Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: antifurt roti
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
mauru007
am reusit sa pierd antfurtul de la roti. cum pot face sa dau roata jos? Daca ma duc la un service cu actele masinii sa vada ca nu e furata, pot sa dea jos roata?Cum? Sau gasesc sa cumpar un antifurt exact modelul pe care il am eu? ca nu prea cred sa fie unice
GABONE77
pune o poza cu modelul de prezon poate te ajuta cineva dintre useri. si eu am asa ceva poate se potriveste.
DRE
Nu e nevoie... Te duci la orice vulcanizare serioasa, te pregatesti de o "atentie" si iti dau baietii jos antifurturile. Vor transpira la greu, le vor fi necesare o dalta si un ciocan. Dureaza cam 30 de minute. Spun asta din proprie experienta. Cand aveam SupeRNova, m-am dus la un service de "fite", care avea in dotare coarba electrica (daca pot sa-i spun asa, ma rog, intelegeti voi despre ce e vorba). Ideea e ca din cauza materialului indoielnic ca si calitate al antifurtului, acesta s-a pilit (nu va ganditi la alcoholic.gif ) si se invartea in gol. Norocul meu a fost ca m-am dus sa-mi echilibrez rotile. Cei de la vulcanizare m-au privit cu drag post-336-1110552449.gif si injurand printre dinti s-au apucat sa-mi scoata prin manevre neortodoxe antifurturile de pe cele patru roti (caci se stricase chiar "cheia" antifurtului, chestia pe care o bagi in coarba). Doi oameni si 30 de minute si treaba a fost gata. Mi-am luat alte antifurturi si de atunci nu mai lasam nici un mecanic sa desfaca cu "scula" electrica antifurturile. Acum nu mai e cazul, deoarece am antifurturi "adevarate", dintr-un material foarte bun. Cam de 10 ori mai scumpe decat cele din Vitan, dar merita...
Oricum, va dati seama daca aveam o pana in plin camp, eventual noaptea? Acolo ramaneam...
ionutctn
Si eu am pierdut antifurturile de la capace vara asta dar ale mele sunt model din alea '99 pe dacie sunt inbus din ala. Din fericire la mine am o surubelnita care se potriveste perfect pe ele si nici macar nu le-am mai dat jos sa imi cumpar altele. Mi-a promis cineva ca are imbus pe marimea aia dar promisiune a ramas. Pana imi da tipul imbusul ala pastrez surubelnita aia la mine mereu. Cand am fost la vulcanizare, s-a strambat ala cand i-am dat surubelnita sa imi desfaca capacul de la roata dar asta e daca taicamiu mi-a pierdut antifurtul. Bine ca il am pe ala de la janta.
DRE
Topicul se refera la antifurturile de roata, care chiar sunt eficace. Cele de capace din pacate sunt bune doar pt. a preintampina caderea accidentala a acestora, nicidecum impiedicarea unui furt...
mauru007
am rezolvat in service cu o dalta si un ciocan, am renuntat la antifurturi ca oricum ele sunt pentru oameni cinstiti nu pentru hoti. Merci de raspunsuri
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.