Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare lungi - simeringuri, stifturi, garnituri
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
smith
Am cumparat doua planetare Spidan si mecanicul mi-a zis ca pentru montaj am nevoie de:
- simeringuri (astea se gasesc)
- stifturi (se gasesc si astea)
- garnituri care intra in capul dinspre cutie al planetarei - despre astea nu gasesc nimic

Am gasit un topic mai vechi despre planetare, unde e o poza, aici!


Stie cineva unde mai pot gasi astfel de garnituri?

maho
Presupun ca-i vorba de masina din semnatura, deci planetare lungi; cand mi-am schimbat eu planetarele (cu niste Ricambi), nu tin minte sa fi vazut un asemenea inel (garnitura). La o adica, la ce-ar folosi?, ca etansarea e la simering...
sobolan
QUOTE(smith @ 22 Mar 2017, 13:03)
Stie cineva unde mai pot gasi astfel de garnituri?
*



ale se pun doar la cutiile in 5 pe pinionul planetar dupa caz,la mine a trebuit sa le scot ca nu intra planetara Farcom destul ca sa pot bate stiftul elastic.......deci la tine NU trebuiesc,le poti scapa la rulment,cunoscator tare mecanicul tau,mai bine cauti altu'....
smith
S-au montat planetarele, partea proasta e ca imi scapa ulei pe la simeringuri, enervant, zau.

Din ce-am citit cica asta e boala lor, dar totusi... chiar nu e nici o solutie?
maho
Daca planetarele n-au fost noi dar simeringurile da, e normal sa mai picure putin. Baga ceva, o tava dedesubt, si vezi cam cat pierzi in timp. Completezi cand e nevoie (capacitatea maxima e cam de 2 l, sa nu ramai sub juma' de litru). Mai poti incerca sa gasesti simeringuri cu pâslã, cic-ar etansa ceva mai bine (n-am incercat).
sobolan
e normal sa piarda daca ai "canal" facut pe laleaua planetarei ,la cota de etansare sau daca ai joc mare intre planetara si axul planetar sau joc in axul planetar .....de simeringuri nu mai spun ca ai scris ca-s noi.....s-ar putea evita mult din pierderi in ciuda "jocurilor" mari daca ai folosi simeringuri dublate cu pasla,mai greu de gasit dar nu imposibil....
smith
Planetarele sunt noi... m-as mira sa ajute simeringurile cu pasla, am si d-alea prin piese.
om_bland
Stimate domn, pentru a nu mai avea pierderi de ulei schimba pinioanele planetare ( ,,cioturile" in care vin bagate planetarele), ca da ca nu... tot o sa piarda indiferent ce semering pui acolo . Trebuie sa mai aiba si pinioane plenatare model vechi pentru cutii pe la magazine . smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.