Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eastbay
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
GABONE77
Ma intereseaza sa cumpar online de la diferite magazine din afara tarii. Unele produse sunt de pana la 3 ori mai ieftine decat ceea ce gasim noi in magazine. Vreau sa stiu daca a cumparat cineva in modul asta si cam care e procedura, ce iti trebuie sa faci etc etc.
ovidiusoft
In primul rand sa te asiguri ca magazinele livreaza in romania (multe nu fac asta si bine fac wink.gif ). Apoi sa te interesezi ce card-uri de debit sau credit accepta. Apoi sa-ti faci un astfel de card la o banca (in Romania sau nu). Apoi pentru fiecare chestie cumparata sa te asiguri ca merita taxele de transport si vama, astfel incat sa ajungi sub pretul pietei de la noi.

Succes si sa ne spui si noua.
maddan
Daca ai mastercard (card de credit) si ai cod de securitate pe el (cod de trei cifre pe spatele cardului, in zona de semnatura), atunci poti incepe sa te gandesti sa cumperi de pe net. Mai sunt si alte carduri, eu nu le stiu in amanunt.

Apoi cauti un magazin online care accepta sa trimita in Romania.

Problema nr 1: chiar daca gasesti, transportul e >50$/kg, aproape invariabil. Deci atentie la ce te-ai gandit sa cumperi.
Problema nr.2 : chiar daca iti accepta comanda, ei iti trimit coletul prin curier/posta. Ajungi la problema vamei. Degeaba cumperi tu produsul cu 50% mai ieftin decat la noi in magazin, cand costurile legate de expediere si vama iti vor aduce produsul tot acolo...

Sfat: cumpara de la "baieti" - dupa o cercetare in prealabil a pietei. Sau cel mai bine, cand pleaca un prieten in afara, sa-ti ia el produsul.

Altfel... ajungi cam la aceleasi costuri ca si cand l-ai lua de aici. Din pacate...
GABONE77
stiu ca cei de la eastbay sunt seriosi. si ca trimit si in romania. si ca se taxeaza dar nu asa scump cum zici tu. iar vama cred ca e pb lor imi vine acasa. oricum ma mai documentez si eu si am sa revin cu niste informatii. m-am saturat sa tot vad pe net produse la cel putin jumatate din pretul celor de pe rafturile magazinelor din Mall Unirea Plaza si alte d-astea. plus ca ma oftic ca vad ce bisnitari fac comert in Romania.
bogdan_i
QUOTE(GABONE77 @ 28 Nov 2005, 19:36)
iar vama cred ca e pb lor imi vine acasa. oricum ma mai documentez si eu si am sa revin cu niste informatii. m-am saturat sa tot vad pe net produse la cel putin jumatate din pretul celor de pe rafturile magazinelor din Mall Unirea Plaza si alte d-astea.
*



Nu stiu amanunte despre cumparaturile online facute pe siteuri din afara, dar in mod sigur vama nu e problema lor. Eu am primit un pachetel cu un hands-free din strainatate. Si in acest caz, te prezinti la posta, iti desface pachetul si platesti vama in functie de valoare, de greutate, nu mai stiu, au ei niste tabele... Iar eu, pt hands-free-ul ala, am dat vreo 60.000 lei vechi!
Probabil daca iti cumperi produse de valoare mai mare, si vama e pe masura!
paul_damian
Iti spune unul patit si care acum are deja state vechi la eBay wink.gif : n-ai ce face cu cardul in lei, indiferent ce ti-ar spune cei de la banca (poate eventual cu Taifunul de la Bancpost, dar pe acela nu l-am incercat).

Daca vrei sa cumperi de dincolo iti trebuie un card embosat. Adica unul pe care numele si datele sunt scrise in relief. Gen Mastercard sau Visa, in euro sau dolari, pe care le emite orice banca.

Daca vrei sa nu ai probleme fa-ti un card de debit, nu de credit. Inainte sa cumperi bagii banii pentru ce iti trebuie, plus comisionul, si apoi cumperi. Nu bagii banii inainte? In cel bun caz ti se refuza tranzactia. In cel mai rau de trage banca de urechi.

Nu iti recomand nici o banca anume, ca nu-mi iese nimic la afacerea asta (eventual un warn wacko.gif ), asa ca apuca-te si sapa de unde faci rost de cele mai avantajoase conditii (costuri de emitere, intretinere, comisioane, etc).

Iar vama cu siguranta e problema ta, nu a lor. In sensul ca acel curier care ti-o aduce intai trece pe la vama inainte sa ajunga la tine. Si daca e de vamuit iti aduce factura, nu-ti fa probleme. Sau, in cel mai rau caz, te trimite sa o iei de acolo.
lucian79
Eu am primit un card gratuit (pe firma smile.gif ) de la banca Transilvania. Se numeste CREDISSON si e destinat exclusiv shopingului on-line (intern si extern).
adso
nu e obligatoriu sa ai card embosat. tiriac are un card maestro, care vine cu codul de securitate, si la care se poate activa 3D secure, deci cumperi pe net. asta e solutia mea.

acelasi produs e disponibil inclusiv in strainatate, stiu cel putin un card similar emis de dexia (benelux).

BTW - contul meu e in lei, si platesc in orice moneda, la cursul nu-stiu-care (tipa de la tiriac i-a zis cursul VISA, dar nu stiu daca e corect, cardul e maestro) - e mai prost decat cel al bnr, dar nu dezastruos.

e card de debit, il incarc cu cat am nevoie. daca se intampla ceva, pierd maximum 100$.
SUPERCAR
Eu am niste carduri de debit la BCR si doua la ING(unul in lei si unul in $)...si ma gandesc sa cumpar si eu cate ceva de pe eastbay.com dar vreau sa stiu daca a mai cumparat cineva si daca produsul vine prin posta la mine acasa sau ma duc sa il ridic de la posta coletul?
paul_damian
QUOTE(adso @ 2 Dec 2005, 00:28)
nu e obligatoriu sa ai card embosat. tiriac are un card maestro, care vine cu codul de securitate, si la care se poate activa 3D secure, deci cumperi pe net


Nu intru in polemica cu tine smile.gif Ai incercat sa cumperi on-line folosindu-te de 3D-Secure (Visa) sau SecureCode (MasterCard)? Si ti-a reusit? Cu un card neembosat, emis in Romania? Zau? Dau o bere in cazul asta!

Ca sa nu mai vorbim ca Eastbay (si nici eBay) nu suporta 3D-Secure sau SecureCode.

Iar codul de securitate de care zici tu e doar un cod de control - orice card il are.
GABONE77
inrolarea cardului cu 3dsecure se face doar ca in cazul in care iti pierzi cardul sa nu poti cumpara decat daca ai codul si parola. o masura de securitate in plus. din cate stiu coletul vine la posta unde acolo platesti si taxele vamale. care sunt in functie de fiecare produs de tara de provenienta de valoarea coletului s.a.m.d. astea se pot afla din caodul tarifar al Romaniei. produsele din UE sunt exceptate de taxe restul avand la imbracaminte si incaltaminte cam 20-30% taxe vamale.
ovidiusoft
Acum intrebarea este: se plateste vama la produsele cumparate sau produse in afara ue. Ca asa as putea sa comand de pe amazon germania sau amazon franta produse facute in taiwan. Platesc vama sau nu? Si daca da, stie cineva cum pot sa-mi dau seama unde sunt facute anumite produse (in afara de a da mail si a intreba pentru fiecare chestie care ma intereseaza) ?
adso
QUOTE(paul_damian @ 2 Dec 2005, 04:00)
Nu intru in polemica cu tine smile.gif Ai incercat sa cumperi on-line folosindu-te de 3D-Secure (Visa) sau SecureCode (MasterCard)? Si ti-a reusit? Cu un card neembosat, emis in Romania? Zau? Dau o bere in cazul asta!

Ca sa nu mai vorbim ca Eastbay (si nici eBay) nu suporta 3D-Secure sau SecureCode.

Iar codul de securitate de care zici tu e doar un cod de control - orice card il are.
*



nu e vorba de nici o polemica. am o fosta colega de liceu care lucreaza la tiriac. am sunat-o si am intrebat cum pot sa fac sa cumpar de pe net.

m-am dus la banca, am facut cererea respectiva, plus cererea de 3D Secure.

cardul e Visa Electron. scrie pe el: electronic use only. pe spate are un simbol VISA "stilizat" (font albastru pe fond alb) si un altul cu "PLUS". stiu ca am spus ca e maestro, dar acum sunt cu el in fata.

am cumparat carti pe net - fara probleme.

nu e embosat.
EEN
QUOTE(paul_damian @ 2 Dec 2005, 06:00)
Nu intru in polemica cu tine smile.gif Ai incercat sa cumperi on-line folosindu-te de 3D-Secure (Visa) sau SecureCode (MasterCard)? Si ti-a reusit? Cu un card neembosat, emis in Romania? Zau? Dau o bere in cazul asta!

Ca sa nu mai vorbim ca Eastbay (si nici eBay) nu suporta 3D-Secure sau SecureCode.

Iar codul de securitate de care zici tu e doar un cod de control - orice card il are.
*


Cu card Visa electron - BCR am cumparat DVD de pe amazon.co.uk , carti de pe bn.com plus cazare la hotel din eu si sua (la unele iti scoate comisionul din card inainte de a ajunge acolo). Cardul il alimentezi in lei si scoti valuta tarii respective la atm-uri.
Ce s-a intimplat mai nasol (nu tine de card dar e util de stiut) - cind am fost la hotel in sua in prima zi mi-a blocat mai mult decit suma necesara acoperiri zileleor de cazare (10-15% in plus). Asa ca in ultimele zile incercam sa scot bani din card si nu imi dadea nimeni: fonduri insuficiente!!! Dupa 3 zile de la plecare mi-au deblocat restul de bani dar...eram deja in Romania sad.gif
Alexu7
mai face cineva comenzi pe eastbay de pe aici? ca m-ar interesa vreo 2 chestii smile.gif
Iulikk
Am vrut si eu sa imi cumpar in vara o pereche de adidasi, dar cand am vorbit cu cel de la care cumparam mi-a zis ca cica nu mai trimit astia in RO... Acum nu stiu daca este adevarat sau nu, de atunci nu m-a mai interesat subiectul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.