Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scaun auto copii
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
bucatzel
Am ajuns la faza in care caut scaun de copil pentru mostenitoare, ca deja scoica anunta ca o sa fie un pic inghesuita.

Masina curenta n-are prindere ISOFIX. Viitoarea masina probabil ca o sa aiba, dar nu cred ca o s-o cumpar nu cred urmatoarea jumate de an, si oricum, as vrea mai degraba ceva ce sa mearga si-si. Daca am vazut bine, scaunele cu isofix suporta si prinderea clasica cu centura. Ma insel?

In orice caz, daca puteti sa-mi recomandati vreun model, ar fi super. Nu caut chestii incredibil de ieftine, m-ar interesa ceva care sa fie usor de inchis de mine, dar greu de deschis de catre junioara, si preferabil usor de dezmembrat si pus la spalat.

Thor1983
Eu am luat Britax Duo Plus.

Are și Isofix și prindere în centură, se instalează in 20s, dacă citești manualul, sau în 5 minute dacă nu.

Am luat suplimentar husă de vară - e făcută dintr-un material gen prosop, se spală mult mai ușor decât husa întreagă. Are centură în 5 puncte cu o singură cataramă. Junioara nu o poate desface la aproape 3 ani.

Singurul aspect negativ pe care i-l văd e faptul că dacă vrei să dai husa complet jos e puțin de muncă.
Ov
D'asta am eu in masina: http://cybex-online.com/ro/carseats/pallas2fix.html
Merge si cu isofix si doar cu centura (pt ca centura prinde pernita prin fata). Fii-mea deja a crescut si nu-i mai pun pernita ci o tine doar centura.

Pe masina nevestii am la fel doar ca fara isofix. E identic cu ala de mai sus doar ca n-are "baza".
Lord Hades
Recomand cybex sau recaro. Dacă mai poți aștepta pana la vara îl bag pe al meu la vânzare smile.gif
bucatzel
Mda, nu cred ca-i fezabila partea cu asteptatu'


QUOTE(Ov @ 16 Nov 2016, 14:38)


Ai cumva idee cat costa unu' in mod normal? Ca pe emag vad ca s-au pregatit preturile de blecfraidei, si pe mine ma irita modul in care se fac promotiile pe la noi.
Ov
am dat vreo 1500-1600 parca, dar l-am luat acum aproape 2 ani
bucatzel
Am si uitat sa mai scriu p-aci. L-am luat pana la urma pe asta:
http://www.joiebaby.com/product/every-stage/

Metoda foarte stiintifica de alegere, am pus junioara in cateva scaune, si in asta o stat cuminte. Nu mai tin minte exact cat o fost, ~750 de lei daca-mi aduc aminte bine.

De dormit pare sa doarma acceptabil in el, o singura data era sa evadeze, cand am uitat sa ajustez centura la trecerea de la imbracaminte de iarna la cea de vara.

stolniceanulucian
Ai facut o alegere foarte buna.
Asa ceva (scaun grupa 0 1 2 3) am avut si eu si cred ca in total l-au folosit fiii mei peste 50 000 de km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.