Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Occupy Kaufland!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4
dizzy
Am deschis acest topic ca sa dezbatem ultimul scandal legat de refuzul unei angajate Kaufland de a servi mici catre un cetatean care cerea in limba romana.
Filmuletul este acesta:
https://www.dcnews.ro/odorheiu-secuiesc-i-m...deo_556474.html
Unii zic ca e trucat.
De curiozitate, daca cerea in franceza, ce zicea vanzatoarea?
Din cate stiu, fiecare angajat ar trebui sa poarte ecuson cu nume sau indicativ.
Iar de curiozitate, care sunt conditiile de angajare la Kaufland. Le cere bacalaureatul? Dna din imagine l-o fi luat? Cat a avut la limba romana?
Pentru un post part time la Chisinau se cer urmatoarele (selectie):

în cadrul departamentului Vânzări
pentru magazinele Kaufland din România

Printre sarcinile tale ca și lucrător comercial se pot numara: recepția, depozitarea și manipularea produselor,naprovizionarea corectă și eficientă a rafturilor, verificarea termenelor de valabilitate, servirea amabilă și orientată către client la vitrina asistată, grill și casele de marcat.
Ce ne dorim?
• Orientare către client și o ținută profesională ireproșabilă
• Studii medii
• Experiență într-un post similar constituie avantaj
• Disponibilitate pentru program de lucru flexibil
• Amabilitate, spirit de echipă, responsabilitate și disciplină

Boicotam Kaufland, facem excursie pana acolo si cerem numai in lb romana?
Sau alta idee de pe net?
"Folositi-va de acest magazin .
Intrati vara pe canicula . Acolo e racoare.
Iarna trageti la caldura.
Mergeti cat mai multi o data.
Umpleti magazinul.
Full full . Nu cumparati nimic.
Si de cumparati ceva faceti retur (31 zile lucratoare la unele profuse)."


„Nu este o excepție. În ultimii 3 ani am avut zeci de chesituni similare, de la etichete de produse alimentare exclusiv în maghiară, la faptul că nu erau serviți turiști la diferite unități turistice dacă nu știau maghiară, la chestiunea referitoare la mașina Poliției locale Harghita (care era inscripționată doar în maghiară-nr)”.

Citeste mai mult: adev.ro/ovlt3f
radian
Kaufland este o firma neserioasa. In mai multe randuri am cumparat de la ei produse de peste 50 lei si nu mi-au dat animaterra. sad.gif
dizzy
Asta e aproape la fel de grav sad.gif
axabrt
Dizzy eu am vazut ca se cer studii medii.
Poate vînzătoarea o fi terminat liceu cu maghiară.
Chiar si asa respectivul trebuia sa incerce in engleză. Cum s o traduce mititei oare?meat roll ?

Oricum eu cumpar de.la.kaufland doar produse de necesitate gen zahar faina ulei si hartie igienică. Nu pot sa zic ca s au imbogatit pe seama mea. Carne iau din alta parte iar verdeturi din piata.
dizzy
Si daca a absolvit liceul in limba turca, chineza, italiana, una din probele de Bacalaureat este limba romana, proba la care trebuie sa ia minim 5.
Mie mi-e usor sa ii boicotez, ca oricum nu iau nimic de la ei.
cristic1982
Acolo nu e vorba de kaufland, ci de niste temebeli needucati (inclusiv la nivel managerial). Am mers des in zona harghita-covasna si unul singur n-a vrut sa vorbesca in romana, iar ala era tigan (d-ala cu pantaloni bufanti si burlan in mana).
Mai exista exaltati d-astia de se cred buric ca ei vorbesc maghiara si nu isi lasa copiii sa invete romana, dar sunt minoritari, majoritatea sunt oameni cumsecade.
radian
Iarta-mi curiozitatea dar cam ce ai fi vrut sa discuti, tu in calitate de turist in zona cu un tigan d-ala cu pantaloni bufanti si burlan in mana?

Banuiesc ca nu ai avut aceeasi motivatie ca si cretinul ala isteric care a declansat scandalul de acum...
cristic1982
L-am intrebat cum se ajunge la statia meteo din miercurea ciuc.
radian
Provocatoru-le... radmasa.gif
cristic1982
Plm, daca de ala am dat. Pe urma am gasit niste militieni care ne-au indrumat.
axabrt
Eu cred ca ala de a declanșat scandalul e platit de concurență.
AR-18-MOS
QUOTE(dizzy @ 3 Sep 2017, 06:12)
• Studii medii
*


Sunt curios de ce a simtit editorul, nevoia de a manca putin scatol. Evident, aici incerca sa transmita ideea cum ca "doar oare cum a a luat Bacalaureatul daca nu cunoaste limba romana?". De unde sa stie el ca studiile medii pot fi finzaliate cu sau fara diploma de Bacalaureat?

3 Sep 2017, 10:14:
QUOTE(axabrt @ 3 Sep 2017, 07:57)
Dizzy  eu am vazut ca se cer studii medii.
*


Altu', dar de la el ne asteptam.
dacis
QUOTE(cristic1982 @ 3 Sep 2017, 10:15)
L-am intrebat cum se ajunge la statia meteo de metrou din miercurea ciuc.
*

Cred ca de-aia. rolleyes.gif
4x4
Poate sa ma injure pe fata, cat timp au turinger si cartofi prajiti. Cand vii mai spre seara de obicei se termina toate bunatatile. Asta am inteles ca era la a treia sau a a patra vizita pe ziua respectiva, putea sa incerce si ceafa de porc e destul de buna.
radian
Daca astepta si ora deschiderii...
bion
Si lu aia i se rupea puxda daca il injura pe romaneste. icon_mrgreen.gif
Adrian Frigo
QUOTE(4x4 @ 3 Sep 2017, 12:25)
Poate sa ma injure pe fata, cat timp au turinger si cartofi prajiti. Cand vii mai spre seara de obicei se termina toate bunatatile.

184.gif Dacă tu crezi că ce vând ăștia la kakaufland sunt bunătăți....bleah... blink.gif
axabrt
Mai ales turinger ul ala e bomboana de pe coliva.
Curat delicatesa
dizzy
QUOTE(AR-18-MOS @ 3 Sep 2017, 11:13)
Sunt curios de ce a simtit editorul, nevoia de a manca putin scatol. Evident, aici incerca sa transmita ideea cum ca "doar oare cum a a luat Bacalaureatul daca nu cunoaste limba romana?". De unde sa stie el ca studiile medii pot fi finzaliate cu sau fara diploma de Bacalaureat?

<span class='edit'>3 Sep 2017, 10:14:</span>

Altu', dar de la el ne asteptam.
*



Lasatz dom' sef de post ca vedeti cand o sa dati admitere la liceu la fefe ca si acolo se cere niscaiva limba romana.
Daca exista vreo forma de invatamant in Romania care sa iti permita sa absolvi clasa a 12-a fara sa dai probe de lbrom, te rog sa mi le zici si mie, macar asa sa imi satisfaci curiozitatea.

Am citat din cerintele postului de vanzator de pe sitele kfl. Presupun ca cerintele sunt aceleasi pe teritoriul .ro chiar si in tinutul secuiesc.

intrebare: Macar sunt buni micii de la Kaufland?
radian
Nu, micii aia chiar is de toata prastia...
axabrt
Mici buni ar fi un nonsens, daca mi permiteti.
AR-18-MOS
QUOTE(dizzy @ 3 Sep 2017, 12:58)
Daca exista vreo forma de invatamant in Romania care sa iti permita sa absolvi clasa a 12-a fara sa dai probe de lbrom, te rog sa mi le zici si mie, macar asa sa imi satisfaci curiozitatea.
*


Cel mai probabil majoritatea din HarCov studiaza la liceu cu predare in limba maghiara(7-8 ore de limba maghiara pe saptamana + restul materiilor in limba maghiara). Iar limba romana o invata ca limba straina (4 ore pe saptamana). De unde si deficientele de insusire a cunostintelor. Dar lasa c-o sa cresti tu mare si-o sa afli ca exista licee cu predare in limba minoritatilor (maghiar, german etc) si ca studiile medii pot fi finalizate sau nu cu diploma de Bacalaureat.
luck33ro
Manevra pixdidista... Nu merita comentat. Postacul respectiv e un propagandist cu cont de facebook fake smile.gif
Adrian Frigo
QUOTE(axabrt @ 3 Sep 2017, 15:29)
Mici buni ar fi un nonsens, daca mi permiteti.

Nu,nu permitem.Micii,dacă sunt făcuți din ce și cum trebuie,sunt efectiv o delicatesă! 38.gif wub.gif
dizzy
Sa moara calu lui Atilla, ca eu am facut francaisa o ora pe saptamana si tot bunghesc mai bine decat vorbeste tanti aia romoneste.
Asa o fi dom plotoner dar dupa mintea mea era ca studii medii inseamna sa ai bac-ul luat. Plm... s-a modernizat sicoala.
Asa mai am si eu sanse sa zic ca am studii medii.

Ai mai buni mici de i-am mancat de cand port plwa au fost aia de la Cocosatu'
Restul sa-i mance cui le-o placea!
DragosP
QUOTE(luck33ro @ 3 Sep 2017, 15:57)
Manevra pixdidista...
*


Get a life dude! radmasa.gif
Adrian Frigo
QUOTE(dizzy @ 3 Sep 2017, 16:45)
Ai mai buni mici de i-am mancat de cand port plwa au fost aia de la Cocosatu'

Confirm pozitiv!În afară de molozul mirific de la(fosta sau viitoarea???)linie de tramvai,aglomerația de nedescris a celor ce parchează care cum vor/apucă,sictirul chelnerului și locația cam dărăpănată a fost ok....
A,și pe Dealul Negru,tot buni. wub.gif
maho
QUOTE(Adrian Frigo @ 3 Sep 2017, 16:50)
A,și pe Dealul Negru,tot buni. wub.gif
*


Normal, maidanezii au carnea frageda ca se hranesc natural.
Va dati seama ca aia nu ca nu stia o boaba, dar nu vroia sa vorbeasca romaneste. Mai sunt cazuri de d-astia care chiar nu stiu deloc, dar de obicei sunt batrani de prin unele sate, care n-au iesit in viata lor dincolo de limitele localitatii. Nu-i cazul in orase, unde vrei-nu vrei tot interactionezi cu dujmanu'.
Adrian Frigo
Încă n-am murit... a scapat.gif
radian
Aia de pe Dealul Negru is de tot tot rahatul. Au fost ei buni odata, acum vreo 15 ani. Dar daca tot aveti drum prin zona va recomand cu caldura, la 10 km dupa Dedulesti cum mergi spre Pitesti, este un restaurant pescaresc. Au o ciorba de peste, nebunie curata.
dizzy
Unde, unde, mai precis, unde e ciorba aia de peste?
radian
Exact la 10 km după tigania cu micii de la Dedulești cum mergi spre Pitești. Au reclama "Restaurant pescaresc". Eu opresc acolo de câte ori trec prin zona. Ciorba de peste cu mujdei si mămăligă. Si saramura lor e o nebunie dar trebuie sa-ti fie foarte foame ca sa dovedești o porție întreagă.. .
bion
Si vorbesc ungureste biggrin.gif
dizzy
Ighen, challenge accepted!
radian
QUOTE(bion @ 3 Sep 2017, 19:54)
Si vorbesc ungureste biggrin.gif
*



Ete pwla. In inima Olteniei? Daca le cer in maghiara cu siguranta ma refuza si nici dracu n-o sa se crizeze pe net... biggrin.gif
neumann
QUOTE(bion @ 3 Sep 2017, 13:21)
Si lu aia i se rupea puxda daca il injura pe romaneste. icon_mrgreen.gif
*




Hehe, aveam vreo 16 ani cand vrui sa cumpar o cola de sete pa langa Balvanyos si auzii "nem tudom". Zic bai ce plm fac ca proasta asta nu vorbeste romaneste. La care "proasta": de ce vorbesti urat ma? Se rezolva daca stii ce sa le zici.
bion
QUOTE(radian @ 3 Sep 2017, 21:07)
Ete pwla....r in maghiara cu siguranta ma refuza si nici dracu n-o sa se crizeze pe net...  biggrin.gif
*


In pm psrca fu un xxx prefect sa ceva de genu in MH
Bicicleta galbena
O caserola de mici costa 10.99 lei kg, la aprox. 40g micul (nu are atat la ei, sigur, da' sa zicem) = 25 de mici. Pret aprox 0.44 lei/buc - va dati seama ce cenzuraturi baga in ei?!? sad.gif

Eu am incercat, acum cativa ani, din doua magazine diferite - gustul straniu a fost la ambele, asa ca am decis ca daca o companie de talia lor nu sunt in stare sa faca macar niste mici rezonabili, de restul produselor chiar nu ma ating.

axabrt
Parca si cârnații aia cabanos făcuți din zgârciuri, unghii de pui și coloranți sunt mai scumpi...
Ei bine eu nu vreau să îmi închipui ce conțin. De obicei prefer sa iau cotlete de porc sau ceafa daca vreau ceva mai gras.
dizzy
Ciafadeporc rulz pe gratar.
Si cotletul si xaricica
luck33ro
Eu am bagat ceva mici de Priceputu si n-o fost bai...
dizzy
Priceputu si mai cum?
luck33ro
user posted image
dizzy
O sa il iau cu mine pe Pruceputu la urmatorul gratar sa vedem ce stie si cat e de priceput
DannyY
QUOTE(neumann @ 3 Sep 2017, 22:37)
La care "proasta": de ce vorbesti urat ma? jap-jap
*

Ai uitat onomatopeea.
luck33ro
Am ramas uimit sa constat ca asta face si parizer ceausist dupa reteta originala 38.gif
DannyY
Pai reteta de parizer e universala si eterna.
Adrian Frigo
Care,aia cu hârtie igienică descompusă și rehidratată,maț de plastic,zgârciuri/cartilaje''proaspete''tocate,alte resturi de origine animală(dubioasă),sare,piper,câteva chimicale și mai ce....? rolleyes.gif
bion
Nea freon parizeru ala mai vedea ceva carne.Imbunatatirile majore sunt post puciul din '89
dizzy
am mancat niste parizer traditional de iti lasa gura apa.
mai bine putin si bun dēcat mult si otrava
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.