou, zona draguta, aproape de centru. 800k apartamentul, 40k parcarea.
Am fost interesat de proiectul asta, dar constructorul a vandut tot proiectul, inca din timpul constructiei, catre o alta companie. Abia acum vad ca le-au scos la vanzare noii proprietari. Preturile sunt dupa cum ma asteptam, includ si dreptul "investitorilor".

Asa e cand e criza mare de locuinte:
QUOTE
There is a housing requirement of around 90,000 residential units in the period up to 2030 and a requirement of 106,000 residential units by 2040.
einstein1984
Era un documetar mai zilele trecute care zicea ca la productie de varf (soare si vant), Germania are mai multa energie decat poate consuma. Situatie in care unii consumatori sunt platiti sa o consume...
mai rau e ca trebuie facute echilibrari intre multe mii de producatori, fata de cateva zeci de centrae inainte. Sau ca daca nu bate vantul si e intuneric afara (fix atunci vrea mumea si lulmina si caldura) trebuie totusi sa asiguri consumul din alte surse. Sau ca trebuie linii de transport de la varful muntelui/dealului cu turbina la grila nationala....
gibonu
QUOTE(einstein1984 @ 31 Mar 2021, 10:26)
am vazut mai mult in remorca aia din spate... cu capul la juma de metru de sol, fix unde se aduna monoxidul de carbon de la masini, ca pe marginea soselei erau nu in padure. Erau fericiti, da.


Una dintre multele idei din care sa rezulte ca bicicleta nu este buna. Nimic nou. Iar parintii din Europa civilizata isi gazeaza voluntar copii.

Cum ramane cu sacoul pe sub geaca moto si cu transpiratia excesiva? Ca nu ne-ai lamurit.
Mersi.


1 Apr 2021, 00:18:
QUOTE(MuciX @ 31 Mar 2021, 11:13)
Tot ca o paranteza, in intervalul 18:00 - 06:00 in timpul saptamanii si toata ziua in w/e pot merge 2 insi pe un bilet/abonament pe transportul public.


Foarte tare. De fapt asta mi se pare cea mai tare masura din tot ceea ce ne-ai povestit pana acum despre Frankfurt. Asta inseamna sa existe viziune, sa se mearga clar intr-o directie, etc.

Nu in ultimul rand, multumesc pentru detaliile referitoare la parcare.


1 Apr 2021, 01:02:
Marti, 17.09.2019 - Partea a III-a

Cateva cugetari despre national socialism, exprimate in anul 1932.

[attachmentid=1628126749]

Fritz Gerlich a fost un ziarist german, lichidat de catre nazisti in 1934 la Dachau.

Cateva filme din perioada intebelica.

[attachmentid=1628126750] [attachmentid=1628126752] [attachmentid=1628126753] [attachmentid=1628126754]
Bwwlan
QUOTE(MuciX @ 27 Mar 2021, 09:32)
mai nemți decât sunt unii coforumiști români.
*



Asta era pentru mine? huh.gif
MuciX
Hä?
De unde, că nu ne cunoaștem în viața reală?

Mă refeream la oameni pe care ii cunosc personal, dar acum îmi dau seama că poate stinge a jignire. Nu e cazul.

Ce încercam să spun e că "turcii" aia pe care îi arată unii expați cu degetul sunt de fapt nemți, numai că au străbunici sau bunici care s-au născut În Turcia. Că nu mănâncă Schweinhachse și poate nu se uită la Tatort e altă treabă. Nici eu nu mănânc drob de miel de paște.
dizzy
Era catre mine.
Da-i ok, nu e panica.
Revenind la bicla, ricsa aia atârnata de bicla o găsesc prea periculoasă în România.
Am avut ocazia sa îau una, am testat-o, am renunțat.
Am preferat sa aștept să crească copiii și să meargă singuri pe bicicleta.
MuciX
Vorbeam cu tine, in sensul că era o replică la una dintre afirmațiile tale, dar nu mă refeream la tine cu descrierea mea. Habar nu am cine ești în viața reală, deci nu am cum.

Din nou, s-a vrut doar o analogie, nu o jignire. Nu că ai putea jigni pe cineva pentru că are o anumită naționalitate sau etnie.

Și da, greu tare și cu o bicicletă normală să "coși" mașinile parcate, darămite cu una din aia. Dar repet, eu nu am zis că trebuie luate observațiile mele și aplicate 1:1, posibil sa am eu percepția deformată.
einstein1984
Avem secui care sunt de N generatii in Romania si tot nu vor sa vorbeasca romana, aia nu-i face mai romani fata de copilul unui francez nascut aici.
dizzy
Ce inseamna sa cosi masinile parcate?
einstein1984
trefilezi, faci ca ata in cusatura, stanga, dreapta printre ele probabil.
dizzy
Aaaa, ok, slalom printre ele.
Cand sunt cu copilul NU fac asta, merg pe stradute mici sau pe trotuar, incet pana ajung la pista.
De capul meu mai bag cate o goneta.
gibonu
Pentru ca s-a discutat aici despre diferentele de temperatura dintre Bucuresti si Frankfurt, am gasit o poza [de fapt un print-screen de pe un site metou] facut la Berlin, pe 19.09.2018.

[attachmentid=1628126882]

Asadar, se observa ca maxima a fost de 28 de grade in a doua jumatate a lui septembrie. Iar Berlinul este o idee mai la nord comparativ cu Frankfurt [pe Main].

Sper ca am spulberat mitul ca la Frankfurt se poate merge cu bicicleta datorita vremii friguroase iar la Bucuresti acest lucru nu este posibil din cauza vremii excesiv de calde.



5 Apr 2021, 01:56:
--------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019 - Partea a IV-a

Armata germana, mult redusa la Versailles.

[attachmentid=1628126883]

Politica violenta germana nu a fost inventata de nazisti.

[attachmentid=1628126884]

Puciul esuat de la Munchen din 1923.

[attachmentid=1628126885]

Mitul "tradarii interne" de la finalul Primului Razboi Mondial.

[attachmentid=1628126886]

Anii '20 cand Berlinul era capitala culturala a Europei.

[attachmentid=1628126887]

Marea criza economica de la inceputul anilor '30 si efectele sale in Germania.

[attachmentid=1628126888]

Hitler devine cancelar,

[attachmentid=1628126889]

iar ce a urmat este bine cunoscut.

[attachmentid=1628126890] [attachmentid=1628126891]
tatabobu
Mama, iarasi iti vad logica aia bazata pe anecdote si nimicuri. Pentru ca ai vazut tu intr-o zi 28 de grade intr-un oras, e clar ca in al doilea oras, care e mai intr-o parte, nu e mai racoare decat la Bucuresti. :facepalm:
einstein1984
Ai pe wikipedia maximele medii si istorice pe ambele orase, doar vreo 5 grade difereta intre ele. Poti merge cu bicicleta in ambele orase, difeenta e in nr de zile cand poti face asta fara sa transpiri ca porcul sau sa ingheti.
faptul ca Frankfurt e mai la nord inseamna ca e mai aproape de marea baltica, nu ca e mai frig.....
dizzy
5 grade nu-s asa putine, ia sa vedeti la vara diferenta dintre 28 si 33 grade la umbra.
Sau dintre 15 si 20.
Pe de alta parte, n-am reusit vineri sa ies cu bicla din cauza muncii si apoi se nasoli vremea.
Bag cracii!
einstein1984
mai conteaza si daca nemtii au spatiu verde pe strada sau pe acoperisuri de cladiri... Ca noi sigur nu avem.
gibonu
@tatabobu

QUOTE(gibonu @ 5 Apr 2021, 00:27)
Sper ca am spulberat mitul ca la Frankfurt se poate merge cu bicicleta datorita vremii friguroase iar la Bucuresti acest lucru nu este posibil din cauza vremii excesiv de calde.


QUOTE(tatabobu @ 5 Apr 2021, 02:52)
Mama, iarasi iti vad logica aia bazata pe anecdote si nimicuri.


Am scris clar la ce m-am referit. Insa tu poti intelege ce vrei. Este o discutie libera, intr-o tara libera, nu-i nicio suparare.


<span class='edit'>6 Apr 2021, 00:55:</span>
----------------------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019 - Partea a V-a

Tamplarul care a vrut sa-l asasineze pe Hitler in 1939, la pachet cu Goring si Goebbels

[attachmentid=1628126940] [attachmentid=1628126941]

si pe care l-au lichidat nazistii in aprilie 1945.

[attachmentid=1628126942]

Cam asa arata omul.

[attachmentid=1628126943]

Spre atentatul din 20.07.1944.

[attachmentid=1628126944] [attachmentid=1628126945] [attachmentid=1628126946]
tatabobu
Recunosc, ai spulberat mitul ca-n Bucuresti nu se poate merge cu bicicleta pentru ca si in alte orase se intampla sa fie 28 de grade in septembrie. Ca sa intelegi ce inseamna "anecdotic" in contextul replicii mele anterioare, ti-as sugera sa te uiti la temperaturi medii lunare pentru diferite orase. Si n-a zis nimeni ca doar pentru ca e mai cald "nu se poate merge in Bucuresti cu bicicleta". Cel mult a zis cineva ca temperaturile mai crescute reprezinta unul dintre motivele pentru care el nu merge cu bicicleta in Bucuresti. Dar ma rog, o fi unul si acelasi lucru din pedeveul tau.
gibonu
@tatabobu

Tu ai dreptate iar eu m-am inselat. Multumit?

7 Apr 2021, 01:17:
---------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019 - Partea a VI-a

Sectiunea dedicata lui Stauffenberg.

Varianta rezumat a atentatului din 20.07.1944 si urmarilor sale.

[attachmentid=1628126959] [attachmentid=1628126960]

Cateva repere biografice.

[attachmentid=1628126961] [attachmentid=1628126962] [attachmentid=1628126963] [attachmentid=1628126964] [attachmentid=1628126965]

Un ofiter dezamagit.

[attachmentid=1628126966]
nasty
QUOTE(tatabobu @ 5 Apr 2021, 23:13)
Recunosc, ai spulberat mitul ca-n Bucuresti nu se poate merge cu bicicleta pentru ca si in alte orase se intampla sa fie 28 de grade in septembrie. Ca sa intelegi ce inseamna "anecdotic" in contextul replicii mele anterioare, ti-as sugera sa te uiti la temperaturi medii lunare pentru diferite orase. Si n-a zis nimeni ca doar pentru ca e mai cald "nu se poate merge in Bucuresti cu bicicleta". Cel mult a zis cineva ca temperaturile mai crescute reprezinta unul dintre motivele pentru care el nu merge cu bicicleta in Bucuresti. Dar ma rog, o fi unul si acelasi lucru din pedeveul tau.
*



cand sunt 35 de grade in Bucuresti, poti merge fara probleme la servici!
Pt ca dimineata cand te duci sunt in jur de 20, iar cand te intorci sunt 35, dar mergi direct acasa si la dus.
Mai rau a fost intr-un an cand tragea cate o aversa fix la ora 17, cand ieseam pe poarta...
tatabobu
Si tu, Brutus? 04.gif
Stii foarte bine ca fiecare om e diferit, si ca pe fiecare il deranjeaza anumite lucruri intr-o mai mica sau mai mare masura. Iarasi, stii foarte bine cred ca nu toata lumea pleaca la 7 de acasa, unii mai pleaca si la 9. Vara. Si-s deja 25 de grade, sau chiar mai mult. Iarasi, stii foarte bine ca alea 25 sunt la umbra in padure la Baneasa sau in parc la Filaret, si pe bulevarde nu prea e. Umbra, zic.
einstein1984
Da, pentru ca hainele de birou le duci in valiza sau le schimbi de fiecare data seara cand ajungi acasa, poate unii nu lucreaza in spandex.
gibonu
@nasty
Mersi "Brutus".

@einstein1984
Cum am mai spus, exista deja firme in Bucuresti care au construit dusuri pentru a-i incuraja pe salariati sa foloseasca bicicleta.
Cu sigutanta astfel de firme sunt si in alte orase.

----------------------------------------------------------------------------------

Marti, 17.09.2019 - Partea a VII-a

Pregatirea atentatului din 20.07.1944.

[attachmentid=1628127081]

Atentatul.

[attachmentid=1628127082]

Clestele special cu care Stauffenberg a armat [daca asta o fi denumirea corecta] bomba.

[attachmentid=1628127083] [attachmentid=1628127084]

Despre cei care au consiprat, alaturi de Stauffenberg.

[attachmentid=1628127085] [attachmentid=1628127086]

Operatiunea Valkyrie sau mai bine spus esecul acesteia.

[attachmentid=1628127087] [attachmentid=1628127088] [attachmentid=1628127089]

Persecutiile post 20.07.1944.

[attachmentid=1628127090] [attachmentid=1628127091]

Armata germana in pelerinaj la Stauffenberg.

[attachmentid=1628127092]
gibonu
Marti, 17.09.2019 - Partea a VIII-a

Eroii tacuti.

[attachmentid=1628127332] [attachmentid=1628127333] [attachmentid=1628127334]

Deghizat in "june" hitlerist.

[attachmentid=1628127335] [attachmentid=1628127336]

Azi in casa parohiala.

[attachmentid=1628127337] [attachmentid=1628127338]

Lista lui Schindler.

[attachmentid=1628127339] [attachmentid=1628127340]

Falsificatorul.

[attachmentid=1628127341] [attachmentid=1628127342]
einstein1984
Daca te pasioneaza subiectul, vezi si despre Albert Goring. A ajutata si el evrei sa scape, dar nu a primit titlul de Righteous among Nations pentru ca nu a facut asta punandu-si viata in risc (beneficia de protectia fratelui sau, Hermann. ) Era mentionat pe acolo?
gibonu
@einstein1984
Mersi. Nu stiam nimic despe Goering ala micu'. Nu l-am vazut mentionat in muzeu. Insa este posibil sa-mi fi scapat, nu am putut citi toate panourile.

--------------------------------------------------------------------------------------------


Marti, 17.09.2019 - Partea a IX-a

Infractiunea de a asculta un post de radio strain.

[attachmentid=1628127416] [attachmentid=1628127417]

Periplu prin Europa.

[attachmentid=1628127418] [attachmentid=1628127419]

Asta cu pasatul pasaportului imi pare cam legenda.

[attachmentid=1628127420] [attachmentid=1628127421]

Scara interioara, vedere de sus.

[attachmentid=1628127422]

Cele 11 fronturi sovietice la 20.07.1944.

[attachmentid=1628127423]

Scara interioara, vedere de jos.

[attachmentid=1628127424]
gibonu
Marti, 17.09.2019 - Partea a X-a

Curtea interioara.

[attachmentid=1628127825]

Locul executiei lui Stauffenberg si a altor patru conspiratori.

[attachmentid=1628127826] [attachmentid=1628127827]

Cei cinci conspiratori mentionati pe placa de mai sus.

[attachmentid=1628127828] [attachmentid=1628127829]

Statuia din curte, vazuta mai de aproape.

[attachmentid=1628127830]

Si inscriptia de la baza sa.

[attachmentid=1628127831]

Daca vreun vorbitor de germana poate sa faca o traducere, raman dator.

7 May 2021, 01:01:
Marti, 17.09.2019 - Partea a XI-a

Prin Tiergarten.

[attachmentid=1628127864]

Nemtii insista sa-i spuna parc, desi este o padure in toata regula [doar 210 hectare in mijlocul orasului].

[attachmentid=1628127865]

Pentru biciclisti.

[attachmentid=1628127866]

Alee pentru pietoni.

[attachmentid=1628127867]

"Atentie biciclisti" [daca am inteles bine].

[attachmentid=1628127868]

Si pista pentru biciclete.

[attachmentid=1628127869]

Probabil ca asta o fi casa padurarului.

[attachmentid=1628127870]

Pregatiri pentru maraton si "gramada mare de oameni multi". Ce vremuri.

[attachmentid=1628127871]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.