Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vitezomani ?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4
SiloS
Sa se arate vitezomanii !
driverx
Unii tare va mai plictisiti. Nu cumva mai este ceva de genu?
SiloS
Poate unii s-au lasat de viteza intre timp si altii s-au apucat .
ursamajor
Mai trebuia pus "o ciupesc cānd trebuie"! icon_mrgreen.gif
ghc
Defineste te rog: "Sunt un vitezoman moderat biggrin.gif" si "Merg incet ."
Si ce-i aia "orash"? biggrin.gif

Astept cu interes sondajul "Franati in curbe?" cu optiunile:
- intotdeauna
- numai in oras
- numai in afara orasului
- niciodata radmasa.gif
tatabobu
Este o ora la second hand biggrin.gif
driverx
QUOTE(ghc @ 8 Dec 2005, 15:09)
Astept cu interes sondajul "Franati in curbe?" cu optiunile:
- intotdeauna
- numai in oras
- numai in afara orasului
- niciodata radmasa.gif
*



Hai mai....de ce intotdeauna faceti chestionare pe jumatate?? mad.gif Varianta de raspuns "Ce sunt alea frane?" UNDE E?
SiloS
Pt ghc :

orash = oras . Am observat ca am scris cu IRC dupa ce am postat si acum nu pot da edit la sondaj . Sau cel putin nu stiu sa editez sondajul .

vitezoman moderat inseamna sa depasesti toate masinile la drum lung insa sa nu mergi repede iar in oras sa fii descurcaret , dar fara sa incurci pe altii .

A merge incet inseamna dupa mine , sa mergi corect dupa regulament , la drum lung rareori sa treci 110 km/h . Acum fiecare intelege cum vrea . Daca ai dacie 1300 sa mergi cu 100 km/h inseamna sa mergi repede , insa daca ai logan si mergi cu 110 km/h mergi ca un vitezoman moderat . Iar daca ai ferarri si mergi cu 110 km/h rade lumea de tine =)) .

RIon
ADAUGATI CONDUC LEGAL!!!
ghc
Cred ca daca dai Edit la primul mesaj poti modifica si textul optiunilor.

Asa... pai atunci sunt din ala moderat. Am iesit cu Golanu din rodaj dar viteza maxima a fost cam 125 (pe ceas) intr-o depasire.

@RIon: vezi mesajul lui SiloS, legal e considerat incet radmasa.gif
driverx
QUOTE(SiloS @ 8 Dec 2005, 15:39)
A merge incet inseamna dupa mine , sa mergi corect dupa regulament , la drum lung rareori sa treci 110 km/h .
*



Gizas ohmy.gif ohmy.gif Si eu mai am pretentia de la unii useri ca citeasca si sa respecte regulamentele. Unii si cu legea is certati. Si nici nu stiu asta. mad.gif
Ake
QUOTE(SiloS @ 8 Dec 2005, 15:39)
, insa daca ai logan si mergi cu 110 km/h mergi ca un vitezoman moderat . 

Eu daca merg cu 110 am senzatia ca stau pe loc. Pe bune! Ma plictisesc ingrozitor, dar ce e grav e ca nu pot fi atent o perioada mai lunga de timp. Pe cand daca merg ceva mai repede sunt "in priza" mereu. Personal consider ca sunt mult mai expus la accidente cand merg incet decat atunci cand merg ceva mai repede.
P.S.1 Hai dati cu parul acum
P.S.2 Circumstanta atenuanta smile.gif Eu in afara de DN2 si cele doua autostrazi nu prea circul pe alte drumuri- rar pe DN1 pana la Sinaia
driverx
QUOTE(Ake @ 8 Dec 2005, 15:50)
Eu daca merg cu 110 am senzatia ca stau pe loc. Pe bune! Ma plictisesc ingrozitor, dar ce e grav e ca nu pot fi atent o perioada mai lunga de timp. Pe cand daca merg ceva mai repede sunt "in priza" mereu. Personal consider ca sunt mult mai expus la accidente cand merg incet decat atunci cand merg ceva mai repede.
*



Tie iti trebuie BMW. Asa sigur vei fi cel mai putin expus la accidente. unsure.gif
SiloS
Driverx , m-ai prins !

Am vrut sa spun ca pe autostrada sa mergi 110 si nu cu 130 .

Pe drum national cu 90 ! dar merge mai mult .
Radduu
am votat "Am fost cand mi-am luat carnetul , acum merg normal " La inceput calcam pedala de acceleratie foarte tare mereu, nu stiu ce aveam, acum nu prea ma mai incanta deloc viteza, probabil si din cauza masinii..nu stiu..sau probabil ca era sa o patesc de doua ori, chiar daca nu era din vina mea si nici viteza nu aveam...dar intamplarile alea m-au facut sa fiu mult mult mai atent in trafic si sa conduc altfel. smile.gif .Va zic eu ca nu merita sa va puneti viata in pericol sau viata altora pt a ajunge la destinatie cu cateva minute mai repede smile.gif
argon
Nu sunt vitezoman...nu am depasit niciodata 145 cu Dacia si 180 cu Cielo..... tongue.gif
andu911
Doar 2 voturi "pedal to the metal", iar prin oras lumea face curse. biggrin.gif
jaf
QUOTE(andu911 @ 8 Dec 2005, 23:40)
Doar 2 voturi "pedal to the metal", iar prin oras lumea face curse. biggrin.gif
*



Pai ii da-i cand se poate cand nu.. nu.. se numeste condus moderat.. nu stiu daca ai rezista sa mergi toata ziua regulamentar.. da bine nu sa faci 30-40 de km pe zi wink.gif
b64chr
Mie imi place cel mai mult sa merg cu viteza traficului. Adica sa fiu depasit si sa depasesc cat mai rar. Daca mergi repede trebuie sa depasesti tot timpul si mi se pare lipsit de sens (daca nu ai un motiv serios sa te grabesti). Daca mergi incet esti tot timpul depasit si asta iarasi mi se pare obositor.
Daca drumul e liber (lucru rar), in general depasesc viteza legala dar nu cu mult.
romulus
Varianta a 2-a. Dupa ce am condus mult si am vazut multe. Si mi s-a marit familia. Si am ajuns la concluzia ca nu merita 10-15 minute castig pentru o viata distrusa. Sa fii moderat e greu la inceput, dar pana la urma totul devine obisnuinta, nu?
ydaniel
sincer daca as avea o masina performanta(minim3 l) as merge talpa si in oras si afara;dar in oras nu am mers mai mult de 120 km/h(incolo inspre glina,pe la policolor)
driverx
QUOTE(ydaniel @ 9 Dec 2005, 16:45)
sincer daca as avea o masina performanta(minim3 l) as merge talpa si in oras si afara;dar in oras nu am mers mai mult de 120 km/h(incolo inspre glina,pe la policolor)
*



Sa nu te superi pe mine, dar o sa te scutur putin si o sa iti aduc aminte ca nu esti singurul din oras. Tu la altii te gandesti? Sau esti asa ignorant si egoist si sa te gandesti doar la adrenalina ta?
ydaniel
era 2 noptea,nu era nimeni pe sosea si nu conduceam o dacie!la inceputul autostrazii eram!
clau lcf
Sant vitezoman moderat. Dar in cazul meu nu e chiar cum a zis ''silos''. In oras o mai calc, depasesc din scurt, nu imi place sa merg in spatele cuiva. Am incercat legal si nu se poate . Vreo sapt mi sa umplut frigiderul ca merg incet. In afara e exact opusul. Nu depasesc 100km/h,nu ascult muzica,sau daca ascult,ascult in surdina. Nu ma risc in depasiri, cai ferate, etc. Si imi place sa merg noaptea cel mai mult. Obosesc cel mai putin noaptea.
pastrama
Varianta 2 dar o data la 3-4 zile ma mai apuca...dar imi trece repede ca se duce benzina. tongue.gif
andu911
in oras nu merg mai repede de 70, ca e periculos si nu e bine...am mers in oras si cu 140, dar nu e bine...pe=afara ii dau pana in 140, iar pe autostrada si 200 daca imi permit conditiile
AlezzDWC
In oras merg 60-70km/h maxim iar afara...dumnezeu cu mila 150-160km/h pe autobahn radmasa.gif si pe DN'uri 90-100km/h.
nos
In oras, cand m-apuca ii dau, cand n-am chef, merg incet...Da de obicei m-apucaa... tongue.gif
Afara- pe DN-uri se schimba situatia...160-170, mers constant, atat cat permit conditiile si traficul din jur, iar pe autostrada...cat se poate, masina am. Nu ma deranjeaza muzica, de obicei ascult tare, in schimb ma deranjeaza altii din masina cand incep cu sfaturi. biggrin.gif
paulp
Eu nu sint vitezoman. In oras merg cu 70-130, in afara 130-185, cam asta e viteza de croaziera 243.gif.
cristidb
De obicei in afara orasului 130-160, mai putin cazurile in care sunt prea obosit sau e ceata/ploaie/zapada.
In oras atat de repede cat se poate merge in Bucuresti. De obicei merg incet cand e aglomeratie, dar noaptea cand e liber o calc.
disaster
eu niciodata nu merg repede..........merg ceilalti incet(asta e doar parerea mea) 243.gif de obicei merg destul de repede: cu dacia cam 115-120,cu fostu'(peugeot 605)150-170,cu actualu'(albea) 130-150.

aceste sunt viteze mentinute de mine exclusiv in afara localitatilor si numai daca permit conditiile de trafic,sau daca ma grabesc,sau daca asa am eu chef icon_mrgreen.gif
RollerMAN
QUOTE(driverx @ 9 Dec 2005, 16:51)
Sa nu te superi pe mine, dar o sa te scutur putin si o sa iti aduc aminte ca nu esti singurul din oras. Tu la altii te gandesti? Sau esti asa ignorant si egoist si sa te gandesti doar la adrenalina ta?
*



Stai linistit ca nu e singurul egoist, mai sunt destul d multi printre care ma numar si eu de cand am pus mana pe un megane sedan, inainte cu dacia eram cuminte ( mai mult de 100 prin oras nu mergeam si asta doar in zone libere in general noaptea in rest in limita legala iar in afara deh cat putea si ea k e dacie 130-140 pe autostrada, 100-110 pe drumuri nationale) dar de cand cu sedanul....rup blana in el am luat 150 in oras si in general merg cu 80-90 iar in afara.....sub 140 nu vede masina......si se duce doar in 185 post-336-1110552439.gif (motor mic 80 d cp diesel) k eu i-as mai da 243.gif
costi
mda si marmota..... stii tu
driverx
QUOTE(RollerMAN @ 14 Dec 2005, 12:41)
Stai linistit ca nu e singurul egoist, mai sunt destul d multi printre care ma numar si eu de cand am pus mana pe un megane sedan, inainte cu dacia eram cuminte ( mai mult de 100 prin oras nu mergeam si asta doar in zone libere in general noaptea in rest in limita legala iar in afara deh cat putea si ea k e dacie 130-140 pe autostrada, 100-110 pe drumuri nationale) dar de cand cu sedanul....rup blana in el am luat 150 in oras si in general merg cu 80-90 iar in afara.....sub 140 nu vede masina......si se duce doar in 185 post-336-1110552439.gif (motor mic 80 d cp diesel) k eu i-as mai da 243.gif
*



Mda, si daca ti-as zice ca esti un frustrat ai zice ca te jignesc.

Si daca ti-as zice ca meriti un warning pentru IRC, ai zice ca is rau.
argon
QUOTE(RollerMAN @ 14 Dec 2005, 12:41)
Stai linistit ca nu e singurul egoist, mai sunt destul d multi printre care ma numar si eu de cand am pus mana pe un megane sedan, inainte cu dacia eram cuminte ( mai mult de 100 prin oras nu mergeam si asta doar in zone libere in general noaptea in rest in limita legala iar in afara deh cat putea si ea k e dacie 130-140 pe autostrada, 100-110 pe drumuri nationale) dar de cand cu sedanul....rup blana in el am luat 150 in oras si in general merg cu 80-90 iar in afara.....sub 140 nu vede masina......si se duce doar in 185 post-336-1110552439.gif (motor mic 80 d cp diesel) k eu i-as mai da 243.gif
*




blink.gif Tu ai 3 variante: ori ajungi la morga, ori la reanimare ori in arestul politiei... blink.gif
b64chr
Eu cred ca mai degraba inapoi la Balaceanca.
RollerMAN
Imi cer scuze pentru limbajul de irc, cateodata stau sa corectez dar acum chiar nu mi-am dat seama, am petrecut atat de mult timp prin chaturi incat nu ma pot abtine sa scriu decat asa cateodata.
Cat despre frustare si marmote nu stiu dar mie nu imi place sa pierd timpul pe drum si atata timp cat nu pun pe nimeni in pericol (pentru ca inconstient nu sunt stati voi linistiti ca nu o sa merg cu viteza mare unde drumul nu permite) nu are nimeni ce sa imi reproseze nimic!

Si vad ca unii oameni cam sufera pe aici cu atacurile, lasati-o mai moale daca nu stiti sa conduceti calumea si nu va mai ofticati degeaba!
argon
QUOTE(RollerMAN @ 14 Dec 2005, 12:57)
..., am petrecut atat de mult timp prin chaturi incat nu ma pot abtine sa scriu decat asa cateodata.....
*




asa se explica unele "kesti" radmasa.gif
costi
hai sa fim seriosi ! cind iti permite drumul, in Bucuresti sa mergi 100 ?
si chiar si asa nu stii niciodata de unde "sare iepurele", asa ca nepunerea altora in pericol este mai degraba o speranta decit o certitudine...
argon
QUOTE(RollerMAN @ 14 Dec 2005, 12:57)

Si vad ca unii oameni cam sufera pe aici cu atacurile, lasati-o mai moale daca nu stiti sa conduceti calumea si nu va mai ofticati degeaba!
*




Nu e vorba de condus sau nu calumea, e vorba de respectarea legii, si ca pui oameni nevinovati in pericol, domnule shumahar....
RollerMAN
In bucuresti se merge lejer pe bulevardul decebal cu 90-100 in timpul zilei (in afara de orele de varf cand se merge bara la bara) iar dupa 11 noaptea e chiar gol. La fel si pe cheiul dambovitei si mai sunt si alte zone (stefan cel mare, mai ales ca sunt si pasaje pe acolo).

Si ce explica asa de multe argon? hm?
RollerMAN
QUOTE(argon @ 14 Dec 2005, 13:02)
Nu e vorba de condus sau nu calumea, e vorba de respectarea legii, si ca pui oameni nevinovati in pericol, domnule shumahar....
*



Atata timp cat imi cunosc limitele nu pun pe nimeni in pericol si crede-ma la cati taximetristi idioti sunt in oras eu sunt ingeras pe langa ei la cate legi incalca oamenii cu trecutu pe rosu, prioritate (ce e aia) si tot asa, eu depasesc limita legala de viteza ok bun pe riscul meu si nu al altora ca nu apare nici un iepure de nicaieri in bucuresti si repet (cu sedanul) pentru ca dacia nu imi permite sa fac asa ceva (este mult prea nesigura).
Si referitor la topicul asta ca tot mai zicea cineva ca a mai fost unul de genul acesta, tin minte clar ca tot asa am zis ceva legat de viteza mare si imediat ati sarit cu totii, oameni buni calmati-va sau daca voi preferati sa mergeti cu asa zisa limita legala ok dar poate ca altii nu au timp de pierdut pe drumuri. E o diferenta in a conduce de nebun si a conduce cu viteza!
b64chr
Dar de ce nu folosesti rolele? Ca la ele nu ai limita de viteza.
RollerMAN
Pai ar fi chiar misto daca as putea sa prind cu rolele mai mult de 40 si fara sa obosesc dupa o perioada de timp insa stai linistit ca atunci cand vad nebunia secolului afara in trafic prefer sa iau rolele decat masina. Si mai e un lucru la ce drumuri de 2 bani exista in bucuresti nici nu se merita sa mergi cu rolele in afara de parcuri special amenajate pentru ca se strica rotile si rulmentii. Pentru bucuresti e buna bicicleta dar aceea nu ma pasioneaza.
silviu2002
Am scris vitezoman moderat, dar comparativ cu ce au scris altii puteam pune incet, sau legal cum zice RIon. Ii depasesc pe cei care merg incet si in general ma duc cu viteza cu care se desfasoara traficul, doar prin localitatile rurale mai depasesc, un pic, viteza regulamentara, daca nu sunt pietoni, e carosabil uscat si vizibilitate buna.
SiloS
Eu unde ma incadrez ? Cu scoala mergeam cu viteza traficului si pe centura .... blana . Dar intructorul imi spune ca merg mult prea repede si ca o sa imi iasa boala din sange dupa ce o sa pup alta masina [ in cazul cel mai bun ] .
Adrian_Solenza
Eu fac cam 400km pe saptamana, in Buc! Stau in masina peste 10 ore uneori.. Una peste alta, cand vin acasa.. Ii dau BLANA! Benzina e pe card, deci nu e problema! Aseara tocmai mi-am gasit un dti de 75 de cai (Opel) cu care m-am 'jucat'.. Avea si taurul pe spate biggrin.gif ! Degeaba.. Mai tari sunt magarii mei de benzinar tongue.gif

In general merg pana ii dau a 5a! Asta la 60-70! In afara, merg la consum ! Max 130..
ovidiusoft
QUOTE(Adrian_Solenza @ 17 Dec 2005, 01:31)
Eu fac cam 400km pe saptamana, in Buc! Stau in masina peste 10 ore uneori.. Una peste alta, cand vin acasa.. Ii dau BLANA! Benzina e pe card, deci nu e problema! Aseara tocmai mi-am gasit un dti de 75 de cai (Opel) cu care m-am 'jucat'.. Avea si taurul pe spate biggrin.gif ! Degeaba.. Mai tari sunt magarii mei de benzinar tongue.gif

In general merg pana ii dau a 5a! Asta la 60-70! In afara, merg la consum ! Max 130..
*



Stai ca nu se leaga. Daca ii dai blana cum zici, ai deja 80 cu a 2-a. Cum schimbi, dintr-a doua direct intr-a 5-a? smile.gif)
zack
in afara orasului merg cu : 80-170 km\h (in functie de drum,vreme si cat de liber e drumul)
in oras merg de la 50 pana la 100 km\h (in functie de strada,vreme si aglomeratie,depinde cat ma grabesc...
Dic
Am pus vitezoman moderat. Adevarul este ca in oras conduc in functie de cat de grabit sunt si de cum am chef. Excluzand aglomeratiile, sunt zile cand merg incet 40-50km/h, sunt zile cand merg mai tare 70-80km/h (sunt un vitezoman moderat pentru ca scot cam 8.00-8.30% in oras).

In afara merg constat pe la 100-110km/h (cu 80km/h localitati), iar pe autostrada merg la consum 120-130km/h. A fost o exceptie cand am vrut sa-i curat injectoarele: am pus un flacon de solutie, am facut plinul si am mers mai tare pe A2 cu 130-160km/h (la sfarsit m-a speriat consumul de 8.10%).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.