Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Verificare planetara SH
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
qestro
Cum as putea testa uzura unei planetare second inainte de a monta-o pe masina?

La planetarele mele le-am schimbat burdufele, vaselina si tripoda, nu aveau niciun joc la prima vedere, dar dupa vreo 200 de km au inceput sa troncane tot mai tare, mai ales dupa ce am luat cu a doua una din curbele stranse din cheile bicazului.

As mai avea o optiune sa le cumpar de noi, Breakner in jur de 160 de lei. Second sunt pe la 150 de lei doua bucati, la care trebuie sa mai schimb burdufe, vaselina, posibil tripode, plus timp consumat. Tocmai din frica de teapa piesei noi si proaste as vrea sa stiu cum as putea testa o planetara inainte de a pune-o pe masina.

A cumparat cineva vreo planetara Breakner si e multumit? Eu de exemplu, am o placa de presiune plus ambreiaj de la Breakner, vreo 10000km parcursi, din care jumatate prin oras, si nu am avut probleme.


Voi ce ma sfatuiti? Noua sau SH, daca SH ce ar trebui sa verific la ea?


Pop George
Noua deasta:http://www.bonmarc.ro/piese-dacia/angrenare-roata-dacia-planetara-fata-spate/planetara-scurta-dacia-general-ricambi
qestro
Chiar Ricambi am cumparat. Are capul planetarei mai mic cu 6 cm in diametru, si alfel de burduf decat la planetara clasica, care nici nu stiu daca se gasesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.