Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema rugina
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Laurentiu021
Salutare, stiu ca mai sunt multe topicuri pe aici pe aceasta tema, insa nu am gasit nimic fix pe problema pe care o am eu
Masinuta mea a stat nefolosita aproximativ o luna, nemiscata de pe loc
Astazi cand am vrut sa plec cu ea de pe loc, am observat ca imi curge apa de sub masina, am pus masina la loc in parcare si am intrat sub ea ... acolo , ce sa vezi, minune, si de acolo sunt pozele
Mentionez ca este vorba de zona din stanga fata (mai exact , sub scaunul soferului)

ceva sfauri (chiar si un mic ghid/tutorial) pentru reparatie ?

P.S. mentionez ca este gaura prin care intra o surublenita acolo pe colt , fix in mijlocul "L"

si pe langa asta mai sunt clasicele probleme de la praguri / usi / aripi
Adrian Frigo
Se pare că tabla de dacie lovește din nou! gun3.gif

Ce ai tu acolo e cam nasol și dacă nu tratezi devine și mai nasol!Acolo trebuie curățat cu peria de sârmă pe flex fulgii rămași de rugină,pasivat,grund și pe urmă faci o piesă în formă de T care să depășească zonele afectate pe care o sudezi(asta ca o ramforsare).Grund,antifon/teroson iar după ce se usucă ulei cât cuprinde!Înainte să dai cu antifon,dai o gaură cu un burghiu de 4 ca să nu mai ai surprize...

Baftă! smile.gif
psychoo
Vinde-o... Barem nu mai e taxa si mai scoti ceva pe ea.
Si la a mea aparuse un punct acolo si se umflase protectia anticoroziva in zona.
Nu merita sa te lupti cu ea ca e depasita din toate punctele de vedere.
Laurentiu021
vanzarea in momentul asta nu este o solutie ...
din ceea ce am mai vazut ulterior , am curatat rugina, si este vorba doar de zona de la imbinare (5x5 cm) si foarte putin pe laterale

daca o curat cu perie de sarma, cojesc tot "antifonu" (nu stiu cum se numeste acel cauciuc) din acea zona cu probleme si dau cu un "chit cu vata de stica" (probabil gresesc, se numeste altfel, sunt extrem de obosit si nu imi aduc aminte exact cum mi-sa spus ca se numeste) apoi sa dau un grund , o vopsea si dupa cu ceva cauciucat (tot "antifon" din ala sau o alta alternativa) , pot face problema sa dispara pentru minim un an ?

p.s. sunt paralel cu sudura, nu am unde sa imi ridic masina sa pun pe cineva sa sudeze sub ea, si nici nu prea am buget suficient cat sa ma duc la un tinichigiu (parca asa se numeste cel care se ocupa de "bubele" de genul)
Adrian Frigo
QUOTE(Laurentiu021 @ 15 Jun 2017, 02:35)
... si dau cu un "chit cu vata de stica" (probabil gresesc, se numeste altfel, sunt extrem de obosit si nu imi aduc aminte exact cum mi-sa spus ca se numeste)...

Chit cu fibră.
Ce vrei să faci tu e cârpeală pur românească!În câteva luni o să umfle din nou! wink.gif Dacă ai de gând să o mai ții doar o vreme,da,poți face treaba asta....

Spor!
Laurentiu021
am stat aseara si astazi sa fac cateva "sapaturi" pe diverse forumuri
am ajuns la urmatoarea concluzie dupa ce am citit si am facut cateva paralele :

- inlaturat antifonul de pe toata zona (pana unde se intinde rugina)
- curatat cu perie de sarama
- degresat
- dat cu inhibitor de rugina sau convertor de rugina (nu stiu care e denumirea corecta, nu stiu daca sunt 2 produse diferinte, daca da , imi cer scuze)
- dat cu chit cu fibra (am inteles ulterior ca este vorba de un "kit" cu chit si o plasa care se pune pe zona afectata)
- apoi grund
- vopsea
- antifon


nu am nici o cunostinta in domeniu la care sa imi pot duce masina sa imi rezolve problema, iar daca o duc la vreun tinichigiu , nu am nici o garantie ca tine mai mult decat daca as face aceasta reparatie ei (traim in romania , si pana la urma "lucrarile" de mantuiala sunt intalnite peste tot)

masia teoretic va mai sta in posesia mea , 1 an sau 2 maxim . pentru ca acum sunt in facultate si nu imi permit taxe de facultate, cheltuiei si sa imi iau alta masina
Maiorul
Stai linistit ca daca faci operatiunile o sa mai incetinesti procesul de oxidare ....te tine mai mult de 5 ani , decat sa o tii un pic din scurt. Cel putin pe timpul facultatii mai greu poti investi intr-o masina , mai ales daca esti si intr-un alt oras ..s m d .
claudiuc
Eu am tot luptat cu rugina pe la aripi si capota, dar acum mi-a aparut la un prag fix acolo unde se sprijina masina pe elevator. Si acum sunt intr-o dilema: sa lupt in continuare sau sa trec la alta? Un tinichigiu mi-a zis sa caut din dezmembrari un prag dar ma gandesc ca tot ruginit gasesc, altul mi-a zis ca-mi face din tabla.

Am vazut ca se gasesc praguri din fibra care se pot pune peste astea ruginite. A incercat cineva? Tine masina cand ajunge la elevator sau se fac bucati?
einstein1984
alea de fibra doar asund rugina, nu sunt rezistente structural ca tabla de 2
BlueHack
Daca gasesti la un pret rezonabil, ia de la dezmembrari. Nu e obligatoriu sa fie ruginite, de exemplu, ale mele nu sunt.
Roger34
Salutare stie cineva un tinichigiu in Bucuresti care sa repare/inlocuiasca praguri la o dacia Solenza. Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.