Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: help ! schimbare conducta apa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
ciinarumircea
salut !! am un "bolid" made by DACIA radmasa.gif si mi s'a spart conducta de apa care duce la termostat si pierd lichidul de racire ...In 5 min se goleste vasul de expansiune ..am luat conducta dar nu reusesc sa dau jos conducta veche ...poate stie cineva cum se desface !! multumiri anticipate !! worship.gif worship.gif
Victorine
Eu am schimbat furtune (daca la astea te referi) la Logan asa: cel cu aerisitor care face legatura cu radiatorul din habitaclu si cel superior gros de la radiator la corpul termostatului. Ambele sunt Gates, schimbarea e destul de facila, mai ales daca improvizezi o scula pentru desfacerea clemelor. Eu am folosit un mocs reglabil parca pentru colierele mari si un cleste/patent pentru cele mici. Operatia necesita completare cu antigel si aerisirea instalatiei. Nu strica si verificarea/ schimbarea termostatului daca tot e golita instalatia, mai ales ca incepe sezonul rece. Eu am profitat de ocazie si l-am schimbat. La fel si cu sonda de temperatura.
ciinarumircea
Poza 1 este conducta cu pricina este "bubuita" chiar pana in "surubelul de aerisire
In poza 2 trebuie desfacuta este cea de jos..ideea este alta ..daca apas pe clemele de pe lateral iese conducta prin tragere din rotire ?
i96nds
Eu zic sa mergi la magazin sa cumperi alte coliere, masoara cat de cat diametrul. Tragi fara mila de colierele actuale, cel mai probabil sunt de unica folosinta oricum - asa ca va trebui sa le inlocuiesti.
ciinarumircea
Totusi nu as vrea sa trag ca "taranul" sa le rup .. Am intrebat de mufele alea..conducta noua nu are acele coliere
i96nds
Chiar daca le desfaci finut, tot nu cred ca vei putea sa le refolosesti... Mai bine cumperi altele si gata, model dintr-acesta care se strange cu surubelnita.
ciinarumircea
Ai o idee de unde as putea sa le cumpar ?
Victorine
Nu stiu ce cleme is alea... sunt modelul ala care se foloseste si la burduful de planetara? Daca da, atunci sunt cam de unica folosinta. Le tai si tragi furtunul de pe stuțuri, cu grija sa nu fortezi. Furtunul nou il prinxi cu ceva de genul https://www.google.ro/search?q=clema+furtun...colier+cu+surub pe diametru apropiat. La Logan sunt niste cleme otelite care se pot refolosi.
user123
QUOTE(ciinarumircea @ 24 Oct 2016, 13:58)
Poza 1 este conducta cu pricina este "bubuita" chiar pana in "surubelul de aerisire
In poza 2 trebuie desfacuta este cea de jos..ideea este alta ..daca apas pe clemele de pe lateral iese conducta prin tragere din rotire ?
*




Da, va iesi....o poti apuca usor ( usor !!!) cu un cleste papagal si o rasucesti putin, dupa care vei simti ca "isi da drumul"....tragi de ea si iese


Clemele nu-s de unica folosinta, se desfac cu un cleste - vezi exemplul de mai jos ( la 0:25) , asta am gasit la o cautare rapida, poti gasi si tu

https://www.youtube.com/watch?v=7MsOjDe7W_w
ciinarumircea
nu la clemele respective ma refeream eu .. alea se desfac usor ..eu ma refeream la piulita din capul conductei sau ce este ea care intra in habitaclu !! asta vreau eu sa stiu..cum se desfac..prin tragere prin rasucire !! sa nu ma apuc sa trag de ele ca disperatul
Victorine
Pai trebuie desfacuta? Nu poti s-o lasi in pace si sa schimbi doar furtunul? Banuiesc ca ala e un stuț insurubat pe radiator, de aici piulita, oricum de cumparat gasesti doar furtunulr gol... nu ai acces la un manual de reparatii? Sau o imagine de detaliu?

<span class='edit'>25 Oct 2016, 21:09:</span>
Vad ca nu e ca la Logan : https://www.google.ro/search?q=radiator+inc...LRm8vK9LYGNM%3A

Eu as cumpara furtunul nou si as studia modul de racordare la calorifer iar apoi as purcede la schimbat.
Maiorul
Se desfac cu un cleste tip papagal apasand un pic pe cele doua locasuri de pe clema si se trage afara...de ce iese asa de greu ? ...ptr ca stuturile care ies din calorifer au doua extremitati iar mufele 2 oringuri groase . Mufele nu se gasesc separat , doar impreuna cu furtunul ....teoretic mai poti face o chestie sa tai mufele astfel incat sa nu deteriorizezi furtunul sau stutul si poti sa folosesti alte coliere obisnuite.
RazvanTi
mai. nu se refera la colierele metalice ci la clemele de plastic (cuplele rapide daca vreti)
astea au cate 2 butonele pe lateral care trebuiesc apasate simultan pana se elibereaza de pe stutul radiatorului.
Maiorul
QUOTE(RazvanTi @ 26 Oct 2016, 10:01)
mai. nu se refera la colierele metalice ci la clemele de plastic (cuplele rapide daca vreti)
astea au cate 2 butonele pe lateral care trebuiesc apasate simultan pana se elibereaza de pe stutul radiatorului.
*





s-a inteles ideea ...fara cleste tip papagal poti sa apesti pe clemele mufelor mult si bine [attachmentid=1628045893]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.