Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imperecherea sosetelor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
laur
Mai baieti (dar si fete), am o problema....am o gramada de sosete. Cind se mai goleste sacosa imi aduc aminte ca tre sa le mai si spal, si dau drumul la masina.....presupun ca si multi dintre voi (ca or fi putini probabil cei cu 3 perechi in dotare smile.gif ). Bun....si se usuca apoi (normal, nu? smile.gif). Ok....si acu urmeaza faza durere - trebuiesc imperecheati (numa la prostii vi-e gindul??? ). Sosetele intre ele bre ! Ei, avind in vedere ca majoritatea sint asemanatori (negri, bleumarin, gri inchis), si cam cu aceeasi textura/grosime in functie de anotimp, dar nu identici, de fiecare data e un calvar ! M-am gindit sa le pun cite un semn, sa fie mai usor la impreunare, pardon, imperechere....dar ar trebui o gramada de semne diferite...si cum, cu cite o atisoara? o pereche cu ata alba, alta roz....mi se pare aiurea.....si alta idee nu am.
Ma ajuta careva?????
Cornel001
Pai si la mine e debandada... se vede ca n-am gagik icon_mrgreen.gif iar maica-mea nu mai face fata... eu ? la ciorapi ? niciodata ! icon_mrgreen.gif
Bai, astept cu interes topicu in care ne dam sfaturi despre cum folosim buda. Erh... ahem...
laur
QUOTE
astept cu interes topicu in care ne dam sfaturi despre cum folosim buda

Cred ca ar trebui....sint multi ca tine care nu stiu....
radmasa.gif
litza
Prietena, le imperecheaza cand le baga in masina. Nu prea pot sa explic cum. Se pun unu peste altul si unul se trage putin unul peste celalat doar in partea de sus, astfel ca jos sa se spele bine. Si la pusul pe sfoara se pune perechea unul langa celalalt sa nu se incurce. E tragedie daca se desperecheaza unul.

Priceput? Asa ... deci eu le bag la gramada si daca nu le deosebesc la imperechere inseamna ca se pot purta si daca nu sunt perechi ca nu sar in ochi. laugh.gif

Asa ... si la faza cu buda ideea e ...indiferent ce faci sa stergi urmele cand termini. Sau cand iesi din buda... sa ai grija sa nu te vada nimeni. 124.gif
Cornel001
Da mai si or sa vina expertii ca tine sa ne dea sfaturi... ce misto o sa fie... Floricele pe campii, hai sa le-adunam copii...
Noapte buna!

PS asta era pt laur, nu pt litza.
laur
QUOTE
si or sa vina expertii ca tine sa ne dea sfaturi

pai doar nu vrei sa vina sa ti-o tina cu mina radmasa.gif
QUOTE
Nu prea pot sa explic cum. Se pun unu peste altul si unul se trage putin unul peste celalat doar in partea de sus, astfel ca jos sa se spele bine.

Interesanta ideea, dar nu foarte clara....nu o intrebi pe prietena ta?
QUOTE
inseamna ca se pot purta si daca nu sunt perechi ca nu sar in ochi

Depinde...ca pot fi aparent la fel, dar de lungime diferita....asta cam patesc dimineata !
MAS
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Bai, voi sunteti dusi cu capu'!!! Nu ma pot opri din ris!!! V-a "dilit" serviciul, au ce?
Dintre toate problemele posibile sa apara sau aparute deja, nu m-am gandit niciodata la spinoasa dilema a modului in care sa-mi imperechez ciorapeii... Sunteti zapaciti rau ma! De mult n-am mai ris asa radmasa.gif radmasa.gif
maddan
...Probleme apar la imperecherea celor majore cu cele minore.


Este interzis prin lege.


*cu exceptia cazurilor in care sosetele sunt mai negricioase, caz in care se trece cu vederea, c-asa-i traditia mancaž-as!
Cornel001
QUOTE
pai doar nu vrei sa vina sa ti-o tina cu mina  radmasa.gif


La care din variante te referi ? 243.gif

QUOTE
Interesanta ideea, dar nu foarte clara....nu o intrebi pe prietena ta?

Bai parca imi amintesc eu ceva... am mai vazut asta... ce idee! sa fac si io la fel ?

MAS nu rade ca e problema serioasa dimineata, scormonesc prin doua sacose mari pline de sosetute, si sunt tot felul de nuante de roz , si unele mai au si picatele albe laugh.gif
Muttley
Bre, cu riscu sa ma luati la pleasca, eu am in jur de 20 de perechi de sosete albe, si modelu-i cam acelasi, le-am facut semn cu ata colorata, un semn mic in zona gleznei si nu-s probleme. Desi probleme ar putea s-apara cand oi epuiza culorile la papiotele cu ata unsure.gif Hai, aruncati cu rosii acu'
kum
Vai , am intarziat . Va rog sa ma scuzati . Vad ca mai este un loc aici mai in fata . Imi aduceti si mie un Pepsi va rog (light si cu lamaie) ca am de privit si de ras radmasa.gif
Smiley
cum sa imperechezi sosetutele in 5 pasi simpli:
1. atunci toate sosetele pe care le ai (pastrezi perechea din picioare, dar trebuie sa tii minte sa o arunci si p'aia cand se murdareste)
2. te deplasezi intr-un magazin mai mare si cumperi 20-30 perechi de sosete. foarte important: sosetele de aceeasi culoare trebuie sa fie si de acelasi tip(model, lungime etc)
3. dupa spalare, formezi mai multe gramezi de sosete, in functie de culoare
4. alegi doua sosetele dintr-o gramada, si le faci un nod. repeti pana nu mai ai macar doua sosete in fiecare gramada
5. restul de la pasul anterior se pune bine, urmand a fi imperecheat cu restul de la spalarea urmatoare.
maxiK
Corect, dar trebuie sa fii atent sa nu incurci soseta dreapta cu cea stanga tongue.gif biggrin.gif
apunake
Mey oamenilor, dar de unde luati voi sosete care sa tina mai mult de 5-6 purtari, ca tot ce am cumparat io se duc aproape instantaneu. Dupa prima purtare deja incep sa se uzeze in dreptul degetului mare, si la revedere. Idei, magazine, ceva?

Cat despre imprerechere, nu vad decat o singura solutie, procurare nevasta, ca gagik sa spele la ciorapi, mai greu.
Dreamer
Asta e problema mare ... cu imperechiatul sosetelor... la mine am cine sa se ocupe ...smile.gif
La fost era un pic mai altfel biggrin.gif ... dimineata cand se trezea si vroia sa plece la scoala vroia sosete curate ... toate sosetele ei era intr-o punga mare, dar neimperechiate ... cine sta sa imperechere sosete la 7 dimineata ... ea in orice caz nu ... si pleca la scoala cu o soseta de un fel si cealalta de alt fel radmasa.gif
algor
QUOTE(apunake @ 29 Nov 2005, 09:55)
Dupa prima purtare deja incep sa se uzeze in dreptul degetului mare, si la revedere. Idei, magazine, ceva?

*



Un magazin de unde sa cumperi o unghiera, cu aplicabilitate la degetul cel mare. Din cauza ca sunt unghiile prea mari se uzeaza nu laugh.gif ? no offence!

laur, ma gindesc ca daca ai trage la fiecare cate o dunga de vopsea nu ar mai fi probleme la "identificare".
Lexy
QUOTE(litza @ 28 Nov 2005, 23:39)
Asa ... si la faza cu buda  ideea e ...indiferent ce faci sa stergi urmele  cand termini. Sau cand iesi din buda... sa ai grija sa nu te vada nimeni.  124.gif
*



Plictiseala mare pe la voi pe acasa bag eu de seama radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Vlad Georgescu
Sinteti de groaza! smile.gif

Eu am numai doua tipuri de ciorapi: negri (majoritatea) si albi. De ani de zile imi cumpar intotdeauna exact acelasi tip, din GIMA. Asa ca nu am probleme de imperechere - le imperechez imediat dupa culoare.

Ciorapii luati din GIMA sint chiar foarte rezistenti la spalari repetate, eu sint chiar foarte multumit.

Astept totusi cu interes ciorapii de hirtie de unica folosinta.

Uneori cind nu am ciorapi spalati merg fara si spun ca merg "pe tubeless" smile.gif. Recunosc ca nu este ok asa ceva.
IsNa
Mai, cu imperecherea mai merge....

Problema mea e cand trebuie sortate dupa culori (in ordinea lungimii de unda a culorii, crescator, adica de la -infra-rosu la -ultra-violet) in sertar!! tongue.gif
maddan
QUOTE
Mey oamenilor, dar de unde luati voi sosete care sa tina mai mult de 5-6 purtari, ca tot ce am cumparat io se duc aproape instantaneu. Dupa prima purtare deja incep sa se uzeze in dreptul degetului mare, si la revedere. Idei, magazine, ceva?


Ai incercat cumva sa-ti tai si unghiile, lately? 04.gif

Stii tu - excrescentele alea albe de la varful degetelor.... tongue.gif
laur
QUOTE
cum sa imperechezi sosetutele in 5 pasi simpli:
1. atunci toate sosetele pe care le ai (pastrezi perechea din picioare, dar trebuie sa tii minte sa o arunci si p'aia cand se murdareste)
2. te deplasezi intr-un magazin mai mare si cumperi 20-30 perechi de sosete. foarte important: sosetele de aceeasi culoare trebuie sa fie si de acelasi tip(model, lungime etc)
3. dupa spalare, formezi mai multe gramezi de sosete, in functie de culoare
4. alegi doua sosetele dintr-o gramada, si le faci un nod. repeti pana nu mai ai macar doua sosete in fiecare gramada
5. restul de la pasul anterior se pune bine, urmand a fi imperecheat cu restul de la spalarea urmatoare.

Ai uitat ca trebuie bauta o cafea inainte, dar nu foarte tare (ca si asa urmeaza sa te enervezi). Apoi trebuie aprinse toate luminile (ca seara fac asta, dimineata sigur as lua una gri cu una bleumarin). Iteratiile astea imi aduc aminte de schema logica de la Fortran smile.gif (parca asa se numea, nu? )
QUOTE
Mey oamenilor, dar de unde luati voi sosete care sa tina mai mult de 5-6 purtari, ca tot ce am cumparat io se duc aproape instantaneu. Dupa prima purtare deja incep sa se uzeze in dreptul degetului mare, si la revedere. Idei, magazine, ceva?

Metro, Mondex Sibiu, bbc. mercerizat 100 %. Scumpe dar bune. Mai sint si cu 80-90 %bbc., dar nu-s la fel de bune. Mai e o sg. marca acceptabila, Ciserom parca.
Faza e ca la Mondex modelele seamana intre ele extrem de mult, dar nu sint identice.
M-a batut si pe mine gindul sa imi iau o data vre-o 20-30 de perechi, ca sa nu mai am probleme, dar la cit costa astea de la Mondex inca nu m-am indurat sa dau atitia bani o data. Plus ca in nebunia aia de la Mertro, mai mult ca sigur ca mi-ar fi greu sa gasesc 30 perechi cu acelasi model/culoare/dimensiune .
walleye
io imi iau doar sosete cu cod colorat pe ele (2-3 dungi in partea de sus) si asa le pot imperechea. cred ca de aia si s-au facut sosete cu dungi, pentru astia ca noi.

totusi mergi bre in sandale si ai scapat de problema.

a, e decembrie acusa.

si am si eu o nelamurire: mie imi place sa fac pipi in chiuveta. e comod, nu trebe ochit, mai ales noaptea cind esti chior de somn. jumate din populatie e de parere ca trebuie sa fiu eutanasiat iar cealalta zice ca e perfect normal. voi ce spuneti?
Codrin
De curiozitate m-am uitat la chiuveta. Eu am 1,85 si nu as ajunge perfect. Maare mai esti tongue.gif

Presupun ca ea nu stie, altfel n-am mai purta aceasta conversatie wink.gif
Cornel001
Da , la aia cu vopsitu ma gandisem si io. Cumparam acuarele, si le putem combina intr-o multime de nuante, cate una pt fiecare pereche.
Sau le atasam bucatele de magneti, cu rezonanta unica in banda pt fiecare pereche, sa se atraga singure.
La mine nu prea au pb la degetul mare, eventual la calcai, da sa stiti ca de acolo n-am nimic sa-mi tai, si oricum se intampla f rar. Ma uit acasa ce marca am si iti zic.

Buda cum se foloseste , cu fata sau cu spatele ?

PS cred ca ne-ar strange laur de gat ca i-am facut varza subiectul tongue.gif Caterinca e boala contagioasa domne'
Rigor
Ce problema ...imperecheatul sosetelor.
Sa vezi cand nu le gasesti prin casa, eu mi-am pus GPS pe ele, nu se mai poate frate.
algor
QUOTE(Rigor @ 29 Nov 2005, 13:00)
Ce problema ...imperecheatul sosetelor.
Sa vezi cand nu le gasesti prin casa, eu mi-am pus GPS pe ele, nu se mai poate frate.
*



Te-ai insurat si noi nu stim icon_mrgreen.gif ??? de obicei GPS=nevasta..ea saraca le stie pe toate!!
JORJ
Da' chilotii dom'le... Chilotiii... Unde-s chilotii? ... Chilotii ?!.. CHILOTii!!!? ... Unde-s CHILOTII ??!!!... CHILOTIIIII?!?!?!?!

In cazul in care suna barbat-su la usa, o pereche de ciorapi desperecheati luati in graba nu bat la fel de mult la ochi, nu ? Sau bat ?

Rigor
QUOTE(algor @ 29 Nov 2005, 12:13)
Te-ai insurat si noi nu stim  icon_mrgreen.gif ??? de obicei GPS=nevasta..ea saraca le stie pe toate!!
*


Nenea algor, te tradeaza fata! laugh.gif
Nu m-am putut abtine! Admini 10 la suta la mine va rog!
laur
QUOTE
Buda cum se foloseste , cu fata sau cu spatele ?

Depinde ce faci acolo radmasa.gif
Daca o pui pe ea cu fundul in chiuveta, se fol cu fata (tu) si spatele (ea). Daca faci pisu ca ala in chiuveta, normal, stai cu spatele la buda.
Daca o folosesti pt. nevoi fiziologice (ce plictiseala...), stai cu fata.
Clar? smile.gif

QUOTE
Da , la aia cu vopsitu ma gandisem si io. Cumparam acuarele, si le putem combina intr-o multime de nuante, cate una pt fiecare pereche.
Sau le atasam bucatele de magneti, cu rezonanta unica in banda pt fiecare pereche, sa se atraga singure.

Acuarela se duce la spalat, cu magnetii e buna ideea biggrin.gif , dar are un dezavantaj: vei culege toate cuiele si sirmele de pe strada.

QUOTE
si am si eu o nelamurire: mie imi place sa fac pipi in chiuveta. e comod, nu trebe ochit, mai ales noaptea cind esti chior de somn. jumate din populatie e de parere ca trebuie sa fiu eutanasiat iar cealalta zice ca e perfect normal. voi ce spuneti?

Bine macar ca faci pisu la baie radmasa.gif ....in cada nu ai incercat???
tatabobu
Laur, dar de ce nu le cosi? biggrin.gif Teoretic, in momentul in care le scoti din picioare ele sunt deja imperecheate. Pui ata in ac, dai un ochi mai largut in ambele sosete si faci nod. Le speli si gata. Un al doilea avantaj va fi ca poti spune ca sunt noi, trebuie sa le tai ata din nou inainte sa le incalti radmasa.gif
catb
QUOTE(maddan @ 29 Nov 2005, 09:53)
Ai incercat cumva sa-ti tai si unghiile, lately? 04.gif

Stii tu - excrescentele alea albe de la varful degetelor.... tongue.gif
*



Pai poate ca tocmai de aia, nu le pileste, raman aspre si rupe bumbaculsutalasuta al sosetei. smile.gif)


PS: Doamne, Dumnezeule, ce topic!!! blink.gif
cosmin_m
amatori...
Cand cumparati ciorapi, cumparati de la 10 perechi in sus, acelasi model.
Dup-aia, nu mai conteaza care cum sunt imperecheati...

Pe mine alt fenomen ma intriga: desi nu vin niciodata acasa descult, eu nu arunc ciorapi, prietena se jura ca nu-i arunca... somehow numarul ciorapilor din casa tinde spre o constanta.
Adica pot avea eu 10 perechi si sa-mi mai cumpar zece... dupa cateva luni tot zece am.

Am cautat in masina de spalat, vecinii nu ajung la mine in balcon...
Eu am o teorie cu omuletii verzi, dar nu v-o zic...
Rigor
Eu am o alta teorie, cu omuletii muschiulosi si plecarile de acas, dar nu ti-o spun.
Lolek
QUOTE(cosmin_m @ 29 Nov 2005, 11:48)
Am cautat in masina de spalat, vecinii nu ajung la mine in balcon...
*




ombre, tre sa discutam...eu am acelasi fenomen dar invers: am din ce in ce mai multe sosete, si nu stiu de unde. eventual descrie o pereche asa de test, sa vad daca-s la mine.
Rigor
Vezi daca sunt ale tale!!

Merge aceeasi teorie!!
Sony
QUOTE(Cornel001 @ 29 Nov 2005, 10:50)
La mine nu prea au pb la degetul mare, eventual la calcai, da sa stiti ca de acolo n-am nimic sa-mi tai, si oricum se intampla f rar.
*


Inseamna ca trebuie sa mai dezlegi sireturile cand te descalti.
cosmin_m
QUOTE(Rigor @ 29 Nov 2005, 11:51)
Eu am o alta teorie, cu omuletii muschiulosi si plecarile de acas, dar nu ti-o spun.
*


QUOTE(Lolek)
ombre, tre sa discutam...eu am acelasi fenomen dar invers: am din ce in ce mai multe sosete, si nu stiu de unde. eventual descrie o pereche asa de test, sa vad daca-s la mine.



radmasa.gif

Rigor, s-ar putea sa ai o teorie foarte pertinenta...

Lolek ? Ai ceva sa-mi spui ?

Eu ii descriu, da zi-mi in ce stare de agregare: inainte sau dupa folosirea lor ?
Lolek
QUOTE(cosmin_m @ 29 Nov 2005, 11:56)
Lolek ? Ai ceva sa-mi spui ?
*



da. La fel se intampla si cu brichetele radmasa.gif
catb
Hai ca de abia astept topicul cu chilotei cu dunga care dispar la unii si apar la altii. Duaaaamnee...
cosmin_m
Pei mai Lolek, daca tot vii la nevasta-mea si pleci cu ciorapii mei, n-ai inteles nimic.

PLEACA CU NEVASTA si lasa-mi ciorapii acasa !
Lolek
o sa fie sub forma... mi-apare o dunga maro si sigur nu e de la mine. ce sa fie oare?
catb
QUOTE(cosmin_m @ 29 Nov 2005, 12:00)
Pei mai Lolek, daca tot vii la nevasta-mea si pleci cu ciorapii mei, n-ai inteles nimic.

PLEACA CU NEVASTA si lasa-mi ciorapii acasa !
*



Da, mai, Lolek, chiar asa, ce ai cu ciorapii omului?
Lolek
QUOTE(catb @ 29 Nov 2005, 12:04)
Da, mai, Lolek, chiar asa, ce ai cu ciorapii omului?
*


bai n-am nimic...everybody, am tone de sosete, le incarc in portbagaj si ne vedem la Unirii, vine care cum poate, daca le recunoasteti sunt ale voastre (si BONUS: va pastrati si nevestele, mai scap si eu de invazie).

la fel cu brichetele (am cateva zeci in stare de functionare si eu nu-mi aduc aminte sa fi cumparat vreo bricheta de vreo 3 luni incoace)...
cosmin_m
Care bonus bei ? Ala e penalty.
Mi-e imi convine situatia: io le iau de noi, le port o data doua si apoi cumva aterizeaza la tine...
Nevestele.
SilviuB
Si eu care credeam ca numai pe mine ma viziteaza omuletii verzi.
Si la mine au disparut in mod constant ciorapi nerupti si inca dispar.
... si eu tot cumpar cate 10 odata si iar dispar incetu' cu incetu'...... a dracu' ciorapi icon_mrgreen.gif
Lolek
sincer...nu mi-a trasnit niciodata prin cap ca sosetele mele ar fi second-hand (adica fac pop-up la mine in dulap deja purtate). incomoda perspectiva ph34r.gif

ia... cui ii mai dispar sosete? sa stiu la ce sa ma astept zilele astea.
Mache
In cate zile o sa vedem pe stalpii din oras urmatorul anunt:

Grup de intelectuali finuti, colectionari de soseste de diferite marimi, texturi si culori adresam o mare rugaminte catre cei ce si le usuca in balcon: "Nu mai lasati nevestele agatate de sosete! Se scot foarte greu!"
paul_damian
Presupun ca vi s-a mai spus ca nu sunteti normali, asa ca n-are rost sa ma repet biggrin.gif

Imperecherea sosetelor: intai am incercat cu sfoara, dar am cam cazut in nas, si nu mi-a placut. Asa ca am lungit sfoara si le purtam asa cum se leaga manusile la copii. Super! Dar cand le-am scos din masina erau toate incurcate, asa ca a trebuit sa iau foarfeca... si iar am ajuns unde am fost. Pe urma m-am decis pentru coduri de bare. Dar dupa un spalat-doua nu-mi mai iesea cifra de control. Asa ca acum le sortez dupa metoda clasica, primul servit, primul luat la picioare. Ce ramane se reamesteca si se repeta procedura (parca algoritmul asta avea si un nume?)

walleye, nu trebuie sa-ti faci probleme. Asa cum 90% din barbati se masturbeaza (unii chiar cu sosetele - de ce crezi ca nu iasa niciodata la numaratoare?) dar nici unul nu o recunoaste, "cercetatorii americani au descoperit ca" e o practica curenta. Punem un poll la statistici? biggrin.gif
Lolek
mie mi se pare anormal ca sosetele sa se imperecheze mai des decat mine, asa ca in general mai umblu cu ele desperecheate (intr-o armonie aproximativa de culori, eventualele discrepante fiind detectabile doar daca se uita cineva de aproape ceea ce am observat ca din varii motive lumea nu prea face...)
cosmin_m
QUOTE(Lolek @ 29 Nov 2005, 12:23)
mie mi se pare anormal ca sosetele sa se imperecheze mai des decat mine, asa ca in general mai umblu cu ele desperecheate
*



Aici trebuie sa-ti dau dreptate : 'tule muma lor de depravate...
In plus, daca le mai incrucisezi asa (sosetele diferite), poate obtii un soi mai bun (de soseata).

Ete ca a venit si Marty... mananc la birou lurk0000.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.