Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda 2006
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
reddacy
Stie cineva in 2006 unde se plateau amenzile?
Acu dupa 10 ani m-am trezit cu notificari de la primaria din orasul unde am stat(am acolo un teren vai de el) ca am 2 amenzi din 2006.Una din ele am platit-o dar nu mai stiu unde, in orasul actual :trezorerie ,banca,cec...etc.
VladSoare
Nu s-a prescris de-atunci?
reddacy
Cineva mi-a zis ca daca te-au notificat atunci nu.
maho
Pai tu zici ca te-au notificat acum, deci ar insemna ca-i prescrisa. Zi-le sa-ti faca dovada ca te-au notificat in maxim 5 ani de la primirea amenzii, si intreaba-i de ce nu ti-a aparut amenda aia ca restanta atunci cand ti-ai platit impozitele.
reddacy
E o idee buna.Daca nu gasesc o dovada ceva.
klaus
Eu le-as trimite o scrisoare in care le-as spune, in mare, ceva de genul
"Referitor la adresa dvbs. nr... din data de... prin care imi comunicati ca figurez in evidentele dvs. cu 2 amenzi neplatite de acum 10 ani (le-as da si data amenzilor) va informez ca eu am achitat la momentul respectiv cele doua amenzi si acest lucru ar trebui sa se regaseasca in evidentele dvs.
Data fiind perioada mare scursa de la respectivele amenzi, daca nu reusiti sa regasiti in evidentele dvs. dovada faptului ca eu am platit respectivele amenzi, va rog sa constatati ca sunt incidente prevederile art. 110 alin. (1) din Codul de Procedura Fiscala privind prescrierea dreptului organului fiscal de a stabili creante fiscale, termenul de 5 ani scurs de la 1 iulie a anului urmator celui pentru care se datoreaza obligatia fiscala fiind indeplinit de mai mult de 3 ani.
Astfel urmeaza sa constatati implinirea termenului de prescriptie a dreptului de stabilire a creantei fiscale in conformitate cu art. 110 alin. (1) C.pr.Fisc. si, in conformitate cu prevederile art. 112 din Codul de Procedura Fiscala, sa incetati procedurile fiscale declansate."

Cu iubire, cu dragoste, cu cele mai alese sentimente/ganduri, cu deosebita/aleasa consideratie, cu deosebita stima, va rog sa primiti expresia celor mai distinse sentimente etc, etc.
reddacy
Multumesc de idee.Chiar am sa fac o adresa catre ei.
octavian.gagu
QUOTE(klaus @ 15 Dec 2016, 20:50)
Eu le-as trimite o scrisoare in care le-as spune, in mare, ceva de genul
"Referitor la adresa dvbs. nr... din data de... prin care imi comunicati ca figurez in evidentele dvs. cu 2 amenzi neplatite de acum 10 ani (le-as da si data amenzilor) va informez ca eu am achitat la momentul respectiv cele doua amenzi si acest lucru ar trebui sa se regaseasca in evidentele dvs.
Data fiind perioada mare scursa de la respectivele amenzi, daca nu reusiti sa regasiti in evidentele dvs. dovada faptului ca eu am platit respectivele amenzi, va rog sa constatati ca sunt incidente prevederile art. 110 alin. (1) din Codul de Procedura Fiscala privind prescrierea dreptului organului fiscal de a stabili creante fiscale, termenul de 5 ani scurs de la 1 iulie a anului urmator celui pentru care se datoreaza obligatia fiscala fiind indeplinit de mai mult de 3 ani.
Astfel urmeaza sa constatati implinirea termenului de prescriptie a dreptului de stabilire a creantei fiscale in conformitate cu art. 110 alin. (1) C.pr.Fisc. si, in conformitate cu prevederile art. 112 din Codul de Procedura Fiscala, sa incetati procedurile fiscale declansate."

Cu iubire, cu dragoste, cu cele mai alese sentimente/ganduri, cu deosebita/aleasa consideratie, cu deosebita stima, va rog sa primiti expresia celor mai distinse sentimente etc, etc.
*


Esti foarte tare frate smile.gif ..... Si mie imi place sa ma cert cu autoritatile tot asa! Pe legi si articole smile.gif ... Grimasele fac toti banii smile.gif
reddacy
Culmea e ca sunt functionar public si stiu ca sistemul vrea sa ma f...a ,asa ca sa mearga anaf la aia cu milioane de euro....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.