Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane II 1.9DCI 131cp euro4 DPF 2005
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
sfseals
Salutari. Sunt proaspat posesor al acestui model, varianta combi, adus recent din Germania si spre surprinderea mea masina are si filtru de particule, cu bunele si relele ce rezulta din asta.
Dupa 2 zile de cautat pe forum tot nu m am lamurit si am decis sa ma inregistrez sa mi rezolv cazul in mod particular si cu siguranta va mai ajuta si pe altii - masinile acest model/an se importa acum destul de mult, datorita avantajului pret/dotari.
Asadar daca ati dori sa vorbim strict pe acest model nu sa amestecam 1.5 dci sau si mai rau benzina in discutie, cum am tot intalnit la topicuri asemanatoare, evitand astfel sa creem un topic stufos si greu de "digerat"

Ce ma intereseaza pe mine in mod particular acum, ca masina e abia intrata in tara
(216000 km)
distributia: am vazut ca multi recomanda chit de distributie care sa contina rulmenti SKF, altii merg pe mana produselor de origine. Ideea este ca vreau ieftin si bun, sunt din Pitesti si deci ar trebui sa cam gasesc orice ati recomanda. Pompa de apa pentru modelul meu de la Airtex gasesc?

ulei: Castrol sau Elf , am si aici o mare uimire. Eu as fi pus Motul dar n am gasit vreu coleg de forum care sa recomande, desi pe benzinarele mele de pana acum am fost multumit.Nici nu stiu daca au pentru diesel..

Am o bucsa antibalans motor rupta, bieleta dreapta cu joc si ceva rugina la caseta de directie. Asta din ce a vazut mecanicul pe repede inainte cand a verificat o sumar. Cu ce incep ca n am bani de toate sad.gif
Multumesc de suport!
argon
In primul rand masina are minim 360.000, ca daca avea in realitate 216.000 , acum aveai in bord 169.000 km.

In al doilea rand incepe cu piesele ce tin de siguranta...sa circuli cu joc in caseta si bieleta , inseamna dosar penal..teoretic. Dupa ce rezolvi treburile astea, te poti gandi la ulei si distributie..daca nu ai banii deodata.
sfseals
bieleta mi a zis si mecanicul s o am prima n vedere si e foarte normal evident. recomanzi o firma anume?

distributia la cum vad eu lucrurile este la fel de stringenta - o fac saptamana viitoare si schimb si bieleta totodata - ideea ar fi sa mi dati mura n gura ce sa cumpar si luni sa le caut prin oras.
ce am rezumat eu pe alte topicuri ar fi curea contitech si role skf, sau pe origine dar sar in sus la bani... dar mai bine las colegii cu vechime in Megane sa se pronunte.

iar uleiul...hmmm, e mai urgent ca bieleta. asa negru e la diesel? e pacura. de aceea ma vad nevoit sa cer ajutor ce sa cumpar, ca sunt multe de schimbat odata si orice suta lei conteaza!
mannick
Sigur, bucsa si bieleta trebuie schimbate, wd40 peste rugina de la caseta de directie biggrin.gif, iar distributia - eu as zice curea Gates si role INA.
Da, exista Airtex pentru motorul tau la cca 100+ ron.
Ulei - ELF, asa cum zice si Renault, 5W30 ELF Evolution Full Tech FE DPF. Plus filtre de aer, ulei si motorina. Trebuie sa vezi ce fel de filtru de motorina ai, eu am cu cartus Purflux.
sfseals
multumesc mannick, a ta de ce are 8 airbaguri? (vroiam si eu blink.gif , am doar 4 )

kitul distributie ar contine curea gates si 2 role ina? la un pret estimativ? (sa stiu cand ma apropii de suma corecta atunci cand le caut)

kit acesorii ce contine? pompa apa airtex (100) + curea (cat,cum) si rola?
cureaua de accesorii pune in pericol distributia daca se desface/rupe la acest model?

+antigel +wd40 (astea le bag la extra costuri)

uleiul ar trebui sa fie de fabricatie care? am experienta motul unde intre fabricatie italia sau franta erau diferente "vizibile". ca pret vad ca e undeva la 130 ron 5l, intra 4,5?
filtre as lua man, aveti ceva impotriva? la benzina erau ok.
meganul meu are asa o inghesuiala la motor incat mie imposibil sa identific ceva, daramite sa mai umblu pe acolo. deci ar trebui sa gasesc un filtru mare cu cartus interschimbabil.

masina asta...incepe sa para cam scumpa icon_mrgreen.gif
va multumesc pt ajutor, incep sa scriu lista... blink.gif


sfseals
bieleta de directie trebuie sa contina si burduf protectie? stie careva
espacern
NU...burduful e piesa care se vinde separat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.