Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: posibil probleme la cutia de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vs66cia
Salut! Am ceva probleme cu schimbatul vitezelor la o dacie 1310 din '97. Mai exact, nu prea intra in prima treapta mereu. Uneori merge din prima incercare, alteori incerc si de 5 ori (nu foarte fortat). Am observat ca daca sunt pe loc si bag a doua treapta si apoi direct prima treapta merge fara probleme.

Care ar fi cauza? Un mecanic bun in Iasi unde pot gasi?

Multumesc!
aliceman
Nu prea ai sa vezi dacie sa intre in viteza intai din mers .Eu am avut 3 si nici la una nu intra viteza intai di mers doar daca faci dublu ambreaj sau ii dai un sprit inainte sa bagi in viteza intai.Acum am o dacie din 98 break si nici asta nu intra in viteza intai doar cu sprit .
vs66cia
Am uitat sa mentionez ca problema se manifesta la plecarea de pe loc. Cumva stand la semafor bag in treapta a doua ca sa intre apoi in prima treapta. E destul de ciudat si nu inteleg ce poate avea. Am schimbat kit-ul de ambreiaj acum 2000 de km. Banuiesc ca acum ar fi ceva la cutia de viteze sad.gif
aliceman
Verifica tampoanele de a xutia de viteza suportul cutiei de viteza ( jugul ) , tija care face legatura dintre schimbator si cutie are doua tampoane de cauciuc , verificale pe toate sa nu fie ceva defect sau deplasat ca poate deaia nu intra . Mie mi sa rupt un tpon de la suportulcutiei (jugul ) si nu imi mai intra in viteza a 5 -a.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.