Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fulgerica
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Ov
Hai ca fac si eu un jurnal, mai ales ca am de gand sa-mi fac mana de "meserias" pe masina asta.

Am procurat o dacie sport, model pe care mi-l doream de mult timp.

La tabla e ... am fost tentat sa zic dezastru la inceput, dar pe masura ce am sapat in ea am constatat ca nu e chiar zob zob. Tabla a mai fost facuta si de asta in acest moment NU se cade din masina, adica n-are gauri sa iasa pisica (grasa). In mod surprinzator lonjeroanele (alea de pe fata cel putin) par suspect de bune, probabil au fost schimbate biggrin.gif

Contra-aripile au fost deasemenea schimbate cu unele de CN, inca sunt in dubiu daca sa le pun la loc pe cele conform cu originalul sau nu, ramane sa vad ce se arata dupa ce ma apuc de curatat.

Deocamdata am dezechipat-o aproape complet si am aruncat totul la gunoi icon_mrgreen.gif

Pun si cateva poze, urmand ca pe parcurs sa apara si din timpul lucrarilor. Masina este la tara si voi lucra din an in paste la ea. Mi-am propus ca termen de finalizare inceputul anului 2018.

Ca un lucru interesant, seria de caroserie e 2964 si la break e fix cu 1000 mai mare, adica 3964 smile.gif

Cam asa arata in curu' gol: https://goo.gl/photos/v5rLvsXFKvKSwKKZ9

STORMTROOPER
Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos. Succes cu munca la ea, multa rabdare si nervi de otel sa ai.
bucatzel
As fi vrut sa-ti urez un calduros sa-ti stea-n gat, dar vad ca o sa-ti stea si-n par, si-n ochi, si-n barba, asa ca iti urez multa rabdare.
DACIOTUL_97
Nu e rea,cu munca si rabdare o faci boboc...eu zic ca merita,avand in vedere numarul mic de sportive care mai exista.
razvan32
imi place
harby ;))
Nu e coapta, e o baza buna de restaurare. Eu unul as schimba contra-aripile, acum cat se mai gasesc piese. Pasajele se pot face, daca gasesti de Traian (sunt mai calitative ca cele de connex).
In rest multa bafta!!
sobolan
e reparabila.....ar merge luat un mig si facuta,autogenul arde tabla deja batrana si e pacat....eu,unul,as cumpara o coala de tabla de 0.7 si as avea rabdare cu ea si incet-incet as mesteri-o pe placul meu...s-ar putea sa mearga reparate chiar si aripile.....
Ov
Pai asta e si planul meu smile.gif
aripile merg ca sunt mancate doar in dreptul pragului, partea aia se poate taia si reface. In rest sunt intacte, dar cred ca ies mai castigat in timp daca imi iau alte aripi bune, mai ales cat se gasesc.
sobolan
modelul ala inca s-ar gasi...sfat,daca imi permiti : cauta bune in remat,cel putin vezi cum cad pe masina,alea de conex nu prea stau ok+ca pierzi timp ca sa le asezi/faci sa cada +kit mult.....nu merita ! eu am luat doua din remat si una de pe ea am scapat-o inlocuind doar sortul ala de jos....culmea ca-s din tabla zincata ale mele...
Ov
Nici nu vreau conex, desi sa fim sinceri, decat nimic mai bine tragi de-un conex sa vina cum trebuie.

Sper sa prind o masina rematizata si sa iau de pe ea tot ce-mi trebuie.
Maniak22
Mare curaj. Defapt daca ma gandesc bine eu am renuntat la un SPORT care arata mult mai bine la tabla.. Probabil ma speriu usor nu ca tine. Oricum incetisor sunt sigur ca iese si din asta o masina de expozitie ca celelalte ale tale. Bafta
cezarmad
Salutare,

Felicitari pentru noua achizite, eu as face-o ca in poza asta ( model 1989 prezentat la TIB), ar fi ceva unicat, cred.
Ov
E infiorator de greu de aliniat modelul asta de masca si oricum imi place mai mult cu 4 faruri cu masca groasa, mai ales ca-i o manie acum intre detinatorii de sportive sa-si puna masti subtiri smile.gif

Voi incerca s-o tin cat se poate de originala, singurul lucru pe care totusi as vrea sa-l schimb ar fi scaunele fata deoarece ale masinii sunt absolut infioratoare - buretele e subtire, n-au reglaj al spatarului, n-au sustinere laterala deloc.
sobolan
tot ai contra-aripi cn,era mai usor s-o faci cum a zis cezar....da' gusturile nu se discuta ! smile.gif
sorin105
Bine ai venit in "clanul" sportivelor!

Spor la treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.