Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inregistrare useri
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Liviu
As dori sa aflu parerea voastra relativ la datele OBLIGATORII pe care un user trebuie sa le dea la inregistrare ....



Eu zic ca numele (nick-name-ul) nu e suficient. Vad multi useri inregistrati recent cu nick-uri ciudate care nu stii de unde sa ii iei sad.gif ....



Asa ca propun sa se impuna un numar minim de date necesare pentru inregistrare ..



S-a mai pus problema asta dar nu s-a ajuns nicaieri (pana acum).



Asa ca va rog sa va exprimati opiniile ... eventual .. alex sau alexv (daca decid ca e necesar) ar putea sa deschita un chestionar privitor la asta.



Bafta multa !
sstanescu
Eu zic:



1. nu trebuie sa se transforme intr-un forum inchis, in care trebuie sa te inregistrezi pe cateva pagini doar pentru a pune o intrebare. Ma enerveaza la culme cand vreau de ex. sa downloadez ceva, un driver de ex, si trebuie sa fiu inregistrat pe site-ul producatorului, cu adresa completa, zip code, loc de munca, domeniu, studii, etc. E stupid. Poate sunt utilizatori ce doar citesc si carora li s-a parut necesar sa se inregistreze, macar pentru a le fi marcate post-urile noi.



2. o minima verificare trebuie insa. Si aici mi se pare suficienta o confirmare prin oferirea unei adrese de mail valide (ia linku la adresa asta si daca esti cine zici ca esti, da click pe el si te activez) plus o radere a conturilor create si nefolosite nici macar prin login intr-o perioada de 15-30 de zile.
GeorgeB
da macar un prenume , si o varsta...
Valentine
sunt de acord cu sstanescu.
Liviu
Da mai .. dar nu am zis nimic de 2 pagini .... nici de adresa completa ...



Eu unul ma refeream la cateva campuri referitoare la :



1. Nick-name

2. Nume real (care va ramane in baza de date si nu va fi facut public)

3. Categoria de varsta (se vor defini niste categorii) ... sau varsta reala.

4. Locatie

5. Tipul masinii.



Daca asta este considerat PREA MULT .. atunci ... no comment !!!!!
sstanescu
Nu-ti folosesc la nimic, ca le completeaza la misto. Multa lume face asa, pe site-urile unde nu are interes major. De ex, ma intereseaza sa ma inscriu corect aici (d-aia...), ma intereseaza sa-mi scriu bine orasul pe un site cu vremea probabila, insa la toate balariile de site-uri cum ziceam mai sus, dau in viteza cea mai mare ce imi pica din tastatura si mouse.



Later edit:



Liviu, e corect si minimal ce ceri. Insa problema inteleg ca e legata de useri-fantoma. Astia vor exista oricum. Dintre toate solutiile, aia cu mailul de confirmare mi se pare cea mai decenta. Astfel il pui pe om sa-si dovedeasca seriozitatea prin oferirea unei adrese de mail valida, pe care o mai si acceseaza. Mai departe... nu prea ai ce sa faci.
Valentine
propun stergerea conturilor care nu au nici un post in 15 zile. ( 0 posturi!). poti sa vezi chestiile din forum si fara sa te inregistrezi. te inregistrezi atunci cand vrei sa postezi ceva.
GeorgeB
nici chiar asa ...
QUOTE


propun stergerea conturilor care nu au nici un post in 15 zile. 
sstanescu
Hai mah, nu fiti dictatori. Stiu ca e tentant, insa n-are sens (nu mai e spatiu pe server, se misca baza de date greu?)



Omul s-a inregistrat. Daca in 15 zile nu face login, inseamna ca nu ii trebuie, s-a bagat la mishto. Daca in... 60 de zile, nu mai face iar login, il suspenzi. Daca e suspendat si nu isi reactiveaza contul, dupa inca 30 de zile ii multumesti si il razi. Ce se intampla cu posturile (in cazul in care exista)? Vor fi postate de un Ghost-User?
Valentine
0 posturi adica nu a postat nimic de cand s-a intregistrat, nu sa posteze odata la 15 zile biggrin.gif . ar curata cel putin 200-300 de useri care nu fac nimic decat sa fie acolo cu numele sa zicem sa suntem 900.
Valentine
spre exemplu COSTY, radu, niki sunt 3 exemple de username-uri luate si nefolosite din 2002 (!) daca vrea cineva pe care il cheama radu sa isi faca username nu poate sa isi puna numele deoarece unul radu care nu a postat niciodata si-a facut si el intr-o doara un username.
sstanescu
Era scris pe undeva ca la inregistrare esti obligat sa postezi ceva? E putin ciudat sa nu dea nici un semn de viata, insa nu poti sa obligi pe om sa se inregistreze si sa posteze la un topic "Mesajul nr 1": "Sunt x, postez aici sa nu ma radeti din DB". Apoi va tace malc si tot acolo ai ajuns.



Later Edit:



valentine: Dar au facut login recent? (ma rog, cineva cu drepturi, care poate sa vada lucrul asta)
Valentine
sunt destul de convins ca nu au facut. de aia zic. inteleg ca vrei si tu sa te inregistrezi. dar sa o faci doar asa sa ocupi nicknameul. pai pot sa imi schimb ip-ul prin proxy si sa imi fac 100 de useri. cine poate sa ma opreasca ?!!
SGN_1310
ia sa te vad
alex
In regulament scrie:

3 e) Conturile nou infiintate care in primele 3 luni nu sunt activate vor fi sterse. Conturile in care user-ul nu s-a autentificat niciodata dupa activare vor fi sterse dupa 6 luni.

3 f) Nu vor fi sterse conturile, activate si folosite, ale utilizatorilor cu 0 mesaje.



Ce inseamna asta? Inseamna ca userul COSTY, de exemplu, vrea sa citeasca ultimele posturi de la ultima sa vizita insa nu doreste sa posteze. Atunci isi face un cont aici pe care il foloseste read-only. Nu vad nici o problema in asta.
Valentine
QUOTE
In regulament scrie:

3 e) Conturile nou infiintate care in primele 3 luni nu sunt activate vor fi sterse. Conturile in care user-ul nu s-a autentificat niciodata dupa activare vor fi sterse dupa 6 luni.

3 f) Nu vor fi sterse conturile, activate si folosite, ale utilizatorilor cu 0 mesaje.



Ce inseamna asta? Inseamna ca userul COSTY, de exemplu, vrea sa citeasca ultimele posturi de la ultima sa vizita insa nu doreste sa posteze. Atunci isi face un cont aici pe care il foloseste read-only. Nu vad nici o problema in asta.


my bad. nu mi-am amintit de punctele astea din regulament (l-am citit odata! biggrin.gif). e ok atunci.



si s-au pus in aplicare / verificat punctele 3e) si 3f) pentru cei sus numiti? biggrin.gif
alex
Da, de aplica periodic punctele 3e si 3f (forumul permite acest lucru "semiautomat")
Valentine
QUOTE
Da, de aplica periodic punctele 3e si 3f (forumul permite acest lucru \"semiautomat\")

off=topic: vad ca ai ajuns si tu acasa si n-ai ce face de raspunzi asa de repede biggrin.gif:P
Liviu
Ok .. si cum ramane cu DATELE pana la urma ????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.